Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 14:28
Reklama

Morawiecki: podwyżek dla posłów teraz nie będzie

Zgodnie z rządowymi planami, parlamentarzyści, prezydent czy najważniejsi urzędnicy mogli liczyć na podwyżki. Ale po masowej krytyce, większych pieniędzy nie będzie.
Morawiecki: podwyżek dla posłów teraz nie będzie
– Podjęliśmy decyzję, że w stosownych ustawach wprowadzimy takie poprawki, żeby podwyżek teraz nie było – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Polsat News
Autor: gov.pl

– Podjęliśmy decyzję, że w stosownych ustawach wprowadzimy takie poprawki, żeby podwyżek teraz nie było – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Polsat News i w taki sposób odniósł się do najgorętszej sprawy ostatnich dni.

Przypomnijmy, że zgodnie z planem wydatków państwa na przyszły rok, Sejm zaplanował zwiększenie kwoty na posłów o 7,8 proc.

Ostatnio parlamentarzyści otrzymali podwyżki w sierpniu 2021 r. Ich uposażenia wzrosły o 3 tys. zł, a dieta parlamentarna o kolejne 1,5 tys. zł. Oznacza to, że poseł zarabia 12 826 zł brutto i 4008 zł diety.

– Andrzej Duda (50 l.), którego pensja wynosi 25 tys. zł (bez dodatku stażowego), otrzymałby od stycznia 2023 r. ok. 2000 zł podwyżki brutto, premier Mateusz Morawiecki (53 l.) i marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek (65 l.) oraz Senatu Tomasz Grodzki (65 l) – o 1600 zł miesięcznie więcej, ministrowie – o 1400 zł i wiceministrowie – o 1250 zł, posłowie i senatorowie – o 1000 zł – wyliczał „Fakt”

Z kolei – zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów – kwota bazowa, wynosząca obecnie 1789,42 zł, ma wzrosnąć do 1928,99 zł. To oznacza, że prezes NBP też otrzyma podwyżkę. Dziś jego wynagrodzenie zasadnicze to 20,5 tys. zł brutto. 7,8 proc. podwyżki zwiastuje, że Adam Glapiński będzie zarabiał od stycznia 1,5 tys. zł brutto miesięcznie więcej.

Kiedy politykom zaczęto stawiać pytania o słuszność tych podwyżek, odpowiedzi szokowały. – To nie podwyżka, tylko waloryzacja – mówił poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański. Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki tłumaczył, że „ludzie zawsze reagują w ten sposób na wszelkie zmiany” i także wyjaśniał podwyżki rewaloryzacją. Natomiast poseł Riad Haidar twierdzi, że to rozdawnictwo. – Ja dowiaduje się o tym pomyśle od Słowa Podlasia, ale uważam, że jest to dalszy ciąg rozdawnictwa. Moim zdaniem walka z inflacją i walka z drożyzną nie polega na podwyższaniu pensji grupom uprzywilejowanym – powiedział "Słowu Podlasia" w tym tygodniu Riad Haidar.

Więcej o tym, co na temat podwyżek sądzą nasi posłowie przeczytacie TUTAJ

Słowa premiera jednak, zdaje się, kończą temat, i podwyżek nie będzie. Tym bardziej, że prezes PiS, Jarosław Kaczyński zadeklarował: – Zdecydowanie będę za tym, żeby zamrozić podwyżki dla polityków. Będę też stawiał tę sprawę na gremiach partyjnych.

CZYTAJ TEŻ: Pensja minimalna 2023. Wiemy, ile wyniesie

CZYTAJ TAKŻE: Polacy z prywatnych kieszeni na pomoc Ukraińcom wydali 10 mld zł


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła go i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu Podlaskim
Reklama
Reklama
Reklama