Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 07:40
Reklama

Chcesz kupić mieszkanie? Przeczytaj 

Czym różni się zaliczka od zadatku? Czym jest operat szacunkowy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania w kamienicy a na co przy zakupie mieszkania w bloku? Po ostatnim artykule w biurze agentów Północ Nieruchomości rozdzwoniły się telefony z kolejnymi pytaniami. Klaudia Mikiciuk-Szpera, Wojciech Gałecki i Tomasz Łukaszuk odpowiadają na kilka z nich.
Chcesz kupić mieszkanie? Przeczytaj 
Autor: fot. pixabay.com/poglądowe

Czym różni się zaliczka od zadatku?

Klaudia Mikiciuk-Szpera: Zaliczka w odróżnieniu od zadatku podlega zwrotowi. Jeśli więc bank odrzuci Twój wniosek o kredyt, nie musisz się martwić, że zaliczka przepadnie. Zaliczka bowiem musi zostać w całości zwrócona, gdy do transakcji nie dojdzie.

Czym jest operat szacunkowy?

Wojciech Gałecki: Jest on wynikiem procesu wyceny nieruchomości. Ma pisemną formę i musi zawierać precyzyjne wyliczenia oraz dokładny opis domu czy mieszkania, a także powinien zawierać dokumentację fotograficzną. Umieszcza się w nim podstawy prawne oraz rozwiązania zastosowane przy wycenie, a jego najważniejsze elementy to: określenie nieruchomości i zakresu wyceny, wskazanie celu sporządzenia dokumentu, źródła danych o mieszkaniu bądź domu, podstawa formalna, szczegółowy opis stanu technicznego lokalu, podanie przeznaczenia nieruchomości, które wynika m.in. z planu zagospodarowania przestrzeni. W operacie szacunkowym powinny się też znaleźć analiza rynku nieruchomości potrzebna do sporządzenia dokumentu wraz z metodą oraz techniki szacunkowe. Musimy pamiętać, że operat szacunkowy będzie rzutował na zdolność kredytową i jest ważny tylko do tego jednego celu, w jakim został sporządzony.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania w kamienicy?

Tomasz Łukaszuk: Zakup mieszkania w kamienicy ma wiele plusów i minusów. Wysokie sufity, dekoracyjna sztukateria, przestrzenne okna z drewnianą stolarką to niewątpliwie atuty takich mieszkań. Natomiast w opozycji mamy takie również kilka czynników, które do takiej inwestycji mogą zniechęcić, a zaliczamy do nich: datę ostatniego remontu, dbałość przez lata o budynek, jakość materiałów budowlanych, system ogrzewania itd. Standard mieszkań w odnowionych kamienicach, będzie zupełnie różny od tych w zaniedbywanych przez lata budynkach.

Dlatego przy zakupie mieszkania w kamienicy warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak: lokalizacja, kwestia własności mieszkania w kamienicy, wpis do rejestru zabytków, media i koszty utrzymania mieszkania w kamienicy (rodzaj ogrzewania etc.). Warto też wziąć pod uwagę stan techniczny budynku (np. czy występuje wilgoć), plan mieszkania, a także mieszkańców kamienicy, czyli potencjalnych sąsiadów.

A może lepiej kupić mieszkanie w bloku?

Tomasz Łukaszuk: Zakup domu czy też mieszkania to statystycznie jeden z największych wydatków jakich dokonujemy i najczęściej wiąże się z kredytami na kilkadziesiąt lat. Dlatego taką decyzję trzeba dobrze przemyśleć i przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. W mojej ocenie przy zakupie mieszkania w bloku należy zwrócić uwagę na otoczenie lokalu. Trzeba sprawdzić, jak wygląda klatka schodowa, stan elewacji itd. Ich zły stan może oznaczać wzrost czynszu lub dodatkowe opłaty. Warto zwrócić uwagę na usytuowanie okien w lokalu i stan ścian w lokalu. Jeśli w planach mamy gruntowny remont, możemy ominąć ten punkt. Popatrzmy też na usytuowanie lokalu względem klatki schodowej i szybu windowego. Nikt przecież nie lubi nadmiernego hałasu. Warto również zwrócić uwagę na to, gdzie są liczniki prądu, gazu itd. Kolejną kwestią jest porządek na klatce schodowej, pozostałych balkonach itd. Ocena otoczenia jest istotna. W końcu to z tymi ludźmi będziemy mieszkać pod jednym dachem.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama