Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 14:08
Reklama

Gmina Huszlew

Montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, a także poprawa izolacyjności cieplnej budynku wielorodzinnego, urzędu gminy i przedszkola, oraz zadbanie o estetykę wymienionych obiektów to główne cele długo wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Na ich realizację pozyskano 2,5 mln zł z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, przy wkładzie własnym gminy w kwocie 489.990 zł.
Gmina Huszlew
Remont przeszedł również budynek urzędu gminy, w którym mieści się Poczta Polska i biblioteka

Dla mieszkańców szczególnie ważna była modernizacja budynku wielorodzinnego. Korzystają z niego rodziny, których nie stać na zakup własnego mieszkania. W budynku znajduje się także Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. - Inwestycja kosztowała gminę blisko 1 mln zł i została wsparta z budżetu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 - wyjaśnia wójt Stanisław Stefaniuk.

W trzykondygnacyjnym budynku wykonano docieplenie elewacji, ścian, cokołu, ścian fundamentowych i ościeżnic w technologii zapobiegającej porostom i wilgoci. Wymieniono także konstrukcję dachu z płaskiego, betonowego, pokrytego papą, na dach dwuspadowy, pokryty blachą dachówkową na łatach i kontrłatach drewnianych przykrytych folą wiatroizolacyjną. Wykonano podbitkę, zamontowano nowe rynny i parapety, a także zadaszenia nad drzwiami. W pomieszczeniu kotłowni zdemontowano istniejące urządzenia grzewcze i zamontowano pompę ciepła. Zostały też wymienione grzejniki żeliwne na płytowe oraz wykonano instalację z rur ze stali węglowej. Centralne ogrzewanie podzielono na dwa obiegi grzewcze. Obecnie jeden obieg grzewczy będzie obsługiwał pomieszczenia znajdujące się na parterze, natomiast drugi obieg będzie obsługiwał pomieszczenia na II i III piętrze.

Dodatkowo podmurowano szczyty budynku, zamontowano rury wentylacje i wywietrzniki dachowe, wykonano renowacje murków przy schodach, zsypu, studni przyokiennej i pochylni zjazdowej do piwnicy oraz wykonano renowację schodów zewnętrznych. Wykonano nową opaskę z kostki betonowej i zamontowano nową  odgromówkę.

Na dachu budynku zamontowano 56 fotoogniw instalacji fotowoltaicznej o mocy 18,48 kWp. - System fotowoltaiczny połączony jest z siecią elektroenergetyczną i instalacją kotłowni w piwnicy budynku. Energia elektryczna wyprodukowana przez ogniwa fotowoltaiczne zużywana będzie na potrzeby własne, nadwyżka będzie natomiast przesłana zarządcy sieci fotowoltaicznej - mówi wójt.

Remont przeszedł również budynek przedszkola i urzędu gminy, w którym na parterze mieści się Poczta Polska i biblioteka. - Inwestycja kosztowała 1.990.000 zł. i pozwoliła na wykonanie docieplenia budynku urzędu gminy oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej z wyłączeniem pomieszczeń zajmowanych przez pocztę - wylicza Stanisław Stefaniuk.  

Dodatkowo wykonano podbitkę, zamontowano nowe rynny i parapety oraz wykonano zadaszenie nad drzwiami, opaskę z kostki betonowej i zamontowano nową odgromówkę. W pomieszczeniu kotłowni zdemontowano istniejące urządzenia grzewcze i zamontowano pompę ciepła o mocy 70,2 kW. Usunięto stare grzejniki żeliwne i zamieniono je na instalację rur ze stali węglowej. W tym budynku również podzielono centralne ogrzewanie na dwa obiegi grzewcze, z czego jeden obieg grzewczy będzie obsługiwał pomieszczenia urzędu gminy, natomiast drugi obieg będzie obsługiwał pomieszczenia wynajmowane przez pocztę.

Instalację fotowoltaiczną składającą się z 88 fotoogniw o mocy 330 kWp zainstalowano natomiast na gruncie. System fotowoltaiczny połączony jest z siecią elektroenergetyczną i instalacją kotłowni w piwnicy budynku. W tym przypadku energia elektryczna wyprodukowana przez ogniwa fotowoltaiczne będzie zużywana również na potrzeby własne, a jej nadwyżka zostanie przesłana zarządcy sieci fotowoltaicznej.

W ramach inwestycji zmodernizowano również instalację grzewczą w budynku przedszkola. Do niedawna znajdowały się tam grzejniki płytowe, dla których źródłem ciepła była kotłownia węglowa, zlokalizowana w budynku Urzędu Gminy. Ze względu na zmianę czynnika grzewczego, istniejące grzejniki nie były w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury w części pomieszczeń, dlatego podjęto decyzję o zamontowaniu dodatkowych grzejników w salach przedszkolnych.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła go i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu Podlaskim
Reklama
Reklama
Reklama