Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:07
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Chcą monitorować promieniowanie w Radzyniu Podlaskim

W II połowie roku na terenie Radzynia Podlaskiego może zostać posadowiona stacja PMS. To urządzenie do monitorowania sytuacji radiacyjnej. - Lokalizacja została wybrana na podstawie przeprowadzonych analiz, w których pod uwagę brano między innymi następujące kryteria: ukształtowanie terenu, zalesienie, odległość od innych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, zabudowanie terenu – informuje Agnieszka Mąkosa, rzecznik PAA.
Chcą monitorować promieniowanie w Radzyniu Podlaskim
Agencja Atomistyki wytypowała Radzyń Podlaski na teren posadowienia stacji monitorującej radiację

Źródło: PAA

Jak informuje PAA, na terenie Polski jest prowadzony stały monitoring mocy dawki promieniowania gamma oraz zawartości izotopów promieniotwórczych w środowisku i produktach spożywczych. System monitoringu działa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Pozwala to na bieżące śledzenie sytuacji radiacyjnej w kraju oraz wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń. 

Stacje PMS są jednym z narzędzi do monitorowania poziomów promieniowania w kraju. W latach 2016-2020 PAA uruchomiła 25 nowych stacji PMS.  Ponad rok temu uruchamiano 13 nowych, które rozlokowano w pasie wschodnim kraju. Wówczas ulokowano stacje, m.in. w województwie lubelskim na terenie samorządów: Chełmie, Czerniczynie, Machnowie Nowym, Włodawie i Wólce Dobryńskiej. - Rozbudowa sieci stacji i jej zagęszczenie umożliwi Państwowej Agencji Atomistyki wcześniejsze wykrywanie zdarzeń radiacyjnych oraz dokładniejsze prognozowanie ich rozwoju – zwracał wówczas uwagę prezes Państwowej Agencji Atomistyki dr Łukasz Młynarkiewicz. - Dzięki temu Agencja będzie mogła szybciej reagować w sytuacjach kryzysowych oraz lepiej informować społeczeństwo o konieczności podjęcia ewentualnych działań interwencyjnych.

Czytaj także: Czy ktoś zanieczyścił Krznę? Zaczęło się od Piszczanki

Obecnie PAA planuje rozlokowanie kolejnych stacji PMS. Jedną z lokalizacji, jaką Agencja wytypowała, jest teren Radzynia Podlaskiego. 

- Lokalizacja została wybrana na podstawie przeprowadzonych analiz, w których pod uwagę brano między innymi następujące kryteria: ukształtowanie terenu, zalesienie, odległość od innych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, zabudowanie terenu. Tego typu analizy przeprowadzane są za każdym razem przy wyborze nowych lokalizacji dla stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych – informuje Agnieszka Mąkosa, rzecznik PAA.  - Aktualnie trwają ustalenia dotyczące dokładnej lokalizacji stacji w Radzyniu Podlaskim. Instalacja i uruchomienie stacji w są planowane w II połowie 2022 roku.

Rzecznik PAA zwraca uwagę, że system monitoringu radiacji jest rozbudowywany w kraju od 2016 roku. - Z każdym rokiem zwiększa się liczba miejsc, w których instalujemy nowe stacje. Są one posadawiane w całym kraju. Ma to związek przede wszystkim z Programem polskiej energetyki jądrowej, który zakłada rozwój monitoringu radiacyjnego. Dzięki większej ilości stacji eksperci PAA mają lepszy obraz sytuacji radiacyjnej w kraju oraz jeszcze większe możliwości szybkiego reagowania na wypadek sytuacji kryzysowej. Bardziej rozbudowany monitoring radiacyjny zwiększa zatem bezpieczeństwo radiacyjne wszystkich mieszkańców Polski – wyjaśnia rzecznik PAA.

Jak pracuje stacja PMS?

Zadaniem stacji pomiarowych systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych jest umożliwienie bieżącej oceny sytuacji radiacyjnej kraju, jak również wczesne wykrywanie skażeń promieniotwórczych w razie zaistnienia zdarzenia radiacyjnego. Każda stacja posiada detektor Geigera - Müllera, który wykrywa promieniowanie gamma pochodzące z rozpadu promieniotwórczego izotopów znajdujących się w opływającym ją powietrzu. Wyniki tych pomiarów są przekazywane do  Państwowej Agencji Atomistyki i zapewniają monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego na terenie kraju 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Czytaj także: Nie masz wkładu własnego na mieszkanie? Od 27 maja rusza wsparcie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może Pan doktor Halicki wnieść kolejnych kilkaset petycji do ratusza, co z pewnością zapisze się w historii miasta jako społeczna i bezpartyjna działalność obywatelska.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:44Źródło komentarza: Co dalej z obywatelskimi czwartkami bialczan?Autor komentarza: czytTreść komentarza: Dołaczam do Gratulacji, które się sypią ... tak od połowy, a od wielu. Ma Pan Wybór: może. Oby Pan nie musiał musieć. Proszę z uwaga, pochylić się, nad kolejnymi casusami (tylne drzwiczki do Konstytucji, praw obywatela)→ WodyPolskie- ... ... ... zaprzyjaźnieni Szambelani, oraz 2. sprwka: Nakaz zamykania Psa w boksie na noc. Jets prawny nakaz tego, ponoć (nie czytałem Rozporządzenia, nie jestem od tego. Ale Pan, już T A K. Tak pan wybrał i Paba Wybrano : D : Powodzenia życzę.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 09:59Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: ZXTreść komentarza: I dobrze. Najwyzszy czas zakonczyc zielono-platformerskie rzady w tej gminie. Gatulujemy!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:24Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad Gąsiorowski
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama