Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 00:37
Reklama

Chcą monitorować promieniowanie w Radzyniu Podlaskim

W II połowie roku na terenie Radzynia Podlaskiego może zostać posadowiona stacja PMS. To urządzenie do monitorowania sytuacji radiacyjnej. - Lokalizacja została wybrana na podstawie przeprowadzonych analiz, w których pod uwagę brano między innymi następujące kryteria: ukształtowanie terenu, zalesienie, odległość od innych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, zabudowanie terenu – informuje Agnieszka Mąkosa, rzecznik PAA.
Chcą monitorować promieniowanie w Radzyniu Podlaskim
Agencja Atomistyki wytypowała Radzyń Podlaski na teren posadowienia stacji monitorującej radiację
Źródło: PAA

Jak informuje PAA, na terenie Polski jest prowadzony stały monitoring mocy dawki promieniowania gamma oraz zawartości izotopów promieniotwórczych w środowisku i produktach spożywczych. System monitoringu działa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Pozwala to na bieżące śledzenie sytuacji radiacyjnej w kraju oraz wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń. 

Stacje PMS są jednym z narzędzi do monitorowania poziomów promieniowania w kraju. W latach 2016-2020 PAA uruchomiła 25 nowych stacji PMS.  Ponad rok temu uruchamiano 13 nowych, które rozlokowano w pasie wschodnim kraju. Wówczas ulokowano stacje, m.in. w województwie lubelskim na terenie samorządów: Chełmie, Czerniczynie, Machnowie Nowym, Włodawie i Wólce Dobryńskiej. - Rozbudowa sieci stacji i jej zagęszczenie umożliwi Państwowej Agencji Atomistyki wcześniejsze wykrywanie zdarzeń radiacyjnych oraz dokładniejsze prognozowanie ich rozwoju – zwracał wówczas uwagę prezes Państwowej Agencji Atomistyki dr Łukasz Młynarkiewicz. - Dzięki temu Agencja będzie mogła szybciej reagować w sytuacjach kryzysowych oraz lepiej informować społeczeństwo o konieczności podjęcia ewentualnych działań interwencyjnych.

Czytaj także: Czy ktoś zanieczyścił Krznę? Zaczęło się od Piszczanki

Obecnie PAA planuje rozlokowanie kolejnych stacji PMS. Jedną z lokalizacji, jaką Agencja wytypowała, jest teren Radzynia Podlaskiego. 

- Lokalizacja została wybrana na podstawie przeprowadzonych analiz, w których pod uwagę brano między innymi następujące kryteria: ukształtowanie terenu, zalesienie, odległość od innych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, zabudowanie terenu. Tego typu analizy przeprowadzane są za każdym razem przy wyborze nowych lokalizacji dla stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych – informuje Agnieszka Mąkosa, rzecznik PAA.  - Aktualnie trwają ustalenia dotyczące dokładnej lokalizacji stacji w Radzyniu Podlaskim. Instalacja i uruchomienie stacji w są planowane w II połowie 2022 roku.

Rzecznik PAA zwraca uwagę, że system monitoringu radiacji jest rozbudowywany w kraju od 2016 roku. - Z każdym rokiem zwiększa się liczba miejsc, w których instalujemy nowe stacje. Są one posadawiane w całym kraju. Ma to związek przede wszystkim z Programem polskiej energetyki jądrowej, który zakłada rozwój monitoringu radiacyjnego. Dzięki większej ilości stacji eksperci PAA mają lepszy obraz sytuacji radiacyjnej w kraju oraz jeszcze większe możliwości szybkiego reagowania na wypadek sytuacji kryzysowej. Bardziej rozbudowany monitoring radiacyjny zwiększa zatem bezpieczeństwo radiacyjne wszystkich mieszkańców Polski – wyjaśnia rzecznik PAA.

Jak pracuje stacja PMS?

Zadaniem stacji pomiarowych systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych jest umożliwienie bieżącej oceny sytuacji radiacyjnej kraju, jak również wczesne wykrywanie skażeń promieniotwórczych w razie zaistnienia zdarzenia radiacyjnego. Każda stacja posiada detektor Geigera - Müllera, który wykrywa promieniowanie gamma pochodzące z rozpadu promieniotwórczego izotopów znajdujących się w opływającym ją powietrzu. Wyniki tych pomiarów są przekazywane do  Państwowej Agencji Atomistyki i zapewniają monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego na terenie kraju 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Czytaj także: Nie masz wkładu własnego na mieszkanie? Od 27 maja rusza wsparcie


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WoloreTreść komentarza: Co za kitData dodania komentarza: 30.06.2022, 23:19Źródło komentarza: Miej energię ze słońca w zasięgu ręki z firmą PVTIMAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Tomasz Nieścieruk, wielki szacun ! I powodzenia !Data dodania komentarza: 30.06.2022, 20:05Źródło komentarza: Tomasz Nieścieruk odchodzi z Podlasia Biała PodlaskaAutor komentarza: wioTreść komentarza: hm , coś tu nie tak. Drzewo to wciąż najtańsze paliwo. Tylko zapewne nie ma zapewnionych kierunków dostaw. Rosja już nam nie da, a zieloni Puszczy Białowieskiej nie dadzą wyciąć. Może jak będzie budowana autostrada to z wycinki pod pas drogowy coś się skombinuje. 48 tysięcy ton rocznie to sporo - a gdzie to trzymać ? Tak mniej więcej jeden kubik waży od 600 do 800 kg w zależności od rodzaju drzewa. Powiedzmy średnio 700 kg . To mniej więcej wychodzi 68500 kubików czyli klocków 1m/1m/1m . A Biała ma taki magazyn ? Gdzieś to trzeba sezonować bo niesezonowane nie spełni znów parametrów ekologicznych. Chyba inwestycja logistycznie źle zaprojektowana, pewnie stąd to cba. Oj widać nie tylko bialskie spółdzielnie się czepiają PECu. Problem jest głębszy bo kto będzie w Białej grzał. Nie ma alternatywy !!! PEC musi istnieć i musi grzać. Dlatego powiem tak : " dajcie PECOWI spokój aż do chwili gdy kaloryfery będą zimne. Potem nie będzie potrzebne CBA. ludzie sami z widłami pójdą na ul. Pokoju. Dajcie im spokój bo zagrożenie zimnymi mieszkaniami jest realne.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 14:24Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: Ja...Treść komentarza: Odejmij sobie od wypłaty pięknisiu .Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:22Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Radzę autorowi tekstu lepiej sprawdzać miejscowość o której pisze a nie wprowadzać czytelników w błąd. Wyżej wymieniony wypadek miał miejsce w Dubicy Dolnej a nie jak autor tekstu pisze Polubiczach wiejskich.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 21:20Źródło komentarza: Jeden samochód na drzewie, drugi w polu. Dwie osoby w szpitalu
Reklama