Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:31
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Wodna pompa ciepła – kiedy warto ją montować?

Pompy ciepła zyskują w ostatnich latach na popularności i w tym trendzie nie ma nic dziwnego – ogrzewanie oparte o pompę ciepła jest jednym z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań, na jakie możemy postawić w tym zakresie. Sama wiedza na temat pomp jest jednak ciągle stosunkowo niska i wielu z nas nie wie o nich zbyt wiele. By to zmienić, w dzisiejszym artykule zajmiemy się kwestią wodnych pomp ciepła – czym są, jak działają i kiedy opłaca się ich użyć. Zapraszamy do lektury!
Wodna pompa ciepła – kiedy warto ją montować?

Pompy ciepła – skąd wynika ich rosnąca popularność?

Żyjemy w czasach, kiedy kwestia dbania o środowisko jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Problemy z zanieczyszczeniami środowiska i klasycznymi źródłami ciepła są coraz bardziej zauważalne, więc przyszła najwyższa pora na to, by skłonić się ku odnawialnym źródłom energii, których wykorzystanie jest znacznie bardziej ekologiczne. Właśnie tutaj z pomocą przychodzą nam pompy ciepła, których wpływ na środowisko jest znikomy.

Dodatkowo pompa ciepła jest w stanie zaoferować nam całkiem dużą oszczędność finansową, gdyż wydatek poniesiony raz na jej instalację będzie się zwracał wraz z niższymi opłatami za ogrzewanie. To, jak dużą oszczędność finansową odczujemy w tym zakresie, zależy głównie od tego, na jakie urządzenie się zdecydujemy – w niektórych sytuacjach lepiej sprawdzają się pompy powietrzne, w innych gruntowe, a w jeszcze innych pompy wodne. Przyjrzyjmy się tym ostatnim – jak działa wodna pompa ciepła i kiedy opłaca się ją zamontować?

Wodna pompa ciepła – jak działa oparty o nią system grzewczy?

Wodna pompa ciepła jest bardzo podobna w swoim działaniu do pompy gruntowej czy powietrznej, jednak wykorzystuje ona inne dolne źródło ciepła. Ogólną zasadę działania pomp możemy porównać do zasady działania odwróconej lodówki. Nasze urządzenia do przechowywania żywności utrzymują w swoim wnętrzu chłód, gdyż oddają z niego ciepło i zostawiają jedynie chłodniejsze powietrze. Pompa ciepła działa identycznie, tylko odwrotnie – pozyskuje ciepło ze źródła i oddaje chłód.

W przypadku wodnych pomp ciepła źródłem pozyskania ciepła, czyli tak zwanym źródłem dolnym, jest woda. Stanowi to świetne rozwiązanie nawet podczas zimowych miesięcy, gdyż duże zbiorniki wodne są nam w stanie zaoferować stałą temperaturę. Nawet w najzimniejszych momentach w roku woda na dnie zbiornika będzie miała około ośmiu stopni, co pomoże pompie ciepła w sprawnej i bezproblemowej pracy.

Montaż wodnej pompy ciepła – kiedy się opłaca?

Działanie sytemu opartego o wodną pompę ciepła jest nieodłącznie związany z wodą, więc najczęściej wykorzystuje się go wtedy, kiedy sprzyjają nam warunki naturalne. Jeśli na Twojej posesji znajduje się chociażby staw, może on zostać wykorzystany przy budowie projektu grzewczego.

Co jednak w sytuacji, kiedy ktoś nie ma na swojej posesji żadnego stawu, rzeki czy innego źródła wody, a w dalszym ciągu chce postawić na wodną pompę ciepła? Jej montaż jest dalej jak najbardziej możliwy, jednak będziemy musieli zatroszczyć się o wodę samodzielnie. Najczęściej stosuje się w tym celu system dwóch studni, które dla sprawnego działania powinny się znajdować w kilkumetrowej odległości od siebie.

Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Kiedy więc opłaca się użyć wodnej pompy ciepła przy ogrzewaniu budynku? Przede wszystkim wtedy, kiedy do ogrzania mamy dużą powierzchnię. Wodna pompa ciepła wyśmienicie radzi sobie w kontekście utrzymywania stałych warunków pracy, gdyż dolne źródło ma cały czas podobną temperaturę, więc wydajność pompy opartej o wodę może się okazać znacznie wyższa niż wydajność pompy gruntowej, jednak nie będziemy tego należycie wykorzystywać w niewielkich budynkach.

Montaż wodnej pompy ciepła oczywiście najbardziej będzie opłacał się wtedy, kiedy dysponujemy już odpowiednim zbiornikiem wodnym, który mógłby posłużyć jako element instalacji. Musimy jednak wziąć pod uwagę jakość naszej wody – jeśli ta będzie zbyt niska, konieczna może okazać się jej dodatkowa filtracja, co również pociągnie za sobą wyższe koszty.

Zobacz więcej na esoleo.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama