Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 19:13
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Bialscy kardiolodzy przeprowadzili innowacyjny zabieg, ratując życie

Kardiolodzy z bialskiego szpitala przeprowadzili zabieg nowoczesną metodą, używając pompy Impella, która była jedyną szansą na uratowanie życia pacjenta. To dopiero trzeci zabieg tego typu w województwie lubelskim.
Bialscy kardiolodzy przeprowadzili innowacyjny zabieg, ratując życie
Kardiolodzy z bialskiego szpitala przeprowadzili zabieg nowoczesną metodą, używając pompy Impella. To trzeci zabieg tego typu w województwie lubelskim

Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej po raz pierwszy kardiolodzy przeprowadzili zabieg, używając nowoczesnej pompy Impella. 

Lekarz kardiolog Sebastian Wójcik w asyście lek. kardiologa Aleksandra Łozickiego z Oddziału Kardiologii Inwazyjnej przeprowadzili 4 kwietnia skomplikowany zabieg z użyciem nowoczesnego urządzenia do wspomagania krążenia – Impella CP (Abiomed).

CZYTAJ TAKŻE: Skazali ich za cudze długi i zostawili bez pomocy. Ofiary to schorowani emeryci

Zabieg bialscy kardiolodzy wykonali u pacjenta z niewydolnością serca, u którego zdiagnozowano bardzo ciasne zwężenie głównej tętnicy serca. – Każda manipulacja w tym miejscu mogła zamknąć wszystkie tętnice wieńcowe i doprowadzić do śmierci pacjenta. Jedyną szansą na uratowanie pacjenta było użycie wspomagania krążenia – przekazuje Magdalena Us, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Jak wyjaśnia, Impella to zminiaturyzowana pompa serca stosowana w terapii wspomagającej podczas interwencji bardzo wysokiego ryzyka – w kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgii. 

– Urządzenie Impella jest wprowadzane do serca przez dużą tętnicę, zazwyczaj udową. Działanie jej polega na ciągłym zasysaniu krwi z lewej komory i pompowaniu jej do aorty celem utrzymania krążenia i ukrwienia narządów u ciężko chorych pacjentów, u których w tym samym czasie wykonuje się zabieg naprawczy na tętnicach wieńcowych – tłumaczy rzeczniczka bialskiego szpitala. Pompa Impella to urządzenie umożliwiające bardzo precyzyjną kontrolę przepływu krwi podczas interwencji, co pozwala na osiągnięcie lepszych wyników terapeutycznych i zmniejszenie ryzyka zabiegowego.

Dzięki użyciu tego nowoczesnego urządzenia przez kardiologów z bialskiego szpitala udało się uratować życie pacjenta. Jak przekazuje rzeczniczka, pacjent, u którego dokonano zabiegu, czuje się dobrze i został już wypisany do domu. 

– Zabiegi wysokiego ryzyka na naczyniach wieńcowych są wstępem do zastosowania tej pompy w jeszcze cięższych stanach. Drugim bardzo ważnym jej zastosowaniem jest wstrząs kardiogenny np. w rozległym zawale ściany przedniej, kiedy to Impellę można utrzymać w ostrym stanie nawet do pięciu dni. Urządzenie to odciąża pracę lewej komory, dzięki czemu jest większe prawdopodobieństwo powrotu jej funkcji po zawale. Użycie pompy Impella w tych wskazaniach wymaga jednak umiejętności jej szybkiego wprowadzania i umiejętności prowadzenia pacjentów na takim wspomaganiu – co jeszcze przed nami – mówi Słowu Podlasia, lek. kardiolog Sebastian Wójcik.

CZYTAJ TEŻ:

Podkreślmy, że zabieg wykonany z użyciem pompy Impella w WSS w Białej Podlaskiej, to dopiero trzeci zabieg tego typu w województwie lubelskim. – Cieszymy się, że możemy dołączyć do grona szpitali, które wykonują tak skomplikowane procedury, wymagające dużych kompetencji i tym samym dawać szansę na przeżycie ciężko chorym pacjentom – podkreśla Magdalena Us.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama