Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 11:59
Reklama
Reklama

Działka obciążona służebnością

Szukanie wymarzonej działki bez odpowiedniej wiedzy jest jak podróż bez mapy. W tym artykule agent Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej daje Ci do ręki mapę, abyś mógł ominąć pułapki i znaleźć „tę jedyną” działkę pod słońcem. Tym razem wyjaśni, czym jest służebność, jakie są jej rodzaje i jak ustanowić służebność.
Działka obciążona służebnością

Autor: fot. pixabay.com/poglądowe

Służebność to obciążenie, które sprawia że jeden podmiot może korzystać w określonym zakresie z działki drugiego podmiotu. O tym jakie działania może podejmować inny podmiot na naszej działce oraz jakich nie może mówią przepisy kodeksu cywilnego. Najczęściej służebność polega na tym, że przez działkę przebiega droga konieczna, następuje przesył mediów lub stoi na niej reklama.

Wpisz do księgi wieczystej

– Służebność może być wpisana do księgi wieczystej, ale nie musi. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o zakupie działki, przejrzyjmy dokument i zapytajmy właściciela, czy teren nie jest obciążony służebnością. Wpisanie służebności do księgi wieczystej jest korzystne dla nowego właściciela działki władnącej, czyli tej, na rzecz której ustanawia się służebność. Jest bowiem zabezpieczony w ramach tzw. rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Inaczej mówiąc, służebność przysługuje nowemu właścicielowi działki władnącej, nawet jeśli poprzedni posiadacz przez 10 lat nie korzystał ze swojego prawa – wyjaśnia agentka Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej Klaudia Mikiciuk-Szpera.

Przykłady służebności

– Najczęściej spotykamy się ze służebnością, która upoważnia sąsiada do dojazdu do drogi publicznej przez naszą posesję, do parkowania samochodu na naszej nieruchomości, na korzystaniu przez sąsiada z naszej studni. To także otwarte okno sąsiada, które wychodzi na naszą nieruchomość lub postawienie przez firmę banneru reklamowego na naszej działce – wyjaśnia Klaudia Mikiciuk-Szpera. Niewykorzystana służebność wygasa po 10 latach.

Nietrudno się domyślić, że w przypadku służebności koniecznej chodzi o dostęp właściciela nieruchomości sąsiadującej z naszą działki do drogi publicznej. W takiej sytuacji, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, właściciel może żądać od nas ustanowienia potrzebnej służebności drogowej. Wtedy jednak należy nam się opłata za korzystanie przez sąsiada z naszej działki. 

Innym przykładem jest służebność o postawienie reklamy. Dotyczy ona zazwyczaj działek ulokowanych przy drogach o dużym natężeniu ruchu i wiąże się z profitami finansowymi. – Często spotykaną formą służebności jest służebność przesyłu. Polega na obciążeniu właściciela działki na rzecz przedsiębiorcy, który chce na niej na przykład pociągnąć gazociąg. Służebność ustanawia się zazwyczaj w formie aktu notarialnego, a właścicielowi działki należy się miesięczne wynagrodzenie – zaznacza agentka. 

W formie aktu notarialnego

Służebność ustanawiamy poprzez spisanie umowę. Oświadczenie właściciela działki, na rzecz którego ma być ustanowiona służebność, musi być w postaci aktu notarialnego. W zawieranej między stronami umowie powinny znaleźć się informacje dotyczące rodzaju służebności, której dotyczy porozumienie oraz nieruchomości obciążonej, nieruchomości władnącej (służebność gruntowa) lub przedsiębiorcy (służebność przesyłu).

W dokumencie powinno się też określić zakres działań, jakie będzie mogła podejmować osoba uprawniona w stosunku do nieruchomości obciążonej, podać informację czy służebność będzie za wynagrodzeniem czy bez wynagrodzenia oraz określić termin służebności lub jej bezterminowość.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: por. Nos Treść komentarza: Najgorsze jest to , że takich " Dzbanów " i " Przy-głupów " wyprzedzających przed przejście dla pieszych widzi się dziennie dziesiatki w Białej Podlaskiej . I nie chodzi mi tylko o młodych nie doświadczonych źrebaków , czy dziadów bez kasy w 15 letnich albo i pełnoletnich 18 + rozdygotanych śrutach Audi czy Bmw . Ale o ludzi , którzy jeżdżą już bardzo długo , często zawodowo i w nowych autach z salonu . Za niskie są mandaty w Polsce i za mała liczba punktów za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim ! Ludzie kupujcie kamerki , zakładajcie w autach i zgłaszajcie takich dzbanów !!! Data dodania komentarza: 28.06.2026, 11:03 Źródło komentarza: Rajd 19-latka w Radzyniu Podlaskim [FILM] Autor komentarza: Zulu Gula Treść komentarza: A jak myślisz? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:33 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: [email protected] Treść komentarza: Czy nikt nie zginął? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:53 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: Rafa Treść komentarza: Ano beda, beda inwestorzy i miejsca pracy. Za 3606 zl na reke😅Z premia to 3900 plus usmiech szefa. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:20 Źródło komentarza: Mamy to! Kierowcy pojechali nowym odcinkiem A2 Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama