Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 23:52
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Zwiększy się ochrona kupującego

Domy na zgłoszenie, kredyty hipoteczne bez wkładu własnego, wakacje w Towarzystwach Budownictwa Społecznego to niejedyne zmiany prawne, które weszły lub wejdą na rynek nieruchomości w 2022 roku. Od lipca będzie też można bezpieczniej kupować mieszkania lub domy będące w budowie od deweloperów.
Zwiększy się ochrona kupującego

Autor: fot. pixabay.com/poglądowe

Ustawa deweloperska z 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego ustanowiła ochronę praw nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego. W uproszczeniu gwarantuje ona ochronę środków kupującego wpłaconych na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Zabezpiecza je w przypadku, gdy deweloper zbankrutuje. W tym roku ustawa zostanie zastąpiona nową wersją, która ma jeszcze bardziej chronić interes kupującego.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Obecnie deweloperzy muszą gromadzić wpłaty klientów na mieszkaniowych rachunkach powierniczych (MRP) zamkniętych lub otwartych. W przypadku rachunków zamkniętych bank wypłaca przedsiębiorcy pieniądze dopiero po przeniesieniu własności mieszkania lub domu na nabywcę. Najczęściej jednak deweloperzy korzystają z rachunków otwartych, z których fundusze trafiają do dewelopera stopniowo, zgodnie z harmonogramem prac na budowie. Kupujący ponosi więc ryzyko straty pieniędzy w sytuacji, gdy firma przerwie budowę lub upadnie, a bank przekazał jej już środki z rachunku.

W myśl nowej ustawy, kupujący mieszkanie lub dom będące w budowie odzyska swoje pieniądze nie tylko, kiedy deweloper zbankrutuje. – Również wtedy, gdy przerwie prace na budowie lub nie usunie istotnej wady mieszkania lub domu. Nawet wówczas, gdy kupujący zdecyduje się z tego powodu zerwać umowę. Zagwarantuje to Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – wyjaśnia agent Północ Nieruchomości Tomasz Łukaszuk. Wpłaty kupującego będą bezpieczne także w momencie, kiedy upadnie bank. Jeśli przekroczą równowartość 100 tys. euro, pieniądze wypłaci Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Wpłat do DFG będą dokonywać deweloperzy. Dlatego fundusze zgromadzone na otwartych lub zamkniętych rachunkach powierniczych będą bezpieczniejsze. Co ważne, banki będą zobowiązane do kontrolowania oraz rozliczania inwestycji i w zależności od postępu prac mają wypłacać poszczególne transze środków dla deweloperów.

Umowy rezerwacyjne

W nowej ustawie unormowano prawnie umowy rezerwacyjne. To duży ukłon w stronę klienta, ale i dewelopera. Chronią interesy obu stron. – W momencie zawarcia umowy rezerwacyjnej deweloper zobowiąże się do czasowego wyłączenia jej ze swojej oferty. To oznacza, że kupujący może się spokojnie starać o kredyt hipoteczny, o ile zakup chce za jego pomocą sfinansować zakup. Nawet jeśli bank odmówi kupującemu udzielenia kredytu to nie traci pieniędzy, którymi opłaciłby notariusza, podpisując od razu umowę deweloperską. Deweloper też może spać spokojnie, bo zniknie problem wykreślenia z księgi wieczystej jego roszczenia w przypadku, kiedy klient nie dostanie kredytu. W ten sposób szybciej sprzeda nieruchomość – mówi agent Północ Nieruchomości. Umowy rezerwacyjne poprzedzające umowy deweloperskie wyeliminują wiele problemów. Deweloper będzie musiał zwrócić opłatę rezerwacyjną rezerwującemu mieszkanie, jeśli bank odmówi mu kredytu lub jeśli firma dokona zmian w prospekcie bez wiedzy rezerwującego. W myśl ustawy umowa rezerwacyjna powinna zawierać m.in. informację na temat jej stron, ceny rezerwowanej nieruchomości, wysokość opłaty rezerwacyjnej (jeżeli została przewidziana) oraz okres na jaki oferta będzie zarezerwowana. Uregulowano też wysokość opłaty rezerwacyjnej, która ma wynosić maksymalnie 1 proc. wartości mieszkania lub domu.

Przepisy wejdą w życie 1 lipca 2022 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: ewaTreść komentarza: na pewno warto też informować że skuteczniej będzie zabezpieczać się przed nieplanowaną ciążą np tabletkami z estetrolem w składzie i w tedy antykoncepcja awaryjna nie będzie wcale potrzebnaData dodania komentarza: 01.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Plan B na tabletkę dzień po. Od maja, ale bez lekarzaAutor komentarza: JozekTreść komentarza: Zaloze sie ze z blogoslawienstwem Jakubowskiego Radzyn bedzie dumnie obchodzil parade rownosci i inne inicjatywy lobby homoseksualnego :-DData dodania komentarza: 01.05.2024, 09:48Źródło komentarza: Czego nie zrobę? Nie zmienię szacunku do tradycjiAutor komentarza: czy → tTreść komentarza: P O CO. Po co dochodzenia? Policja nie ma nic do roboty? Poszkodowani, jeśli oskarżą, to może wtedy - wsiadali pod prymusem, przeecież. Nauki nigdy dość. Ta nauka, jest dość tania, a właściwie zysk, bo eliminacja szrocika. Zdrówka życzę. Będzie Pani, dobrym kierowcą. Gdzie się nauczyć, dachowania, no gdzie. Na Kursie. A nie, tam uczą, że właśnie się przepisy zmieniły w tym tygodniu. PoRD. PrzepraszamData dodania komentarza: 01.05.2024, 09:46Źródło komentarza: Odebrała prawko. Tego samego dnia jej auto dachowałoAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Drewno!. Jednak palenie w kominkach, to marnotrastwo. KOcioł, daje około 3x więcej energii do instalacji z tego samego paliwa. W kominku, ucieka w komin. Taka jest prawda. Ten sezon paliłem drewnem i pół tony węgla~. Drewno, nadal jest ECO i chyba nie da się demagogicznie odwrócić rozsądku. w Tym temacie.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 16:53Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie byłoAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Brawo. Jak wypadły ćwiczenia z czyszczenia KONi? MógData dodania komentarza: 29.04.2024, 16:48Źródło komentarza: Policja ćwiczyła w janowskiej stadninie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama