Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 06:52
Reklama

Innowacje służą naszemu zdrowiu

Zastanawialiście się kiedyś, co naprawdę oznacza termin innowacje? A może zdarzyło się wam zrezygnować z jakiegoś innowacyjnego przedsięwzięcia, bo to na pewno zbyt trudne? Firmy nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu „Lider Innowacji” udowadniają, że to nieprawda. Innowacje, to kreatywność i odwaga we wdrażaniu nowych rozwiązań. Takich, które firmie i jej klientom przyniosą realne korzyści.
Innowacje służą naszemu zdrowiu

Organizator konkursu – Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości nagrodziła firmy związane z czterema branżami: biogospodarką, energetyką niskoemisyjną, medycyną i zdrowiem oraz informatyką i automatyką. Wszystkie realizowały projekty współfinansowane przez Fundusze Europejskie. O rozstrzygnięciu konkursu swoimi głosami zdecydowali jednak internauci. Dzisiaj poznamy dwóch zwycięzców przez nich wskazanych, a za tydzień przedstawimy pozostałych.

Laureaci

Biogospodarka: Aqua East Polska sp. z o.o.
Firma z siedzibą w Rudzie Hucie (pow. chełmski) od ponad 15 lat zajmuje się produkcją wody źródlanej. Wydaje się, że akurat w tej branży trudno wymyślić coś innowacyjnego. Im się jednak udało. Dzięki finansowanemu przez Regionalny Program Operacyjny projektowi na rynek trafiła woda „Baby Zdrój” Jest to niesłodzony napój na bazie wody źródlanej wzbogacony dodatkiem naturalnych ekstraktów ziołowych. Stworzono go z myślą o kobietach w ciąży i w okresie laktacji oraz dla niemowląt.
„Baby Zdrój” jest idealna do przygotowania posiłków dla niemowląt od pierwszych dni życia. W jej składzie są wyciągi z melisy lekarskiej i rumianku pospolitego, które posiadają potwierdzone przez współczesne badania kliniczne, szerokie właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozkurczowe (kolki u niemowląt).
Na świecie nie ma porównywalnego produktu. Produkowane w USA wody zawierające wyciągi z ziół i nie zawierające cukrów, nie są dedykowane dla matek w ciąży, karmiących i dla niemowląt.

Medycyna I Zdrowie: Obst S.A.
Firma ma swoją siedzibę w Chełmie. Od 24 lat działa w branży spożywczej i na rynku zdobyła sobie zasłużoną pozycję. Produkuje płatki kukurydziane, formowaną galanterię śniadaniową, musli oraz pieczywo chrupkie. Wydawać by się mogło, że także w tej branży wymyślono już wszystko. Obst potrafił jednak nie tylko ulepszyć produkowane dotychczas wyroby a także wprowadzić nowe. Są to w pełni innowacyjne: Zbożowe pełnoziarniste rurki powlekane miodem z kakao, Micro-Płatki Fit, płatki pełnoziarniste dwuwarstwowe przekładane nadzieniem i pełnoziarniste pieczywo z kminkiem bez cukru.

Korzystając z unijnego wsparcia firma udoskonaliła też proces produkcji, dzięki czemu jej wszystkie produkty zostały w sposób znaczący ulepszone. Udało się między innymi wydłużyć termin przydatności do spożycia produktów do 16 miesięcy, zminimalizować zawartość szkodliwych akryloamidów w produktach i poprawić bezpieczeństwo i trwałość produktów poprzez innowacyjne pakowanie.

Firmy, które zmieniają wizerunek regionu

Obie firmy swoje innowacyjne rozwiązania wdrożyły w oparciu o własne badania. Opracowane i wdrożone na ich podstawie technologie i produkty są innowacyjne w skali globalnej, nieznane i niestosowane dotychczas. – To właśnie takie firmy z wizją, nowoczesnym i oryginalnym pomysłem na swoją działalność i gospodarkę w ogóle, zmieniają obraz naszego województwa – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Wierzę, że dzięki nim Lubelszczyzna rozpoznawalna będzie jako wspaniały region pod względem turystycznym i przyrodniczym ale także jako centrum nowych technologii i innowacji.

W ramach RPO WL LAWP zawarł prawie 5 tys. umów na przedsięwzięcia związane z innowacjami. Wydano na nie 1,8 mld zł. Dzięki tym pieniądzom na rynek trafiło 565 innowacyjnych produktów, a firmy wdrożyły ponad 330 innowacyjnych procesów. Podkreślić także trzeba, że przedsiębiorcy z Lubelszczyzny zgłosili 77 wniosków patentowych.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama