Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 03:22
Reklama

Nowoczesny skaner prezentem na święto celników

21 września w Białej Podlaskiej świętowało liczne grono funkcjonariuszy oraz pracowników Służby Celnej. Podczas podniosłych uroczystości wręczone zostały awanse, wyróżnienia oraz odznaczenia. Celnicy odebrali również specjalny prezent.
Nowoczesny skaner prezentem na święto celników

W województwie lubelskim służbę pełni blisko 2 tys. funkcjonariuszy i pracowników celnych. Skupieni są w 19 oddziałach celnych, 3 urzędach celnych i izbie celnej. Wykonują zadania na granicach z Białorusią i Ukrainą a także na terenie kraju.

Zwolnień nie będzie

Podczas święta przyznano im odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie. Odniesiono się także do reformy Służby Celnej, przez którą celnicy obawiają się utraty zatrudnienia.

- Doceniamy waszą pracę. W przyszłości, po reformie, będziecie mieli miejsce do pracy i pełnienia swojej roli i obowiązków. Chcę was zapewnić, byście nie mieli niepewności, że będziecie zwalniani. To nieprawda. Nie likwidujemy Służby Celnej, przekształcamy ją do nowego modelu, by wykonywać solidniej i efektywniej i rzetelniej zadania, które przed nami stoją - mówił Marian Banaś, szef Służby Celnej.

Skaner za 21 mln zł

Uroczystości celników zbiegły się również z oficjalnym oddaniem do użytku nowoczesnego urządzenia do skanowania pociągów. Jest nim największy skaner tego typu w Europie, bo umożliwia skanowanie pociągów towarowych na trzech torach.

– To skuteczne urządzenie do zwalczania przemytu, ponieważ prześwietla pociągi bez fizycznego ingerowania w towar i umożliwia także określanie, czy w wagonach nie ma dodatkowych konstrukcji – mówi Małgorzata Siemieniuk, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Wartość całości inwestycji wynosi 21 mln zł. Sfinansowana została w całości przez Ministerstwo Finansów. Nowoczesne urządzenie zostało wykonane przez chińską spółkę Nuctech Warsaw Company Limited z siedzibą w Warszawie.

- Warto było czekać. Dzięki tej inwestycji Polska otrzyma dziś potężne narzędzie do walki z przestępczością graniczną. Narzędzie, jakim nie dysponowaliśmy do tej pory - mówił Waldemar Chaba, dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Papierosy za ponad 80 mln zł

Całe przedsięwzięcie to efekt kontaktów polsko-chińskich. - Jesteśmy zadowoleni z ostatnich dziesięciu lat współpracy. W przyszłym roku planujemy również otworzyć nowy zakład produkcyjny, który będzie produkował skanery na cały rynek europejski. To najważniejszy i najmocniejszy skaner kolejowy, który zaprojektowaliśmy - powiedział przedstawiciel Nuctech.

Tylko w tym roku funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej zatrzymali ponad 6 mln paczek papierosów bez akcyzy, których wartość rynkowa wynosi 80,3 mln zł. To o 60 procent więcej niż w ubiegłym roku. Niestety, jest to efekt m.in. zwiększonej aktywności przemytników na kolejowym przejściu granicznym w Terespolu. Poza papierosami celnicy przechwycili również 33 tys. sztuk podrobionych towarów oraz 188 wykorzystywanych do przemytu pojazdów.

Odznaczenia oraz awanse

Medale za długoletnią służbę: złote - nadkom. Jerzy Kowerda z Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej, st. asp. Elżbieta Bilińska z Izby Celnej w Białej Podlaskiej; srebrna - podkom. Jerzy Tarasiuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.
Srebrne odznaki „Zasłużony dla Służby Celnej” - nadkom. Jolanta Zaremba z Izby Celnej w Białej Podlaskiej, podkom. Jarosław Wojewoda z Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej, prezydent miasta Biała Podlaska Dariusz Stefaniuk; brązowa - dyrektor Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej ppłk Leszek Wojciechowski.

Awanse: Joanna Terpiłowska, Krzysztof Maciejewicz, Grzegorz Traczyk, Anna Halińska, Piotr Jaroszuk, Anna Fedoruk, Marek Zajdel i Elżbieta Czopińska z Izby Celnej w Białej Podlaskiej oraz Michał Szefer, Andrzej Górski, Joanna Grunwald, Witold Wieczór, Zbigniew Maksymiuk, Bożena Solecka-Melaniuk, Przemysław Szandecki, Barbara Sautycz, Izabela Dorosz, Wojciech Filipiuk, Mariusz Wasilczuk, Sebastian Knigawka, Łukasz Chmielewski i Katarzyna Wieczorkowska z Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej.

~ Maciej Maciejuk

 

Przeczytaj też artykuł o obawach celników związanych z likwidacją Służby Celnej: Co dalej z Izbą?

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama