Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 maja 2026 09:31
Reklama
Reklama
Reklama

Co spakować w razie ucieczki i jak zachować się przy skażeniu? Jest poradnik RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało specjalny serwis poświęcony najpoważniejszym zagrożeniom.
Co spakować w razie ucieczki i jak zachować się przy skażeniu? Jest poradnik RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało specjalny serwis poświęcony najpoważniejszym zagrożeniom

Autor: iStock

RCB kojarzone jest raczej z sms-ami ostrzegającymi przed silnym wiatrem, burzami czy rozrzucaniem po lasach szczepionki dla lisów. Zasłynęło także tym, że nie zawsze na czas i do odpowiednich osób wysyła ostrzeżenia. 

Na czas wiadomość nie doszła na Podhale, gdzie kilka dni temu 5 osób zginęło przygniecionych przez drzewo. 

Na wypadek wybuchu

Teraz RCB uruchomiło specjalny serwis poświęcony najpoważniejszym zagrożeniom. Podobną rzecz już robiło wcześniej, publikując książeczkowy poradnik online. Strona jednak jest znacznie bardziej rozbudowana. Znajduje się pod tym linkiem.

To poradnik, w którym można znaleźć informacje o tym, jak zachować się na wypadek:

  • zagrożenia biologicznego,
  • zagrożenia chemicznego,
  • zagrożenia eksplozją,
  • zagrożenia jądrowego,
  • zagrożenia radiacyjnego.

„Pomiarów stężenia substancji promieniotwórczych dokonuje Państwowa Agencja Atomistyki oraz instytucje współpracujące. Monitoring jest nieprzerwany, a dane ze stacji pomiarowych spływają bez przerwy – 24 godziny na dobę. Badane jest to, czy ilość materiałów radioaktywnych nie przekracza ustalonych, bezpiecznych poziomów” – czytamy na temat tego ostatniego

Jest też kilka ważnych rad, jak przygotować się do takich sytuacji.

Zresztą o przygotowaniach do zagrożeń jest więcej. Trzy podstawowe zasady to:

  • rozmawiaj o zagrożeniach z bliskimi,
  • przygotuj plecak ewakuacyjny,
  • określ najbezpieczniejsze miejsce.
Plecak na ucieczkę

RCB radzi, żeby był spakowany i czekał w domu na wypadek zagrożenie i sytuacji, kiedy trzeba będzie uciekać. 

„Każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak. W związku z tym, że nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w oddzielne zestawy do domu, pracy i samochodu” – podpowiada RCB.

Wyposażenie plecaka ewakuacyjnego:
  • radio na baterie + baterie,
  • latarka + baterie,
  • najpotrzebniejsze dokumenty,
  • zapalniczka/zapałki,
  • maski oddechowe/ochronne,
  • mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS,
  • otwieracz do puszek,
  • posiłki na 2 dni,
  • nóż, ołówek i notes,
  • komplet sztućców,
  • kurtka przeciwdeszczowa,
  • apteczka,
  • śpiwór,
  • worki na śmieci,
  • ubranie na zmianę,
  • mydło, żel do dezynfekcji,
  • kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne,
  • gotówkę w niewielkich nominałach,
  • butelkę filtrującą z nowym filtrem,
  • gumy, sznurki, opaska zaciskowa.

PRZECZYTAJ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaButik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Czarek WędkarstwoTreść komentarza: Nałapiecie tak jak i nałapaliście w zeszłym roku w Mostach . Ha ha ha . Nie umiecie łowić to i w Sosnówce nie nałapiecie . Parę skrótów i to wszystko ha ha ha . Tylko wam w Terebeli siedzieć i łowić sumiki karłowwate lub leszczyki po 25 cm ha ha ha . Albo na komercji ,hodowlanej gdzie ryba na rybie w Woskrzenicach dla starych dziadków z Białej . Zawody trzeba zrobić ktoś coś tam złowi ale większość to lepiej niech łowi simiki karłowate i leszczyki w Terebeli lub na komerscji Hodowlanej w Woskrzenicach .... tam złowicie ha ha ha .Data dodania komentarza: 7.05.2026, 08:34Źródło komentarza: Przed nami Otwarte Towarzyskie Zawody Spinningowe o Puchar Wójta Gminy SosnówkaAutor komentarza: ChudyTreść komentarza: gest gestem gra grą. Akurat jedno i drugie zatrybiło. W sobotę wszyscy na halę podziękować chłopakom za dobry sezon. Mam nadzieje, że zakończony wygraną i utrzyma siódme miejsce.Data dodania komentarza: 7.05.2026, 07:58Źródło komentarza: Ogolili głowy i Stal GorzówAutor komentarza: M-cTreść komentarza: Wzrok ci się popsuł, przez ten czas jak cię nie było. O jakim odejściu składu mówisz? Kto z tych zawodników nadaje się do gry w IV lidze... może powiem zbyt ostro, ale tam nie wielu do okręgowej się nadaje. Jedyna droga Huraganu na najbliższe lata to praca z młodzieżą i wdrażanie młodych zdolnych do gry. Może jakiś Marczuk się znów narodzi przy okazji. Trzeba szybko budować Akademię.Data dodania komentarza: 7.05.2026, 07:51Źródło komentarza: Drugi mecz z rzędu bez porażki HuraganuAutor komentarza: AaaTreść komentarza: Seniorzy do kosciołaData dodania komentarza: 6.05.2026, 15:18Źródło komentarza: Seniorzy będą świętować Dzień MatkiAutor komentarza: HuraganTreść komentarza: Chwilę mnie nie było i redaktor znów przekręca nazwiska. Bramkarz Huraganu to Ostapiuk, nie Osypiuk. Tymuszk to z kolei Tymoszuk. W tekście jest też przekręcone nazwisko Bartnikowskiego. Chyba, że z ławki wszedł jakiś Bartkowski. Swoją drogą, jeśli Huragan już teraz jeździ na mecze w trzynastu, ciekawe kim będzie grał w okręgówce, po odejściu połowy składu.Data dodania komentarza: 5.05.2026, 12:42Źródło komentarza: Drugi mecz z rzędu bez porażki Huraganu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama