Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 14 maja 2024 11:26
Reklama
Reklama

Azjaci zamiast Ukraińców. Szykuje się rewolucja na polskim rynku pracy

Coraz więcej Ukraińców – zamiast zostać w Polsce – decyduje się na wyjazd do Kanady, Hiszpanii czy Niemiec. Lekiem na brak rąk do pracy mają być Azjaci.
Azjaci zamiast Ukraińców. Szykuje się rewolucja na polskim rynku pracy
Coraz więcej Ukraińców – zamiast zostać w Polsce – decyduje się na wyjazd do Kanady, Hiszpanii czy Niemiec. Lekiem na brak rąk do pracy mają być Azjaci

Autor: Canva

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że na koniec czerwca w Niemczech mieszkało już ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy. W Polsce ich liczba spadła do niespełna 978 tys. Co to oznacza? Że wielu Ukraińców wcale nie chce osiedlić się na stałe w Polsce.

Mniej Ukraińców, więcej… Azjatów 

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych stale rośnie. Na koniec lipca wyniosła 1,097 mln, podczas gdy na koniec czerwca było to 1,094 mln. Jednak liczba Ukraińców w tej grupie maleje. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS spadł do 68,3 proc. z prawie 72 proc. rok wcześniej.

Miejsce Ukraińców coraz częściej zajmują migranci z odległych zakątków świata. Pracują na budowach, w fabrykach i nie tylko. Jak podała „Rzeczpospolita”, w hotelach nad Bałtykiem coraz częściej zatrudniane są osoby z Filipin lub Indonezji. 

Dlaczego Ukraińcy wyjeżdżają z Polski? Głównie z tego samego powodu, co wielu Polaków. Po prostu za granicą za tę samą pracę co w Polsce zarabia się dużo lepiej – nawet dwu-, trzykrotnie więcej. 

Młodzi nie chcą pracować za grosze

W ubiegłym roku napływ uchodźców z Ukrainy rozwiązał problemy wielu polskich restauratorów i hotelarzy. Do takich prac, często sezonowych, Polacy wcale się nie garną. Ponieważ zwyczajnie często im się to nie opłaca. Zarobki w porównaniu do cen są zbyt niskie. 

Poza tym zatrudnianie w Polsce obcokrajowców może być odpowiedzią na oczekiwania płacowe młodzieży. Z badania, którego rezultatami podzieliła się firma Webcon, wynika, że 60 proc. absolwentów szkół średnich planuje łączyć studia z pracą, ale tylko 7 proc. chce działać w interesującej ich branży. Większość rozważa prace dorywcze. 

Aż 40 proc. ankietowanych chciałoby docelowo zarabiać miesięcznie między 5 a 7 tys. zł brutto, a 19 proc. aspiruje do wynagrodzenia powyżej 9 tys. zł. To głównie ci, którzy planują karierę w IT.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
blondyn 25.08.2023 15:15
zobaczymy jak to będzie, my też zmienamy te rynki pracy zagranicom. ja sam teraz siedze w holandii i pracuje, duzo lepsza kasa. na szczęście kumpel polecił mi otto i mi załątwili wszystko co trzeba

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama