Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 11:06
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Co dalej ze Szkolnym Dworem?

Radny Wacław Zemke chce wiedzieć jak długo potrwają prace na Szkolnym Dworze, placu w ścisłym centrum miasta. Wskazuje na niemożliwość parkowania i utrudniony dostęp do lokali przy nim usytuowanych. Okazuje się, że po trwających tam pracach radny może się nie doczekać przywrócenia poprzedniej funkcjonalności tego miejsca. – To teren prywatny – informuje miasto.
Biała Podlaska: Co dalej ze Szkolnym Dworem?
Radny Wacław Zemke chce wiedzieć jak długo potrwają prace na Szkolnym Dworze. Okazuje się, że może się nie doczekać przywrócenia poprzedniej funkcjonalności

Źródło: Słowa Podlasia

Przez wiele lat na placu Szkolny Dwór nic się nie działo. Wielokrotnie wracał temat dotyczący utwardzenia placu, na którym miejsca parkingowe znajdowało wielu kierowców wjeżdżających do centrum miasta. Miejsce na pozostawienie aut było dla nich atrakcyjne, pomimo gruntowego, nierównego podłoża.

O uporządkowaniu atrakcyjnego terenu w ścisłym centrum miasta nie było mowy, gdyż w ramach odzyskiwania mienia po miejscach kultu, w 2011 roku Gmina Żydowska odzyskała położony w centrum Białej Podlaskiej plac Szkolny Dwór, gdzie przed wojną stała synagoga.

W październiku ubiegłego roku na placu rozpoczęto prace ziemne. Okazało się, że teren jest badany przez archeologów. Podjęto próbę znalezienia śladów po dawnej synagodze, która znajdowała się w tym miejscu. Świątynia została wybudowana przed II wojną światową, a rozebrano ją w czasie okupacji hitlerowskiej. Archeolodzy weszli na plac, by skorzystać z okazji i eksplorować teren przez robotami, jakie zaplanował tu właściciel terenu.

Wielu mieszkańców Białej Podlaskiej nie jest świadoma, w czyim zarządzie jest działka, ale wielu prowadzone na niej prace uprzykrzają życie. Padają więc pytania, o to kiedy zostanie przywrócony wcześniejszy charakter użytkowy placu. Takie pytania zadał ostatnio radny miejski Wacław Zemke, urzędnikom miejskim. 

– Kiedy plac Szkolny Dwór zostanie doprowadzony do stanu jaki był przed rozpoczęciem prac archeologicznych? – dopytuje radny Białej Samorządowej. Zwraca uwagę, ze obecny stan utrudnia działalność lokalom przy nim usytuowanym. – Czy prowadzone są rozmowy co do dalszych losów tego miejsca w naszym mieście? – docieka radny.

Okazuje się, że samorząd niewiele ma do powiedzenia w kwestii zagospodarowania placu Szkolny Dwór. Gmina Żydowska nie jest już w prawdzie właścicielem terenu, ale stał się on własnością prywatną. – Właściciel to firma prywatna – informował Słowo Podlasia w październiku ub.r. Arkadiusz Bojczuk, konserwator zabytków. Jak obecny właściciel zamierza zaadaptować ten teren?  – Pojawiały się koncepcje budowy budynku usługowo-mieszkalnego – dodawał w październiku konserwator.

Natomiast magistrat w odpowiedzi na interpelację radnego Zemke informuje, że na tym terenie obowiązuje zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum etap I", którą radni przyjęli w głosowaniu w maju ubiegłego roku. 

– Jest to obszar przeznaczony pod tereny usług, a w szczególności usług komercyjnych z zakresu: handlu, gastronomii, turystyki, rzemiosła nieprodukcyjnego. Tereny zwartej zabudowy mieszkaniowej z dopuszczeniem usług zdrowia – poinformował radnego wiceprezydent Maciej Buczyński

Odnosząc się do pytania radnego związanego z planami zagospodarowania pl. Szkolny Dwór, wiceprezydent zaznaczył, że w gestii inwestorów są działania związane z zainwestowaniem w ten teren.

https://www.slowopodlasia.pl/artykul/28458,w-bialej-podlaskiej-coraz-mniej-dzieci-w-2023-roku-najwiecej-szymonow


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama