Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 13:07
Reklama

Czy rynek nieruchomości wyhamuje?

Na rynku nieruchomości zapanowała prawdziwa gorączka. W wielu miastach ceny są o ponad 10 proc. wyższe niż przed rokiem. W Białej Podlaskiej średni wzrost cen nieruchomości wynosi 15 proc. O boomie świadczy również też fakt, jak szybko znikają wystawiane oferty sprzedaży. Wzrosty napędzają już nie tylko niskie stopy procentowe, ale także bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Są jednak sygnały, że rynek się trochę uspokoi.
Czy rynek nieruchomości wyhamuje?

W wakacje odnotowano wysoki popyt na nieruchomości. Pokazuje to raport Expandera, który wskazuje na dużą liczbę ogłoszeń o sprzedaży mieszkań w okresie wakacyjnym. W sierpniu na portalach odnotowano 96 106 aktywnych ofert, co jest drugim najniższym wynikiem w tym roku. Nie był to jednak efekt małej liczby nowych ogłoszeń, bo tych było 32 390, a więc podobnie jak w poprzednich miesiącach. Przyczyną było najprawdopodobniej to, że nowe ogłoszenia szybko znikały znajdując nabywcę. W ich miejsce oczywiście pojawiały się kolejne, ale nie w pełni były w stanie zaspokoić popyt. Oczywiście zdarzały się również ogłoszenia, które nie były wycofywane, ale „wisiały” przez dłuższy czas. Były to głównie takie ze zbyt wygórowaną ceną (niektórzy sprzedający znacznie przesadzili) oraz dotyczące mieszkań z wadami technicznymi lub prawnymi.

 

Ceny idą w górę

Duży popyt na mieszkania i rosnące ceny to efekt splotu dwóch czynników – rekordowo niskich stóp procentowych i bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy. – Mimo wzrostu cen nieruchomości inwestorzy nadal poszukują ciekawych ofert. Co więcej, spieszą się z podjęciem decyzji, gdyż kredyty hipoteczne nadal są stosunkowo tanie i łatwiej je dostać. To sprawia, że klienci przyspieszają decyzje o zaciągnięciu kredytu. Niskie stopy procentowe i wysoka inflacja zachęcają do zakupów także inwestorów, dla których mieszkania są źródłem atrakcyjnych zysków – twierdzi agent Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej Klaudia Mikiciuk-Szpera.

Z kolei analityk Expandera dodaje, że Polacy nie obawiali się już utraty pracy. Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła tylko 5,8 proc. – Mieliśmy więc kumulację popytu, ponieważ kupowali wszyscy, którzy wstrzymywali się z decyzją w ubiegłym roku. Szybko rosną też wynagrodzenia, według GUS o 9,5 proc. w stosunku do tego samego okresu sprzed roku – zaznacza Jarosław Sadowski.

 

Sytuacja się uspokaja?

Do tego obrazu boomu na rynku trzeba jednak dodać, że pojawiły się sygnały wskazujące na to, że powoli on hamuje. Po pierwsze spada liczba wniosków o kredyty hipoteczne. Według Biura Informacji Kredytowej w lipcu i sierpniu wniosków było odpowiednio 43 tys. i 42 tys. Z jednej strony to wciąż bardzo dużo. W przeszłości przekroczenie 40 tys. zdarzało się rzadko. Jednocześnie to jednak zdecydowanie mniej niż wiosną – w kwietniu było to prawie 51 tysięcy.

Warto też przypomnieć, że od lipca działają nowe zasady obliczania zdolności kredytowej wynikające z Rekomendacji S. Nie pozwalają one podwyższać dostępnej kwoty kredytu poprzez wydłużanie okresu kredytowania powyżej 25 lat. Nawet jeśli klient będzie chciał kredyt na 35 lat, to bank wyliczając dostępną kwotę kredytu będzie brał pod uwagę ratę wyższą od rzeczywistej, bo obliczaną dla okresu 25 lat. Kolejny elementem hamującym jest to, że zaczęło już rosnąć oprocentowanie kredytów hipotecznych. W ostatnim czasie wzrosła stawka WIBOR 3M (stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom), od której uzależnione jest oprocentowanie większości kredytów hipotecznych. Kilka banków wprowadziło też podwyżki marż dla kredytów z oprocentowaniem zmiennym i stawek oprocentowania stałego.

Oczywiście kredyty wciąż są zdecydowanie tańsze niż przed pandemią. Powoli będą jednak wracały do tamtych poziomów. W przyszłym roku zobaczymy zapewne podwyżki stóp NBP, co jeszcze bardziej podwyższy WIBOR i oprocentowanie kredytów hipotecznych.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Lolek 05.10.2021 14:00
Szczególnie w metropolitarnym okręgu Białej Podlaskiej ceny nieruchomości szalenie wzrosły. Szkoda tylko, że brak chętnych na ich zakup...

Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama