Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 14:42
Reklama

Gmina Komarówka Podlaska

22 września 2020 roku, wójt gminy Ireneusz Demianiuk oraz skarbnik gminy Małgorzata Patkowska podpisali umowę o dofinansowanie projektu pod nazwą. „Efektywne wykorzystanie dziedzictwa kulturowego w Gminie Komarówka Podlaska”.
Gmina Komarówka Podlaska
Wśród eksponatów Gminnej Izby Pamięci znajdują się między innymi: przedmioty codziennego użytku, militaria oraz pamiątki rodzinne
Autor: Nadesłane do Redakcji

Projekt zakładał zakup wyposażenia do budynku byłej ,,organistówki” oraz kompleksowy remont zabytkowego budynku byłej „organistówki” w Komarówce Podlaskiej, w celu utworzenia w niej izby pamięci z elementami interaktywnej ekspozycji. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Zakres robót w budynku byłej ,,organistówki” obejmował: wykonanie robót rozbiórkowych i demontażowych; wymianę stolarki okiennej; wykonanie prac dekarskich; wykonanie robót wewnętrznych stolarki drzwiowej, tynków, podłóg i posadzek, prac murarskich i malarskich; wykonanie robót zewnętrznych, uzupełnienie brakujących elementów ścian, wykonanie schodów wraz z podjazdem dla niepełnosprawnych, remont i konserwację ceglanych ścian zewnętrznych; wykonanie opaski wokół budynku; wykonanie zagospodarowania działki; wykonanie instalacji CO, wodociągowej, kanalizacyjnej i wentylacyjnej; wykonanie instalacji elektrycznej oraz budowę zewnętrznej doziemnej instalacji gazowej wraz ze zbiornikiem na gaz.

W dwóch salach Gminnej Izby Pamięci znajdują się eksponaty, które zostały przeniesione z budynku Gminnego Centrum Kultury w Komarówce Podlaskiej. Wśród tych eksponatów, są dawne przedmioty codziennego użytku, militaria i pamiątki rodzinne przekazane przez mieszkańców gminy. Jedna sala poświęcona została pamięci Siostry Felicyty, pochodzącej z gminy Komarówka Podlaska.

W kolejnych dwóch salach, zgromadzone są pamiątki związane z osobą Aleksandra Oleszczuka - laureata Nagrody Kolberga, wybitnego regionalisty i pasjonata kultury ludowej, również mieszkańca gminy Komarówka Podlaska, urodzonego w Kolembrodach.

Dwie następne sale będą miejscem do prowadzenia spotkań tematycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Uroczyste otwarcie i poświęcenie Gminnej Izby Pamięci odbyło się 29 czerwca 2022 roku.

Gminna Izba Pamięci czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 12.00 oraz 15.00 – 17.00, a także, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w godzinach 12.00 – 14.00 W wyjątkowych sytuacjach, będzie możliwość indywidualnego umówienia się na zwiedzanie Izby, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z Gminnym Centrum Kultury. Numer telefonu GCK to: 83 35 35 652


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła go i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu Podlaskim
Reklama
Reklama
Reklama