Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 12:18
Reklama

Wirtualne licytacje komornicze 

W niedzielę ruszyła e-licytacja nieruchomości. To skutek nowelizacji ustawy Kodeks postępowania cywilnego. Rozwiązanie ma ułatwić przeprowadzanie tego typu egzekucji i odciążyć sądy. Na wprowadzeniu elektronicznej procedury mają zyskać także wierzyciele i dłużnicy.
Wirtualne licytacje komornicze 
Autor: pixabay.com

E-licytacja została opracowana na wzór sprawdzonych już przepisów umożliwiających sprzedaż ruchomości w takim trybie. Zaakceptowana w grudniu 2020 r. przez rząd wpisuje się w cyfryzację usług publicznych. Portal e-licytacje został uruchomiony przez Krajową Radę Komorniczą na początku 2020 r. i służył dotychczas do prowadzenia licytacji ruchomości i nieruchomości w trybie uproszczonym. 

Szybsza egzekucja 
Na wprowadzeniu elektronicznej procedury mają zyskać wierzyciele i dłużnicy, ponieważ dzięki łatwej formie winno zwiększyć się zainteresowanie samymi licytacjami. Poza tym sądy zostaną odciążone z konieczności przeprowadzania licytacji w swoim budynku oraz rezerwacji terminów przez sędziów i referendarzy. Nabywcy nie będą już musieli osobiście stawić się na terminie licytacji w sądzie. Będą też mogli jednocześnie uczestniczyć nawet w kilku licytacjach, a warunkiem wzięcia udziału w przetargu będzie komputer z dostępem do Internetu.

Licytacje nieruchomości są prowadzone w oparciu o istniejący system. Mają się również przyczynić do przyspieszenia egzekucji z nieruchomości, która ze względu na wielofazowość oraz potencjalnie dużą liczbę podmiotów w niej uczestniczących jest szczególnie długotrwała. Ponadto zaproponowane rozwiązanie zwiększa transparentność przetargów i pozwala skutecznie wyeliminować zmowy licytantów.

Na wniosek wierzyciela
Przetarg w drodze elektronicznej odbywa się wyłącznie na wniosek wierzyciela. W razie braku wskazania zachowywany jest tryb dotychczasowy. Wniosek o e-licytację może zostać złożony zarówno w pierwszym jak i drugim terminie. Przetarg jest przeprowadzany w systemie teleinformatycznym. Komornik udostępnia obwieszczenie o licytacji na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. E-przetarg ma trwać tydzień, wzorem funkcjonujących aukcji elektronicznych. Takie rozwiązanie ma zapewnić licytantom większy komfort i warunki do podjęcia przemyślanej decyzji. Natomiast z perspektywy toczącej się egzekucji pozwoli na uzyskanie możliwie najwyższej ceny ze sprzedaży.

Aby wziąć udział w licytacji, trzeba założyć konto na portalu, potwierdzając tożsamość m.in. numerem PESEL. Podanie danych osobowych i adresowych z jednej strony pozwala organom sądowym na weryfikację licytanta, a z drugiej daje mu możliwość udziału w aukcji niemal anonimowo. Dane te nie są bowiem widoczne dla pozostałych uczestników. Przebieg licytacji komorniczej online przypomina zakupy na portalu aukcyjnym, gdzie wygrywa ten, kto zaoferuje najwyższą cenę. Zasady jej przeprowadzania nie różnią się znacząco od tych tradycyjnych, choć są pewne różnice formalno-prawne.

Okazja czy pomyłka?
Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej może być szansą na szybkie wzbogacenie się. Może też okazać się pomyłką, jeśli np. wylicytowana cena nieruchomości przewyższy jego wartość rynkową. – Dlatego zanim zdecydujemy się przystąpić do licytacji, sprawdźmy, czy cena wywoławcza i szacunkowa różni się od średniej ceny dla danego regionu – podpowiada agent Północ Nieruchomości Biała Podlaska Klaudia Mikiciuk-Szpera. – Poza tym sprawdźmy nieruchomość pod względem prawnym, np. czy są tam zameldowane jakieś osoby. Dobrze jest też sprawdzić stan faktyczny mieszkania czy domu. Warto w tym celu udać się na miejsce i osobiście obejrzeć nieruchomość. Trzeba też wziąć pod uwagę, że kupując mieszkanie lub dom z rynku wtórnego, możemy spodziewać się dodatkowych kosztów związanych z remontem. 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama