Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 20:57
Reklama
Reklama

"Z tamtej strony Buga..."

Potańcówką pod gołym niebem i muzyką graną na żywo zakończono projekt miejscowego ośrodka kultury pod wdzięczną nawą - "Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe”. Wydarzenie pozwoliło na integrację miejscowej społeczności i przede wszystkim na kultywację tradycji śpiewaczych regionu. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. Słowo Podlasia objęło projekt patronatem medialnym.
"Z tamtej strony Buga..."
Potańcówką pod gołym niebem i muzyką graną na żywo zakończono projekt miejscowego ośrodka kultury pod wdzięczną nawą - "Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga"

Autor: GOK Sarnaki

Miejscowy ośrodek kultury dzięki dofinansowaniu z programu EtnoPolska z sukcesem zrealizował autorski projekt pt. "Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga". Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe. Dotacja w wysokości 34 tys. zł pozwoliła na zorganizowanie spotkań z lokalnymi twórcami oraz mieszkańcami dla których ciągle żywa i ważna jest kultura ludowa. Zgodnie z założeniami projektu podczas kolejnych spotkań odkrywano i ożywiano lokalne pieśni ludowe, które powstały i były śpiewane niegdyś w gminie Sarnaki.

- W czterech wsiach odbyły się spotkania biesiadne, podczas których nauce pieśni "sarnackich" akompaniował zaproszony do współpracy zespół ludowy. Podczas spotkań staraliśmy się dotrzeć do wspomnień najstarszych mieszkańców. Ostatnie finałowe spotkanie odbyło się w Sarnakach - tu spotkały się wszystkie grupy. Wydarzenie zakończyła potańcówka na "dechach”, podczas której do tańca przygrywała kapela Zdzisława Marczuka-mistrza muzyki ludowej – mówi Magdalena Rudnik, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Sarnakach.

Projekt realizowano od 5 do 25 czerwca i w tym czasie z piosenką ludową na ustach organizatorzy odwiedzili Litewniki, Klepaczew, Borsuki, Mierzwice i Hołowczyce. – Mam nadzieję, że wspólne śpiewanie pozwoliło nam  wskrzesić choć na chwilę ducha dawnej wsi. Podczas finału można było utrwalić sobie te piosenki a także skorzystać z innych atrakcji. Chętni mogli spróbować ubić masło, utkać zakładkę do książki, zrobić korale czy papierową kurkę. Kolejną atrakcją była zagroda ze zwierzętami, a także możliwość przejażdżki wozem konnym. Odbył się również pokaz wykonania sękacza oraz prezentacja zespołów artystycznych – wymienia Magdalena Rudnik.

Podczas finału zaprezentowali się Zespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie, Zespół śpiewaczo-obrzędowy Lewkowianie, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, Zespół śpiewaczy Aura oraz Zespół Pieśni i Tańca Pasieka.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. Słowo Podlasia objęło projekt patronatem medialnym.

Czytaj także: Radość, pasja i sukcesy! Za nami wyjątkowy przegląd artystyczny 

Czytaj też: Podniebne akrobacje podczas I Królewskiego Pikniku Lotniczego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama