Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 12:45
Reklama

Kupując działkę, wyłącz emocje

Co może przeszkadzać w kupnie domu lub działki? Często są to nasze emocje. Agenci Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej radzą, jak podczas takich sytuacji zachować chłodną głowę i racjonalne myślenie. Hold your horses! Emocje trzymaj na wodzy!
Kupując działkę, wyłącz emocje

– Na tak ważne decyzje, jak kupno nieruchomości warto spojrzeć w sposób obiektywny, jednocześnie racjonalnie oceniając swoje możliwości finansowe. Na początek odpowiedzmy sobie na pytania: jak chcemy, aby nasze życie wyglądało za kilka lat? Jaki metraż byłby dobry? Ile pokoi powinno w domu? Czy wolimy nieruchomość w zaciszu, czy jednak sercu miasta? – radzi agentka Północ Nieruchomości Klaudia Mikiciuk-Szpera.

Lokalizacja i stan prawny

Jeśli już to wiemy, dopiero potem możemy szukać wymarzonej nieruchomości. W tym artykule jest podpowiedź, na co zwrócić uwagę przy kupnie domu lub działki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na lokalizację działki. Sprawdźmy zatem teren w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Las będzie tańszy niż grunty orne, a najdroższymi są te, które mają warunki zabudowy mieszkaniowej. Oceńmy również stan infrastruktury drogowej jak też kto może być naszym sąsiadem. 

Następnie czas na stan prawny działki. Założona księga wieczysta, brak obciążeń hipotecznych czy służebności wobec innej działki, jeden właściciel – to wszystko działa na nasza korzyść. Działka rolna lub leśna wydłuża czas transakcji ze względu na procedury, związane z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i nadleśnictwem. – Jako agentka pomagam sprawdzić stan prawny działki i prostuję ewentualne kwestie prawne. Zależy mi, aby cały proces kupna przebiegł sprawnie, dlatego tak zwane "trudne sprawy” jeszcze bardziej motywują mnie do pracy, ale finalnie dają ogromną satysfakcję – podkreśla Klaudia Mikiciuk-Szpera.

Położenie i stan prawny

Warto wiedzieć, że działka położona niżej niż sąsiadujące będzie wyceniona również niżej. Poza tym działka płaska tworzy więcej możliwości zabudowy. Za najlepsze uważa się te w kształcie kwadratu lub zbliżone. Kupując działkę, zwróćmy też uwagę na jej uzbrojenie. Idealną sytuacją jest, kiedy mamy dostęp do jak największej liczby mediów, przynajmniej w pobliżu działki, gdzie istnieje możliwość jej podłączenia pod prąd, wodę, gaz, światłowód, itp.

Podobne czynniki decydują o wyborze w przypadku domu. Przy czym lokalizacja ma już mniejsze znaczenie niż dawnej. W dzisiejszych czasach odległość nie jest już tak istotna jak kilka lat temu. Wybierając dom, weźmy natomiast pod uwagę natężenie hałasu, infrastrukturę oraz wspomniane sąsiedztwo. Jeśli chodzi o stan prawny, to koniecznie zbadajmy księgę wieczystą. Zdarzają się sytuacje, gdy właściciel domu jest inny niż działki, na której stoi, jest kilku właścicieli lub trwa proces spadkowy. 

Wyposażenie

Jeśli dom jest energooszczędny lub posiada inne udogodnienia (ogrzewany garaż, piwnicę, ogród, itp.), warto to wziąć pod uwagę. Sporządzenie kosztorysu, który uwzględnia jakość mebli, sprzętów AGD, RTV, itp. także może pomóc przy ustalaniu ceny końcowej. Pod lupę weźmy również metraż i układ pomieszczeń. Sprawdźmy, na ile elastyczny lub uniwersalny jest plan domu. W niektórych przedziałach większy metraż niekoniecznie oznacza większą cenę w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Wybór działki lub domu i jego kupno to nie lada wyzwanie. Najważniejsze, byśmy podejmując je, nie tylko spełniali swoje marzenia ale i sensownie lokowali swoje pieniądze. Dlatego warto podejść do tematu bez zbędnych emocji. 

Źródło: e-book "Sam sprzedam" Tomasz Łukaszuk


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama