Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 07:16
Reklama

Pośrednicy dla Ukrainy

Agenci z Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Pośrednicy dla Ukrainy”. Jednomyślnie podjęli decyzję o nieodpłatnej pomocy wszystkim osobom, które chcą wynająć lokale rodzinom dotkniętym wojną na Ukrainie. Założyli też grupę na Facebooku „Pośrednicy dla Ukrainy / miasto Biała Podlaska / powiat bialski”.
Pośrednicy dla Ukrainy

– Pomagamy osobom z Ukrainy, które muszą uciekać ze swojego kraju przed wojną. Chcemy im pomóc zorganizować się w Polsce i godnie żyć, przez tydzień lub kilka tygodni, albo dłużej. Być może będą mogli i chcieli wrócić do domu, być może zostaną tu, by się osiedlić, pracować i żyć – mówi Tomasz Łukaszuk.

Budujemy bazę mieszkań

Akcję "Pośrednicy dla Ukrainy" zorganizował portal nieruchomosci-online. Nasi agenci dołączyli do niej bez wahania. - Oferujemy pomoc w znalezieniu im domu. Być może będzie to dom przejściowy, a być może docelowy. Nie pozwólmy, aby padli ofiarą naciągaczy – zaznacza Klaudia Mikiciuk-Szpera. Agenci założyli na Facebooku grupę „Pośrednicy dla Ukrainy / miasto Biała Podlaska / powiat bialski”. Mogą do niej dołączyć zarówno uchodźcy szukający lokum, jak i osoby, które chcą udostępnić pokój, mieszkanie, czy dom.

– Jeśli ktoś ma dom, mieszkanie, kwaterę, w których mogą zamieszkać osoby z Ukrainy i które mogą być wynajęte po niższej cenie, niech opublikuje taką informację na naszej grupie. Cel jest jasny, skomunikowanie ze sobą osób, które szukają pomocy i które chcą pomóc – podkreśla Wojciech Gałecki. Pomoc oferowana na grupie obejmuje też transport z granicy ukraińsko-polskiej do Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego oraz inne formy wsparcia. Na grupie może napisać każdy, kto w jakikolwiek sposób chciałby pomóc osobom, uciekającym przed barbarzyńską agresją Rosji na Ukrainę.

Pomagamy merytorycznie

Wśród osób, które zgłaszają się w tej sprawie do agentów Północ Nieruchomości pojawiają się pytania i wątpliwości. Dlatego agenci pomagają też merytorycznie. Tomasz Łukaszuk wyjaśnia, że umowę najmu dla Ukraińców będziemy pisać podobnie do tych zawieranych na co dzień. – Warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą zaoszczędzić kłopotów, bądź je zminimalizować. Otóż obcokrajowiec przebywający w Polsce dłużej niż 14 dni musi się zameldować. Jeśli chodzi o rodzaj najmu dla obcokrajowca, to najem okazjonalny jest najbardziej korzystnym narzędziem dla gospodarza, jednak w przypadku obcokrajowców problematyczne może być wskazanie lokalu, w którym najemca miałby zamieszkać na wypadek egzekucji – zauważa agent.

Umowę najlepiej sporządzić w dwujęzycznej formie, gdyż najemca musi rozumieć, co podpisuje. – Na wypadek postępowania cywilnego najbezpieczniej jest dodać w umowie klauzulę, wprowadzającą pierwszeństwo polskiej wersji językowej. Chodzi o to, by zapobiec rozbieżnościom interpretacyjnym. Wprowadźmy klauzulę pierwszeństwa dla prawa polskiego i jurysdykcji sądów polskich. W dokumencie napiszmy wyraźnie, że najemca będzie mógł używać lokalu wyłącznie w celach mieszkalnych – radzi Tomasz Łukaszuk.

Obecnie pomoc w zapewnieniu lokalu ukraińskim uchodźcom odbywa się w większości nieodpłatnie, ale w dłuższej perspektywie może się to zmienić. Dlatego agenci przypominają, że kaucja w przypadku najmu może wynosić nawet 12-krotność czynszu najmu, a w przypadku najmu okazjonalnego – 6-krotność. – Dobrze, jeśli spisując umowę z obcokrajowcem, sprecyzujemy okres najmu. Pamiętajmy, że umowę można potem przedłużyć. Sporządźmy też dwujęzyczny protokół przekazania. Sugeruję też, aby umowy z dostawcami mediów zawierane były na nazwisko najemcy. I na koniec cenna rada – nie kontrolujmy lokalu bez obecności najemcy, bo grozi za to odpowiedzialność karna – dodaje Tomasz Łukaszuk.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama