Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 06:19
Reklama
Reklama

Kolej pod napięciem. Będą elektryfikować linię koło Radzynia

Już wiadomo, kiedy linia kolejowa nr 30, biegnąca przez powiat radzyński będzie zelektryfikowana. Stanie się to za pięć lat. Niedługo ruszą prace planistyczne.
Kolej pod napięciem. Będą elektryfikować linię koło Radzynia
Już wiadomo, kiedy linia kolejowa nr 30, biegnąca przez powiat radzyński będzie zelektryfikowana. Niedługo ruszą prace planistyczne

Źródło: UM Radzyń Podlaski

Powiat radzyński w 2020 roku skorzystał z propozycji marszałka województwa, by linię nr 30 zelektryfikować, korzystając z programu rządowego, choć początkowo samorządy radzyńskie optowały za kompleksową modernizacją linii.

Województwo lubelskie w całym projekcie elektryfikacji linii kolejowej nr 30 Łuków-Lublin. pełni rolę lidera w imieniu pozostałych partnerów.

Marszałek województwa, jako przedstawiciel lidera projektu lubelskiego do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej "Kolej+", zgłosił elektryfikację linii kolejowej nr 30, biegnącą przez powiat radzyński. Wolę uczestnictwa w tym projekcie zadeklarowały: powiat radzyński, miasto Radzyń Podlaski, gmina Radzyń Podlaski, gmina Borki, gmina Czemierniki, gmina Kąkolewnica, gmina Komarówka Podlaska, gmina Ulan-Majorat oraz gmina Wohyń. Projekt znalazł się wśród 96 innych. Po ocenie formalnej, do kolejnego etapu przeszło 79 wniosków, w tym elektryfikacja linii nr 30.

Dziś już wiemy, że elektryfikacja linii nr 30 będzie zrealizowana. – 23 stycznia br. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyły się konsultacje w sprawie Jak wyjaśniali przedstawicie firmy PKP, projekt jest częścią Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej +”, który będzie realizowany do 2029 roku – informuje Karol Niewęgłowski z UM Radzyń Podlaski.

Urzędnicy miejscy dodają jednak, że proces będzie trwał, bo samo tworzenie projektu będzie zrealizowane w 2026 roku, a elektryfikacja będzie realizowana dopiero po zatwierdzeniu projektu. PKP szacuje, ze inwestycja na linii nr 30 powinna zostać zrealizowana w 2029 roku. 

Wiadomo już, że za projekt odpowiada Multiconsult Polska Sp. z o.o. Przedstawiciele PKP zapowiadają, że inwestycja realizowana będzie na działkach należących do kolei w związku z czym nie będzie konieczności wykupu działek ani wywłaszczeń.

– Województwo lubelskie jest największym beneficjentem środków Programu Kolej +. Łączna wartość projektów w regionie to ok. 3,5 mld zł. Na Lubelszczyźnie do realizacji zakwalifikowano 5 projektów m.in.  elektryfikację linii Łuków – Lublin Północny – informuje Anna Znajewska-Pawluk z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Program jest wart ok. 13,2 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego – kolei.

Proporcje finansowania programu wynoszą 85 proc. kosztów po stronie rządowej i 15 proc, po stronie samorządowej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ducati Diavel xDiavel v4 Treść komentarza: Czy tego komarka - motorka będą klepać czy oddadzą na złom ? Kupię tego rozwalonego motorka . Wyklepię , wyprostuję , poszpachluję i wyatawię na Otomoto jako Igła , nie bity , Okazaja . A to , że dwa ślady będzie zostawiał to nic ..... wiekszość motorków to klepane używane gruchoty zostawiające dwa ślady bo..... Mało kogo stać na nowy motocykl z salonu . Data dodania komentarza: 22.06.2026, 16:02 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Xd Treść komentarza: A wiadomo do kiedy zespół z Parczewa ma się określić? Już jednak to trochę trwa. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:35 Źródło komentarza: Czy Parczew będzie miał IV ligę? Autor komentarza: Tylko ja Treść komentarza: Dawca organów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:03 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Gość1 Treść komentarza: Było więcej ściągać ludzi z Siedlec i Lublina i koncowo są tego rezultaty zamiast postarać się i ściągnąć kogoś doświadczonego Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:02 Źródło komentarza: Do szczęścia zabrakło tylko i aż utrzymania Autor komentarza: Amper Treść komentarza: Jesli w Polsce rocznie jest ok 63 dni slonecznych, to musi to jakoś być rozdzielone. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:55 Źródło komentarza: Ani jednej minuty słońca! Grudzień wyjątkowo ponury na wschodzie Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama