Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 05:23
Reklama

Ta przycinka zbulwersowała internautów. Zdaniem urzędników, tak miało być

W internecie pojawiło się zdjęcie miejskiego targowiska w Radzyniu Podlaskim. Nad placem górują pnie drzew. Wielkie topole zostały pozbawione koron. Zdjęcie wywołało burzę wśród internautów, ale urzędnicy twierdzą, że taki był zamysł.
Ta przycinka zbulwersowała internautów. Zdaniem urzędników, tak miało być
Tak wyglądają "ogłowione" topole na radzyńskim targowisku. Zdaniem urzędników, mają się odrodzić
Źródło: Ilona Darmach (fb)

„Radzyń Podlaski, miejskie targowisko, maj 2022. Taka "pielęgnacja" po polsku. Kiedyś jednak nie przychodziło do głowy, było sporadyczne, po epoce szyszkodnika w Polsce wolno wszystko” - takim komentarzem opatrzyła zdjęcie jedna z internautek, udostępniając je na swoim facebookowym profilu. Na zdjęciu targowisko miejskie w Radzyniu Podlaskim. Nad nim górują pnie dorodnych niegdyś drzew.

CZYTAJ TAKŻE: Parczewski Krzywy Las. Osobliwość na skalę Polski

Od tego się zaczęło. Internauci osłupieli: „Ale co komu te drzewa przeszkadzają? Dlaczego tak się tnie? Żeby opadających liści nie sprzątać?” i dodaje: „(...) w USA mówi się: "jeśli idiota ma w ręku młotek to wszystko dookoła niego wygląda jak gwóźdź". "Rozumiem, że ten co ma piłę - nie umie sobie odmówić. Prymitywy, niestety”; ”Drzewa - na przykład - nie można wyciąć. Ale ustawa nie mówi nic o okaleczaniu .Wiec zostawia się pień a konary ucina. Jak po tych obrażeniach uschnie i zginie to stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i wtedy ponownie piszą o zgodę już na ostateczne wycięcie” - to tylko niektóre z komentarzy. Pojawiły się też wpisy, informujące o tym, że jednak niektóre odmiany drzew przycina się właśnie w ten specyficzny sposób.

Jakub Jakubowski, radny powiatowy napisał już interpelację do starosty radzyńskiego, który te tematy nadzoruje. Jego zdaniem tak przeprowadzone cięcia, to złamanie przepisów ustawy o ochronie przyrody – art, 87a, pkt.5: „Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż określony w ust. 2, stanowi zniszczenie drzewa.” Ustęp 2 tego artykułu mówi natomiast: „Prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu: 1) usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych; 2) utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa; 3) wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.”

W piśmie złożonym do starosty radny Jakubowski informuje: „ W połowie maja 2022 dokonano „prac pielęgnacyjnych” na drzewach w Radzyniu Podlaskim, na terenie dużego rynku przy ul. Pomiarowej/Targowej. W przypadku około 20 dużych drzew dokonano wycięcia wszystkich gałęzi, co w konsekwencji doprowadzi do ich obumarcia i stanowi ich zniszczenie. W sąsiedztwie znajdują się inne martwe drzewa.” W związku z tym, radny chce wiedzieć: kto dokonał tych cięć i czy prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką pielęgnacji drzew, za zgodą organów uprawnionych oraz zgodnie z prawem?

My tymczasem zapytaliśmy o przeprowadzone cięcia drzew na terenie targowiska miejskiego, w Urzędzie Miasta Radzyń Podlaski. 

- Została przeprowadzona przycinka – precyzuje Radosław Mazur, naczelnik wydziału zarządzania mieniem komunalnym. - Drzewa nią objęte to topole. Problem z tymi drzewami polegał na tym, że przez swą łamliwość stanowiły zagrożenie dla przebywających na targowisku. To miejsce jest mocno uczęszczane, a uszkodzone gałęzie spadając, stanowiły zagrożenie dla ludzi.

Zdaniem naczelnika, tzw. „ogłowienie” topoli nie powinno jej na stałe zniszczyć. - Tak samo jak wierzby, myślimy, że w przeciągu roku powinny się odrodzić – uważa naczelnik Mazur.

WARTO PRZECZYTAĆ: Gminy zakazują podlewania kwiatów, bo brakuje wody [MAPA]


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama