Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 07:52
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Niehonorowa dyskusja przy debacie o tytule "Honorowy obywatel"

Podczas dyskusji o uchwaleniu nadawania tytułu „Honorowego Obywatela Powiatu Radzyńskiego” radni deklarowali, że w dobrym tonie byłoby przyznawanie tej nominacji przy zgodzie całej rady lub znacznej jej większości. Dało to okazję do dyskusji o standardach zachowań samych radnych, która pokazała... brak standardów.
Niehonorowa dyskusja przy debacie o tytule "Honorowy obywatel"
Radni przyjęli uchwałę o nadawaniu tytułu honorowego obywatela. Sama dyskusja nap uchwałą do honorowych raczej nie należała

Źródło: Jakub Jakubowski (fb)

Radni powiatowi zdecydowali, że samorząd powinien nadawać tytuł „Honorowego Obywatela Powiatu Radzyńskiego”. Projekt uchwały trafił pod obrady rady powiatu po tym, jak zajmowała się nim komisja spraw społecznych.

Przez aklamację, czy zwykłą większością?

Jak informował przewodniczący komisji spraw społecznych, Zbigniew Smółko, co do zasadności ustanowienia takiego tytułu nie było żadnych wątpliwości. Komisja dyskutowała natomiast nad regulaminem nadawania tytułu. 

Wniesiona była propozycja, by tytuł nadawany był przez aklamację, lub przy dwóch trzecich głosów ogólnej liczby głosujących. Chodzi o to, by osoby, którym tytuł będziemy nadawać, miały jak najszersze poparcie – wyłuszczał przewodniczący komisji.

Temu też miały służyć kolejne poprawki, które członkowie komisji zaproponowali. Chodziło m.in. o to, by tytuł był nadawany na wniosek nie 20 – jak było w pierwotnej propozycji, a 200 pełnoletnich mieszkańców powiatu, lub 50 proc. składu rady, a nie 5 radnych. Myśleliśmy również o odebraniu prawa inicjatywy w tym temacie komisjom rady powiatu, gdyż nie spełniają postulowanego zapisu o 50-procentowym poparciu radnych dla składanego wniosku o przyznanie tytułu. Tu jednak trzeba się było z tego wycofać, gdyż prawo uchwałodawcze jest jedna z prerogatyw komisji rady, więc pewnie trzeba by zmieniać statut – wyjaśniał przewodniczący Smółko.

CZYTAJ TAKŻE: Urzędnicy kupowali w sklepie radnego. Zakupy odbierała nawet wójt

Zresztą szybko okazało się, że i propozycja komisji dotycząca nadawania tytułu przez aklamację wzbudza prawne kontrowersje. W opinii prawnej do uchwały zapisano bowiem, że uchwały rady podejmowane są zwykłą większością głosów, i w tym przypadku też wyjątku nie ma. Mieliśmy intencje, by tego typu uchwały były przyjmowane przez aklamację, tak by kandydat był osobą niebudzącą żadnych kontrowersji – mówi radny Tadeusz Sławecki. Ja szanuję opinię prawną , ale słyszałem, że akurat takie uchwały nie podlegają nadzorowi wojewody. Myślę, że trzeba by odłożyć w czasie głosowanie i zasięgnąć innych opinii.

Radny wycofał ostatecznie swój wniosek, po tym jak sam skonsultował sprawę z prawnikami. Opinie są niejednoznaczne – przyznał. – Zawsze w przyszłości można ten zapis zmienić, jeśli okaże się to możliwe.

Radni podjęli więc uchwałę o nadawaniu tytułu ”Honorowego Obywatela Powiatu Radzyńskiego”.

Niehonorowa dyskusja

Dyskusja na temat tego, jak najbardziej jednomyślnie wybierać zasłużonych do miana honorowego obywatela okraszona została wymianą zdań na temat standardów, jakie prezentują sami radni, którzy o przyznaniu tytułu mają decydować. Przed sesją spotkałem wolontariuszkę, która od kilku dni próbuje się dodzwonić do przewodniczącego jako dyrektora domu kultury, więc piastującego publiczną, służebną wobec mieszkańców funkcję. Chciała uzyskać informację czy ROK może pomóc przy organizacji pewnego eventu. W pierwszej rozmowie umówili się na kolejną, ale od tamtego czasu Robert Mazurek nie odbiera już od tej osoby telefonu. Z tego co wiem od innych, taki ma styl. Pomyślałem, że z jednej strony wnioskuje on o ustanowienie honorowego tytułu, prosi o jednomyślność i zgodę w radzie, a z drugiej wyznaje niskie standardy etyczne i działanie zupełnie niehonorowe. Wnioskowałem więc o to, aby oddzwonił do tej osoby i powiedział, czy może pomóc, czy też nie. Prosiłem aby nasze działania jak ustanowienie "honorowego obywatelstwa" – licowały z wysokimi standardami w życiu publicznym – relacjonuje swoją wypowiedź podczas sesji rady miasta radny Jakub Jakubowski. 

Ta wypowiedź wzbudziła oburzenie, najpierw przewodniczącego rady i adresata zarzutów radnego, Roberta Mazurka

– Oferuje pan tylko kłótnie niezwiązane z tematem. Próbuje pan uskuteczniać jakieś pieniactwo, a nie wniósł pan żadnego konstruktywnego wniosku czy propozycji do tematu – odpowiadał radnemu przewodniczący Mazurek.

Wtórował mu zresztą starosta Szczepan Niebrzegowski: – Pan przewodniczący przez cały poprzedni dzień uczestniczył w bardzo ważnym, priorytetowym wręcz spotkaniu z osobami, które przyjechały do Radzynia Podlaskiego rozmawiać o przyszłości pałacu Potockich – tłumaczył przewodniczącego Mazurka, a do radnego Jakubowskiego mówił tak:

 – To co pan zrobił, nie jest w klimacie, w jakim tu pracujemy. Pańskie zachowanie jest kompletnie niespójne z naszą filozofia funkcjonowania powiatu od ponad 20 lat, a pan tu jest od chwili w tym samorządzie – mówił Szczepan Niebrzegowski.

Radny próbował jeszcze kilkukrotnie zabrać głos, ale przewodniczący Robert Mazurek nie pozwolił już Jakubowi Jakubowskiemu na dłuższą wypowiedź. 

Wstawiłem się za człowiekiem, który czuje się lekceważony. Zestawiłem propozycję ustanowienia "honorowego tytułu" z postępowaniem bez honoru i poprosiłem wszystkich radnych o zachowywanie wysokich standardów w związku z pełnionymi funkcjami. Odebrano mi głos... Ale ja nie potrafię udawać, że inicjator jest mężem stanu i klaskać. Na znak niezgody wobec tej hipokryzji wstrzymałem się od głosu – skomentował w mediach społecznościowych całą  sytuację radny Jakubowski.

WARTO PRZECZYTAĆ: Radni zdecydowali. Daniel Dragan pozostaje w prezydium rady

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama