Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 16:37
Reklama
Reklama

RADZYŃ PODLASKI: Zmieniają termin oddania pałacu. Prace stanęły na rynku

Termin zakończenia rewitalizacji w obrębie pałacu Potockich może znacząco ulec zmianie. Jeśli potwierdzą się zapowiedzi wykonawcy, to oddanie odnowionego zabytku przesunie się o pół roku. Tymczasem na terenie placu po PKS nastąpił przestój. Te dwie sztandarowe dla miasta inwestycje to część przedsięwzięcia wartego ponad 23 mln zł. Jaki jest plan?
RADZYŃ PODLASKI: Zmieniają termin oddania pałacu. Prace stanęły na rynku
Do końca roku mamy się dowiedzieć, jak będzie wyglądał pałac Potockich po rewitalizacji

Autor: Adam Trochimiuk

Odnowienie korpusu głównego pałacu wraz z dziedzińcem, to część wielkiej rewitalizacji śródmieścia Radzynia Podlaskiego. Łącznie jego koszt wyniesie po przetargach około 23 mln zł. Z funduszy zewnętrznych miasto pozyskało na ten cel ponad 21 mln zł. Prace modernizacyjne objęły trzy elementy: ul. Rynek, korpus główny pałacu Potockich wraz z dziedzińcem oraz odcinek ul. Jana Pawła II. Na każdy z etapów rozpisany był oddzielny przetarg. Inwestycja na ul. Jana Pawła II to wydatek 96 676,72 zł. Rewitalizacji korpusu głównego pałacu wraz z dziedzińcem podjęła się, po wygranym przetargu firma z Lublina, za kwotę 18 939 883,55 zł. Natomiast rewitalizację placu ul. Rynek wykonuje firma z Piaseczna za kwotę 3 267 240 zł.

Zmiany w kalendarzu prac

Wykonawca renowacji architektury pałacowej zobowiązał się, że prace wykona do końca czerwca 2023 r. Plany się jednak zmieniły i miasto w ostatnich dniach marca musiało przesunąć kwoty przeznaczone na zapłatę wykonawcy. W przyjętych przez radę miasta zmianach do budżetu na ten rok, zwiększono planowane dochody z tytułu dotacji o kwotę 2 mln 943 tys. 209 zł, a wydatki planowane do poniesienia w tym roku o 3 mln 287 tys. 818 zł.

- Wykonawca chce do końca tego roku zakończyć prace i oddać obiekt do użytku. To co miałoby być wydatkowane w roku przyszłym, chcemy w tym roku już zapłacić – poinformował radnych miejskich burmistrz Jerzy Rębek. - Wykonawca chce mieć pewność, że prace będą szły bez zakłóceń. A doszły nowe prace do wykonania związane z ociepleniem strychu i odbudową fragmentów muru oporowego. Wydatki będą więc dość rozbudowane, ale poradzimy sobie z tym, dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego – stwierdził burmistrz, gdy tłumaczył radzie miasta konieczność przesunięcia kwot zabezpieczających wydatki na inwestycję związaną z renowacją zabytku.

Co z Rynkiem?

Radnych niepokoją natomiast postępy robót związanych z inną częścią rewitalizacji centrum miasta, a mianowicie ul. Rynek. - Od dłuższego czasu nic się tam nie dzieje, prace się zatrzymały – sygnalizuje radna Bożena Lecyk.

Burmistrz przyznał, że problemy na placu budowy rzeczywiście zaistniały. - Dotychczasowy podwykonawca firmy, która inwestycję realizuje, zrezygnował. Stad przestój w wykonywaniu zamówienia – mówi Jerzy Rębek. Dodaje, że główny wykonawca zapewnia, iż prace wykona w terminie, czyli do końca czerwca tego roku. - Mamy jeszcze kilka miesięcy czasu, a z informacji, które otrzymaliśmy, główny wykonawca nie będzie szukał nowych podwykonawców, bo prace zamierza zrealizować własnymi siłami.

Burmistrz dodał, że sprawdził firmę dokładnie i jego zdaniem jest ona na tyle rzetelna, iż wierzy, że wykona prace w zakładanym terminie. Zaznacza, że zmiany budżetowe dotyczące przeniesień pieniędzy na inwestycję nie dotyczą części związanej z pracami w obrębie ul. Rynek.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: por. Nos Treść komentarza: Najgorsze jest to , że takich " Dzbanów " i " Przy-głupów " wyprzedzających przed przejście dla pieszych widzi się dziennie dziesiatki w Białej Podlaskiej . I nie chodzi mi tylko o młodych nie doświadczonych źrebaków , czy dziadów bez kasy w 15 letnich albo i pełnoletnich 18 + rozdygotanych śrutach Audi czy Bmw . Ale o ludzi , którzy jeżdżą już bardzo długo , często zawodowo i w nowych autach z salonu . Za niskie są mandaty w Polsce i za mała liczba punktów za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim ! Ludzie kupujcie kamerki , zakładajcie w autach i zgłaszajcie takich dzbanów !!! Data dodania komentarza: 28.06.2026, 11:03 Źródło komentarza: Rajd 19-latka w Radzyniu Podlaskim [FILM] Autor komentarza: Zulu Gula Treść komentarza: A jak myślisz? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:33 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: [email protected] Treść komentarza: Czy nikt nie zginął? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:53 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: Rafa Treść komentarza: Ano beda, beda inwestorzy i miejsca pracy. Za 3606 zl na reke😅Z premia to 3900 plus usmiech szefa. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:20 Źródło komentarza: Mamy to! Kierowcy pojechali nowym odcinkiem A2 Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama