Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 04:24
Reklama
Reklama

Profilaktyka raka jelita grubego – bialski szpital zaprasza na badania

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Rak jelita rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a także skuteczne leczenie już istniejących, bezobjawowych nowotworów we wczesnym stadium choroby.
Profilaktyka raka jelita grubego – bialski szpital zaprasza na badania
Kolonoskopia

Kolonoskopię, czyli badanie profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego powinna wykonywać każda osoba już po 50. roku życia i osoby w wieku 40–49 lat, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

 

 

Na czym polega badanie?

Kolonoskopia polega na obejrzeniu jelita od środka. Badanie wykonuje się za pomocą miękkiej, giętkiej rurki (kolonoskop) wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej

do ujścia jelita cienkiego. Badanie trwa zwykle 15-30 minut, ale na wizytę (w dniu badania) warto zaplanować 1,5-2 godziny.

 

Jak przygotować się do badania?

Obejrzenie jelita grubego wymaga oczyszczenia go z resztek pokarmowych. Dobre przygotowanie jelita poprawia jakość  badania, zwiększa komfort pacjenta oraz skraca czas trwania

kolonoskopii. Na kilka dni przed badaniem należy stosować się do zaleceń przekazanych przy rejestracji na badanie, m.in. przejść na dietę płynną, a dzień przed badaniem przyjąć preparat oczyszczający jelito otrzymany w przychodni/placówce w której pacjent został zakwalifikowany do badania.

KOLONOSKOPIĘ PRZESIEWOWĄ NALEŻY 

Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego

Dzięki realizacji programu profilaktycznego w zakresie raka jelita grubego pragniemy zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego o 60-90 proc.

Badanie wykrywa polipy u ponad 25 proc. badanych, a ich usunięcie znacznie ogranicza ryzyko choroby. Bezobjawowy rak wykrywany jest u 1 na 125 badanych.

 KOLONOSKOPIA

Możesz zgłosić się do badania, jeśli masz:

  • od 55 do 64 lat oraz
  • otrzymałeś imienne zaproszenie.

Nie ma znaczenia czy występują u ciebie objawy sugerujące raka jelita grubego. Twoje zaproszenie jest ważne do końca roku, w którym skończysz 64 lata.

 Czy możesz zgłosić się na badania bez zaproszenia

Tak, możesz zrobić kolonoskopię, jeśli masz:

  • 50–65 lat i nie miałeś kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,
  • 40–49 lat i masz krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego.
Jak często musisz robić kolonoskopię

Wystarczy, że zrobisz kolonoskopię raz w życiu. Dalsze postępowanie zależy od tego, czy badanie wykryje jakieś zmiany.

Jak przygotować się do badania

Jeśli zdecydujesz się na badanie, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Najlepiej, jeśli na 3 dni przed badaniem przejdziesz na dietę płynną. Możesz pić kawę, herbatę, wodę czy soki, a także jeść zupy – jednak bez warzyw i dodatków.

dniu poprzedzającym badanie możesz zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka. Po południu powinieneś zacząć przyjmować specjalny preparat do oczyszczenia okrężnicy. Reakcją organizmu będą liczne wypróżnienia. Od tego momentu nie możesz jeść, aż do badania.

Na czym polega kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę i źródło światła (kolonoskop).

Nie obawiaj się kolonoskopii! Badanie można wykonać w znieczuleniu.

Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa zwykle od 15 do 40 minut. Jest to badanie bezpieczne, które może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub w szczególnych przypadkach może się odbyć w znieczuleniu ogólnym – wymagane są wtedy aktualne badania krwi.

 Rejestracja telefoniczna - (83) 414 76 14 oraz (83) 414 76 15
od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.00

 Rejestracja osobista - Budynek Bialskiej Onkologii (parter)
od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.00


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WlodarzTreść komentarza: I wszyscy zgodnie zaglosowali:) 2 rodzaje dodatku- żarty. 20 tys zł w takiej bidocie dookoła to bezczelność. Oczekiwałbym wojta który zarabia 3 najniższe krajowe przynajmniej na początku kadencji a potem oczywiście gdyby zaczął się wykazywać można mówić o podwyżkach. W tym kraju nigdy nie będzie dobrze jeżeli takie są dzialania.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 07:48Źródło komentarza: Gmina Biała Podlaska: Ustalili wynagrodzenie wójtaAutor komentarza: czy→łłOTreść komentarza: Kiedy Ludzie, czegoś potrzebują, Pojawia się, tajemnicza i niespodziewana. Bociany? Te już nie odlecą. Dobro i Zło, są związane, nawet definicją, jeśli wiesz, o czym piszę.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w RakowiskachAutor komentarza: Wieś PodlaskaTreść komentarza: Pewne osoby ... nie potrafiły w przeszłości w wielu sytuacjach zachowywać się z empatią do innych ludzi, więc współczuję teraz zwierzętom pod ich nieszczęsną "opieką".Data dodania komentarza: 06.05.2024, 00:27Źródło komentarza: Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w RakowiskachAutor komentarza: kibicTreść komentarza: ośmieszacie tylko klub i miasto, sportowo i organizacyjnieData dodania komentarza: 05.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Szósty mecz bez wygranej z rzęduAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Rozpiska zlotu jest fatalna, żadnej reklamy, plakatu, co będzie na tym WORD ? Chyba sobie daruję.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 23:04Źródło komentarza: Rozpoczęcie sezonu motocyklowego. Znamy plan wydarzenia
Reklama
Reklama