Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 06:48
Reklama

Od parku po inkubator przedsiębiorczości

Jeszcze niedawno termin „rewitalizacja” kojarzył się ze zdewastowanymi i odnawianymi centrami miast. Fundusze Europejskie ten stan odmieniły. Za ich pomocą nowy blask zyskują gminy i naprawdę małe miejscowości. Takie jak w gminie Borki.
Od parku po inkubator przedsiębiorczości

Przeciw wykluczeniu

- Naszym celem była pomoc w rozwiązaniu problemów społecznych oraz gospodarczych na terenach zdegradowanych w sposób, który zapewni pozytywne oddziaływanie na całą gminę i jej mieszkańców – mówi Wójt Radosław Sałata. – Przygotowując diagnozę sytuacji naszej gminy stwierdziliśmy, że brakuje nam infrastruktury pozwalającej na integrację społeczną, aktywność czy miejsc bezpośrednio związanych z kulturą.

Jednym z najpoważniejszych zdiagnozowanych zagrożeń jest wykluczenie społeczne. Pogłębia je brak placówek służących pomocą osobom należącym do grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym. Odpowiedzią na tak określone problemy stał się projekt „Nowa odsłona Gminy Borki – Rewitalizacja”.
– Projekt był na tyle dobry, że z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego (RPO WL) otrzymaliśmy prawie 2,7 miliona złotych – mówi wójt. – Z własnych pieniędzy gmina dołożyła jeszcze nieco ponad milion. Dzisiaj mogę powiedzieć, że było warto.

Na co samorząd wykorzystał pieniądze

  • Zespół Parkowy w miejscowości Wola Osowińska. Po odnowie, oraz odpowiednim zagospodarowaniu terenu, stał się atrakcyjnym obiektem rekreacyjnym pozwalającym mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym tereny Gminy na wypoczynek i aktywne spędzanie czasu.
  • Nieużywany od jakiegoś czasu teren parafii w centrum Bork zyskał zupełnie nowe przeznaczenie. Po zakończeniu projektu, obiekt pełnieni funkcje nie tylko, nastawionych na usługi społeczne, ale również kulturalne. Gmina zyskała miejsce do organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych. Z pewnością przysłuży się ono społecznej integracji mieszkańców.
  • Ośrodek rekreacyjno-sportowy w Borkach. Nad płynącą tu Bystrzycą powstał nowoczesny kompleks, którego celem jest zachęcenie mieszkańców zarówno do aktywności fizycznej, jak i tej społecznej. Pasjonaci sportu zyskali nowoczesny obiekt miejsce, w którym mogą szlifować swoje umiejętności.
  • Centrum Usług Społecznych we Wrzosowie. Za unijną dotacje udało się przekształcić lokalną remizę na obiekt, który spełnia kilka celów. Wśród nich na czoło wysuwa się pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, oraz zaspokojenie potrzeb mieszkańców w zakresie kultury. Zaplanowano tu również utworzenie inkubatora inicjatyw gospodarczych.

– W każdym przypadku zwracaliśmy uwagę na zastosowanie nowoczesnych – oszczędnych źródeł energii i dostępność obiektów dla osób z niepełnosprawnościami – zapewnia wójt Sałata.

Rewitalizacja obszarów wiejskich

Taką nazwę nosi Działanie 13.4 w ramach RPO WL. To z pieniędzy przeznaczonych na to działanie udało się zmienić wizerunek Gminy Borki i 54 innych obiektów objętych rewitalizacją w regionie.
– Z Funduszy Europejskich sfinansowaliśmy 55 umów dotyczących rewitalizacji obszarów wiejskich. Na ich realizację dołożyliśmy na te działania prawie 140 mln zł – podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa Lubelskiego.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama