Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 16:10
Reklama
Reklama

Szpakowski i Chromik spotkali się z mieszkańcami Radzynia Podlaskiego [ZDJĘCIA]

Radzyński Ośrodek Kultury, wspólnie z LKS Orlęta Radzyń Podlaski, zaprosił na spotkanie z dziennikarzem sportowym, publicystą i autorem książek Jerzym Chromikiem. Jak informowaliśmy, odbyło się ono po zakończeniu meczu trzecioligowych piłkarzy Orląt z rywalami z Chełmianki Chełm. Gościem specjalnym spotkania był Dariusz Szpakowski, jeden z najsłynniejszych polskich komentatorów sportowych.
Szpakowski i Chromik spotkali się z mieszkańcami Radzynia Podlaskiego [ZDJĘCIA]

Autor: Fot. Tomasz Młynarczyk

Spotkanie z urodzonym w Radzyniu Podlaskim Chromikiem oraz Szpakowskim miało charakter luźnej rozmowy z publicznością, podczas której dominowały tematy pracy dziennikarskiej i komentatorskiej. Przybyłych na spotkanie powitał dyrektor ROK, Robert Mazurek. Były pytania o finał piłkarskiej Ligi Mistrzów pomiędzy Liverpoolem i Realem Madryt (już 28 maja o godzinie 21), który w TVP komentować będzie właśnie Szpakowski (wspólnie z byłym reprezentantem Polski, Sebastianem Milą) i uważa, że to będzie piękny finał. Były wspomnienia o najlepszym w historii polskim trenerze piłkarskim Kazimierzu Górskim. Dariusz Szpakowski mówił m. in. o ojcowskiej postawie Górskiego wobec zawodników, a Jerzy Chromik opowiedział o tym, jak powstały „Kalendarze Kazimierza Górskiego”, zawarte w drugiej części jego książki pod tytułem „Remanent”. Zawierają one bezcenne wspomnienia legendarnego szkoleniowca.

W dalszej części spotkania słynny komentator sportowy opowiedział o udziale w igrzyskach olimpijskich w dobie pandemii koronawirusa. Były też wspomnienia dotyczące legendarnego komentatora, Jana Ciszewskiego, który Szpakowskiego traktował jak syna. Padło również pytanie o tegoroczne piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze i szanse Polaków w turnieju. Goście stwierdzili, że kluczową kwestią jest zwycięstwo w pierwszym meczu. Przypomnijmy, że polska reprezentacja w mistrzostwach świata zagra w grupie kolejno z Meksykiem (22 listopada), Arabią Saudyjską (26 listopada) i Argentyną (30 listopada). 

Jerzy Chromik urodził się 1 września 1956 roku w Radzyniu Podlaskim. Dziennikarz sportowy i publicysta. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Reportaż dyplomowy obronił w pracowni Krzysztofa Kąkolewskiego. Zadebiutował w tygodniku „Sportowiec”. Publikował również w „Meczu”, „Expressie Wieczornym” i „Przeglądzie Sportowym”. Przeprowadził wiele głośnych wywiadów (najsłynniejszy to „Spowiedź napastnika” z Dariuszem Dziekanowskim). Autor demaskatorskich tekstów o korupcji w polskiej piłce. Konsultant filmu „Piłkarski poker” Janusza Zaorskiego. Od 2006 do 2020 w TVP Sport. Autor książek „On, Strejlau” (2018), „Remanent. Teksty wybrane nie tylko z magazynu Sportowiec” (2021) oraz „Remanent 2. Kalendarze Kazimierza Górskiego” (2022).

Dariusz Szpakowski to jeden z najsłynniejszych polskich komentatorów sportowych. Urodził się 15 maja 1951 roku w Warszawie. W latach 70-tych ukończył warszawską Akademię Wychowania Fizycznego. W młodości był koszykarzem Legii Warszawa. Po zakończeniu kariery sportowej w 1976 roku rozpoczął pracę komentatora sportowego. Pierwsze szlify zdobywał w Polskim Radiu, w którym prowadził m.in. Kronikę Sportową. W 1983 roku trafił do Telewizji Polskiej, gdzie pracuje do dziś (z przerwą w latach 2002-2004). Szpakowski komentuje głównie mecze piłki nożnej, ale zajmuje się też hokejem, kajakarstwem, wioślarstwem i kolarstwem. Na antenie TVP od lat relacjonuje m.in. mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata w piłce nożnej, a także letnie i zimowe igrzyska olimpijskie. W 1988 roku zagrał komentatora sportowego w filmie „Piłkarski poker” w reżyserii Janusza Zaorskiego, w tym samym roku zaliczył epizod w „Pięciu minutach przed gwizdkiem” Mirosława Gronowskiego. W 1999 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, piętnaście lat później uhonorowano go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 roku otrzymał Piłkarskiego Oscara w kategorii najlepszy komentator telewizyjny. Od 2005 roku jest komentatorem serii piłkarskich gier FIFA. Szpakowski jest mężem aktorki Grażyny Strachoty, z którą ma dwie córki: Julię i Gabrielę.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama