Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 07:56
Reklama

Afera na granicy! Zatrzymano 7 celników!

Siedmiu celnikom w czynnej służbie oraz dwóm byłym funkcjonariuszom prokuratura zarzuca udział w procederze nieuzasadnionego zwrotu podatku VAT w ramach Tax Free. To ciąg dalszy sprawy, w której jednym z oskarżonych jest bialski księgowy Piotr D. Wczoraj prokuratura zwróciła się o tymczasowe aresztowanie wszystkich zatrzymanych osób. Sąd nie uwzględnił jednak wniosków i zastosował policyjne dozory.
Afera na granicy! Zatrzymano 7 celników!
Postępowanie stanowi ciąg dalszy sprawy zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się usiłowaniem wyłudzeń podatku VAT
Źródło: Archiwum Słowo Podlasia/Ilustracyjne

Jak ustaliliśmy do nieprawidłowości miało dochodzić jeszcze w 2013 roku. Wszyscy zatrzymani przedwczoraj usłyszeli podobne zarzuty. Dotyczą one działania wspólnie i w porozumieniu z ustalonymi osobami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, polegającej na nieuzasadnionym uzyskaniu zwrotu podatku VAT w dużych kwotach, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego. Prócz siedmiu funkcjonariuszy w służbie czynnej w skandal zamieszanych jest jeszcze dwoje byłych celników, w tym emerytka oraz funkcjonariusz wydalony ze służby.

– Przekroczyli swoje uprawnienia w ten sposób, że będąc upoważnionymi do obsługi systemu Tax Free uprawniającego do zwrotu podatku VAT poświadczyli nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, mianowicie co do okoliczności wywozu towarów określonych w dokumentach, poprzez zarejestrowanie wskazanego dokumentu w systemie i ostemplowanie go w sytuacji, kiedy osoby, które miały nabyć te towary w rzeczywistości ich nie nabyły, nie dokonywały wywozu tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej ani nie przedstawiały wyżej wymienionego dokumentu ani towarów do odprawy – wyjaśnia prokurator Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Postępowanie stanowi ciąg dalszy sprawy zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się usiłowaniem wyłudzeń podatku VAT w mechanizmie tzw. karuzeli podatkowej na podstawie nierzetelnej, poświadczającej nieprawdę dokumentacji, dotyczącej handlu wyrobami elektronicznymi, w szczególności drogimi aparatami telefonicznymi. Przed Sądem Okręgowym w Lublinie trwa obecnie proces czterech oskarżonych o te czyny, wśród których jest m.in. bialski księgowy Piotr D. To właśnie z materiałów śledztwa o którym pisaliśmy w artykule pt. „Faktury strachu, szara strefa i służby reżimu”, w wydaniu 50/2020 SP wyodrębniono wątek poświadczenia nieprawdy w dokumentach Tax Free na przejściach granicznych z Białorusią przez funkcjonariuszy administracji celnej.


 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
dzwon 03.04.2022 16:24
A co z księgowym, Piotrem D. rodem z komuchów? siedzi?

John 01.04.2022 11:53
Ktoś lody kręcił a celników zamykają bo postawił pieczątkę na dokumencie a potem uniewinnią ale afera jest !

Kierowca na granicy 01.04.2022 13:19
I bardzo dobrze że tych złodziei wreszcie zamykają. Powinni więcej kamer na przejściu zainstalować i dać nad nimi nadzur ludziom z CBA. 95% kręci walki na granicy. Biorą łapówki, przepuszczają papierosy. Patologia graniczna!!!!

Fxmi1 03.04.2022 05:27
I takiemu jak Ty udaje się fajkę przewozić....

czyt 06.04.2022 09:00
Po prostu, należy zdjąć, DURNE, przepisy. Celnik nie jest od obnizania ceny smartfona i TV. Od czego jest Celnik??

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama