Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 13:37
Reklama

Kolekcjonerzy punktów karnych trzymajcie się za kieszeń. Zmiany w OC

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym daje nowe możliwości ubezpieczycielom. Od czerwca będą mieli dostęp do informacji, które wpłyną na cenę polisy.
Kolekcjonerzy punktów karnych trzymajcie się za kieszeń. Zmiany w OC
Autor: policja

W drugiej połowie czerwca ubezpieczyciele będą mogli zajrzeć do historii punktów karnych i mandatów, które właściciel pojazdu zgromadził na swoim koncie w ostatnich 2 latach. Na tej podstawie możliwe będzie podniesienie ceny obowiązkowego ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej nawet o kilkaset złotych. Nowe zasady obejmą polisy przedłużane i zawierane na nowo.

Dostęp do danych o punktach i mandatach pozwoli firmom ubezpieczeniowym precyzyjniej dopasować wysokość składki do potencjalnej szkodowości właściciela pojazdu. Dzięki temu osoby bezpiecznie poruszające się po drogach będą mogły liczyć na bardziej atrakcyjne ceny niż kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego – powiedział „Rzeczpospolitej” Bartosz Olszycki, dyrektor Departamentu Produktów Komunikacyjnych w Warcie.

Olszycki wyjaśnia również, że każde przewinienie będzie miało swoją wagę. Największych, bo nawet kilkusetprocentowych podwyżek, mogą spodziewać się osoby jeżdżące pod wpływem alkoholu, wyprzedzające na pasach czy też drastycznie przekraczające prędkość w terenie zabudowanym.

Na początku tego roku – przypomnijmy – kierowcy musieli pogodzić się z nowym taryfikatorem mandatów. Najwyższa grzywna obowiązująca w Polsce została w nim podniesiona z 5 na 30 tys. zł. Jednak, jak wskazuje dziennik, efekty tych zmian są wątpliwe.

„Statystyki policyjne z pierwszego kwartału funkcjonowania nowych przepisów pokazują, że w zestawieniu z ubiegłym rokiem liczba wypadków i rannych w ich wyniku wzrosła (odpowiednio o 7 i 3,5 proc.). O ponad 8 proc. spadła natomiast liczba śmiertelnych ofiar wypadków” – czytamy.

Być może wyższe mandaty w połączeniu z horrendalnymi składami OC przyniosą lepsze, bo skumulowane efekty. Ale odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero za kilka miesięcy.


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu Podlaskim
Reklama
Reklama
Reklama