Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 06:55
Reklama

Z funduszami łatwiej o pracę

Do dyspozycji bezrobotnych zainteresowanych znalezieniem pracy, nadal są miliony złotych. Jak z nich skorzystać, dowiecie się w Powiatowych Urzędach Pracy.
Z funduszami łatwiej o pracę

Korzystając z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraju realizuje siódmą już edycję projektu „Aktywność i praca”. Ma na ten cel nieco ponad 3,1 mln zł. – Jeszcze w tym roku oferujemy bezrobotnym możliwość zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych – mówi Danuta Łagożna – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju. – Właśnie teraz prowadzimy nabór na szkolenie „Kasjer z Certyfikatem ECDL”. Jego realizacja zaplanowana jest na pierwszą połowę listopada 2021 r. Zwracam jednak uwagę, że każdy bezrobotny zainteresowany zdobyciem nowych kwalifikacji może skorzystać z finansowania szkolenia zawodowego zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Wsparcie oferują wszystkie PUP-y

Projekty podobne do biłgorajskiego, realizują wszystkie Powiatowe Urzędy Pracy w województwie. Łącznie mają do wykorzystania ponad 97 mln złotych. Trudno jednak mówić o średniej wartości projektu. Poszczególne PUP-y składały wnioski i otrzymały pieniądze zgodnie ze swoimi potrzebami, dlatego ich wartość waha się od niespełna 1,4 mln zł (PUP w Parczewie) po blisko 10 mln zł (MUP w Lublinie). – To, że rozpoczął się już okres podsumowywania osiągnięć związanych z Funduszami Europejskimi na lata 2014-2020, nie oznacza wcale, że nie ma już pieniędzy na kolejne działania – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – I realizacja projektów PUP przewidziana jest do końca 2022 roku. Chcę też przypomnieć, że w ostatnich latach, to już siódma edycja tego typu projektów. Wydaliśmy na nie blisko 391 mln zł. Skorzystało z nich prawie 30 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Dla mnie najważniejsza zaś jest informacja, że spośród nich prawie 20,5 tys. osób znalazło pracę.

Kto może skorzystać

Uczestnikami projektów mogą być wyłącznie osoby bezrobotne w wieku 30 lat i więcej, które zarejestrowane są w urzędzie pracy. Muszą też należeć do co najmniej jednej z grup:

- długotrwale bezrobotni,
- osoby o niskich kwalifikacjach,
- w wieku 50 lat i więcej,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- kobiety
- odchodzący z rolnictwa (rolnicy i członkowie ich rodzin, prowadzący indywidualne gospodarstwo rolne do wielkości 2ha przeliczeniowych i ubezpieczeni w KRUS) i jednocześnie należące do jednej z grup: osób długotrwale bezrobotnych, osób o niskich kwalifikacjach, osób w wieku 50 lat i więcej, osób z niepełnosprawnościami, kobiet.

Kto może skorzystać

Sprawdźmy na przykładzie Radzynia Podlaskiego. Miejscowy PUP realizuje właśnie szkolenia grupowe. Ich uczestnicy uczą się zawodu kucharza (5 osób), spawacza (5), kierowcy-operatora wózków jezdniowych (6). Jeszcze w listopadzie rozpocznie się szkolenie dla sprzedawców (7). Dotychczas miejscowy PUP objął wsparciem 51 bezrobotnych. Wszyscy otrzymali Indywidualne Plany Działania i poradnictwo zawodowe. Część spośród nich korzysta z półrocznych staży, a kolejni znaleźli zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych.

Listę możliwych form pomocy, uzupełniają takie możliwości jak: dofinansowanie na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy, a nawet jednorazowa dotacja na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej.


Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama