Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 10:02
Reklama
Reklama

Spotkanie lekarzy w Janowie Podlaskim. Wiemy, o czym debatowali

Lekarze z Lubelszczyzny spotkali się podczas konferencji w Janowie Podlaskim. Wiemy, o czym rozmawiali.
Spotkanie lekarzy w Janowie Podlaskim. Wiemy, o czym debatowali
Lekarze spotkali się podczas konferencji “Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie”. Tematem była opieka koordynowana i cyfryzacja w medycynie

Źródło: Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców

Jej tematem była ochrona zdrowia w kontekście medycyny rodzinnej i jej najpilniejszych potrzeb oraz projekt ministerstwa zdrowia, dotyczący opieki koordynowanej. – Jestem szczęśliwy, że udało nam się zgromadzić tak wielu lekarzy, aby porozmawiać o rozwoju opieki nad pacjentem, a tym samym poprawie jakości leczenia w ramach POZ – mówi Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.

Konferencja pn. “Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie” zgromadziła całą rzeszę lekarzy z województwa lubelskiego i całej Polski. Dwudniowe wydarzenie pozwoliło omówić najpilniejsze potrzeby medycyny rodzinnej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na opiekę koordynowaną –  projekt ministerstwa zdrowia – oraz cyfryzację w medycynie. Panele dyskusyjne i wykłady poprowadzili specjaliści. 

1000 placówek z opieką koordynowaną 

Przypomnijmy, od 1 października 2022 roku lekarze pierwszego kontaktu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mogą realizować świadczenia zdrowotne w nowym modelu zwanym opieką koordynowaną. Dotyczy ona chorych przewlekle powyżej 18. roku życia, leczonych w placówkach POZ. W ramach opieki koordynowanej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem.  Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta na temat wybranych chorób z dziedziny: kardiologii, diabetologii, endokrynologii pulmonologii. 

Realizacja świadczeń w opiece koordynowanej odbywa się na postawie działania w tzw. Indywidualnym Planie Opieki Medycznej, który lekarz POZ ustala razem z pacjentem. 

Dotychczas ponad 1000 placówek w całej Polsce zgłosiło gotowość do wdrożenia projektu i podpisało umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niekwestionowanym liderem we wprowadzaniu tego przełomowego rozwiązania jest Lubelszczyzna.  

Dlatego też, Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców na konferencji “Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie” zgromadził przedstawicieli placówek, mogących podzielić się obserwacjami z pierwszych miesięcy wdrożenia. W spotkaniu wzięli udział również lekarze, którzy dopiero rozważają podpisanie umowy z NFZ, aby pozyskać praktyczną wiedzę.  

Jedną z prelegentek w tym temacie była prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, która drugiego dnia konferencji poprowadziła również sesję warsztatową na temat diagnostyki, farmakoterapii i tworzenia zaleceń dla pacjentów diabetologicznych oraz kardiologicznych. 

O korzyściach z opieki koordynowanej mówił uczestnikom Tomasz Zieliński, odpowiadając na najbardziej nurtujące pytania. Prezes Lubelskiego Związku poruszył też kwestię realizacji programu profilaktyki CHUK.  

Cyfryzacja w medycynie 

Sporo uwagi poświęcono też cyfryzacji w ochronie zdrowia oraz analizie dostępnych narzędzi, ułatwiających placówkom medycznym ucyfrowienie, tematem prelekcji było również cyberbezpieczeństwo m.in. właściwe pozyskiwanie i przechowywanie danych pacjentów. O tym mówili przedstawiciele RS Jamano – podmiotu monitorującego wdrożenie „Kodeksu postępowania dotyczącego ochrony danych osobowych przetwarzanych w małych placówkach medycznych”. 

Rozwiązania cyfrowe w ochronie zdrowia są dla mnie ważne i staram się technicznymi nowinkami zarażać lekarzy, należących do mojego Związku. Dlatego nie mogło na naszej konferencji zabraknąć tego tematu, szczególnie, że w zasadzie od niego powstała idea “Wiosny”. Chcę podziękować ministrowi Januszowi Cieszyńskiemu za wsparcie, ponieważ dzięki jego zaangażowaniu mogliśmy gościć przedstawiciela NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – przyp. red.). Realizowane będę również szkolenia z cyberbezpieczeństwa docelowo w każdej placówce POZ w Polsce – mówi Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. 

Dodaje, że bardzo cieszy się, że podczas konferencji udało się zgromadzić tak wielu lekarzy z Lubelszczyzny, ale nie tylko, aby porozmawiać o rozwoju opieki nad pacjentem, a tym samym poprawie jakości leczenia w ramach POZ. 

 Konferencja “Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie” zgromadziła ponad 200 lekarzy (fot. Facebook Tomasza Zielińskiego)

– Jako zwolennik opieki koordynowanej czuję się odpowiedzialny za to, aby korzystać z każdej okazji, która pozwala środowisku przybliżać ten temat. Jestem dumny tym bardziej, że nasza konferencja zgromadziła wybitnych prelegentów, którym również zależy na rozwoju medycyny rodzinnej w Polsce. Dobro pacjenta nie jest dla nas hasłem, ale realną wartością i razem chcemy do tego dążyć – podsumowuje Tomasz Zieliński.  

Organizatorzy dodają, że konferencja “Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie” zgromadziła ponad 200 lekarzy, którzy z zaangażowaniem brali udział w dyskusjach, wymieniali się wiedzą i doświadczeniem, co z pewnością wpłynie na jakość obsługi pacjentów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama