Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 13:41
Reklama
Reklama

Taki asfalt to jest coś! Czyści powietrze z tego, co nas truje

Nie dość, że utwardza drogę, to jeszcze zgarnia wszystkie świństwa, które zanieczyszczają powietrze. I to te najgroźniejsze, bo rakotwórcze. Kto za tym stoi? Polska nauka.
Taki asfalt to jest coś! Czyści powietrze z tego, co nas truje
Nie dość, że utwardza drogę, to jeszcze zgarnia wszystkie świństwa, które zanieczyszczają powietrze. I to te najgroźniejsze, bo rakotwórcze. Kto za tym stoi? Polska nauka

Autor: iStock

A konkretnie badacze z Politechniki Gdańskiej i Centrum Badawczo-Rozwojowego Orlenu. Wspólnie stworzyli materiał pod roboczą nazwą asfalt ekologiczny. 

Jego zaletą jest to, że pochłania szkodliwe substancje ze spalin samochodowych i instalacji grzewczych. Redukuje także poziom rakotwórczych związków, które powstają podczas ogrzewania domów węglem.

Badania w laboratorium z pozytywnym wynikiem

– Do produkcji asfaltu wykorzystaliśmy opracowany przez Politechnikę Gdańską materiał fotokatalityczny, który powoduje, że zanieczyszczenia ulegają rozkładowi pod wpływem światła słonecznego – serwis InnPoland cytuje Annę Zielińską-Jurek z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. 

Potwierdziły to badania laboratoryjne na próbkach ekoasfaltu prowadzone w komorze reakcyjnej Politechniki Gdańskiej. Nowe tworzywo redukuje m.in. tlenki azotu i lotne związki organiczne na poziomie 40 proc., a rakotwórczy benzo(a)pirenu na poziomie 25 proc. 

To osiągi lepsze niż w przypadku innych produktów dostępnych na rynku.

A co pokażą wyniki badań w terenie? 

Teraz nowy materiał jest testowany w terenie. Kilometrowy odcinek drogi został ułożony koło Ostródy (województwo warmińsko-mazurskie). Lokalizacja nie jest oczywiści przypadkowa. Miejsce zostało wybrane ze względu na bliskość drogi ekspresowej S7 i domów emitujących zanieczyszczenia z kotłów grzewczych.

Badania potrwają 12 miesięcy. Dane będą zbierane za pomocą czujników do pomiaru poziomu zanieczyszczeń i z próbek pobranych z nawierzchni i przekazanych do laboratorium. 

Cel tych badań jest oczywisty: muszą potwierdzić proekologiczne właściwości asfaltu. Od tego zależy, czy trafi on do produkcji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama