Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 czerwca 2026 18:10
Reklama
Reklama

Zaczyna brakować miejsc na cmentarzach. Wyjściem są ogrody pamięci

Albo trzeba rozbudować istniejące, albo utworzyć nowe. Chodzi o cmentarze, na których powoli kończy się miejsce na kolejne pochówki.
Zaczyna brakować miejsc na cmentarzach. Wyjściem są ogrody pamięci
Łąki pamięci? Takich miejsc polskie prawo nie przewiduje

Autor: Canva

Dobrym przykładem jest tu Lublin, który ma kilka mniejszych i większych cmentarzy. Teraz planowana jest budowa kolejnego. Ma być wielki i zlokalizowany na skraju miasta. Cmentarz ma „wystarczyć” na 50 lat. 

W miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich „cmentarze komunalne zaczynają borykać się z problemem braku miejsc na nowe groby” – pisze portalsamorzadowy.pl.

W sumie nekropolie zajmują 1114 ha, co stanowi 57 proc. powierzchni wszystkich cmentarzy w Polsce.

Stare przepisy nie przystają do dzisiejszych czasów

Ustawa regulująca kwestie pochówku powstała – uwaga – w 1959 roku. Nietrudno się domyślić, że nie przystaje ona do współczesnych realiów. Tym bardziej że trzeba ułatwić wprowadzania nowych form pochówku. Takich, które zajmują mniej miejsca.

Na przykład coraz popularniejsze w Polsce stają się kolumbaria.

„Wzrost zainteresowania pochówkami urnowymi jest spowodowany m.in.: coraz mniejszą powierzchnią przeznaczoną na tworzenie nowych grobów, względami ekonomicznymi, migracjami ludności, zmianami mentalnymi w społeczeństwie, ruchami proekologicznymi oraz wzorowaniem się na doświadczeniach innych krajów” – czytamy w ubiegłorocznym raporcie UMP.

Tam także znajdują się uwagi o innych, alternatywnych form żegnania bliskich zmarłych.

Łąki pamięci. Takich miejsc polskie prawo nie przewiduje

Nazywa się je łąkami lub ogrodami pamięci albo cmentarzami leśnymi. To wyznaczone miejsca, gdzie można rozsypać prochy bliskich. Ale takich miejsc polskie prawo nie przewiduje.

„Otwartość na tego typu rozwiązania przejawia około 35-50 proc. polskiego społeczeństwa – w zależności od konkretnej formy. Poparcie dla nich jest zazwyczaj większe wśród osób młodszych – przed 50. rokiem życia – i rośnie wraz z poziomem posiadanego wykształcenia – najwyższe jest wśród absolwentów studiów wyższych.

Alternatywne formy chowania zmarłych i rozwiązania w tym zakresie – w odróżnieniu do pochówków urnowych – nie są ujęte w polskich ramach prawnych. Świadomość ich istnienia w społeczeństwie jest stosunkowo niewielka, aczkolwiek w opinii zarządców cmentarzy komunalnych w miastach UMP zainteresowanie nimi powoli rośnie” – podkreślają samorządowcy.

I dodają, że potrzebne są zarówno zmiany przepisów, jak i działania edukacyjne i debata publiczna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama kalorycznyekogroszek.pl
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Klasyk Treść komentarza: pożeczki i inne drzewa Data dodania komentarza: 20.06.2026, 22:07 Źródło komentarza: Nowe imperium dyni. Jak susza zmienia Lubelszczyznę? Autor komentarza: Ela Treść komentarza: Jaki sukces ? Typ to zakala rodziny z dlugami. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:43 Źródło komentarza: Dominik Szewczyk wywalczył tytuł mistrza Polski w Zalesiu Autor komentarza: żenuła Treść komentarza: Popieram częściowo pana Halickiego i dokładam swoją "cegiełkę" - większość procedury "zrzucono" na zgłaszającego (odpowiednia lokalizacja inwesycji, wycena, etc.). Co mieszkańca obchodzi, czy w tym lub tamtym miejscu, zgodnie z MPZP "NIE WOLNO" wybudować wieżyczki tudzież ambony ornitologicznej? Bo BO schodzi na psy. Instytucja publiczna jak SZKOŁA finansowana przez władzę i składki rodziców oraz darczyńców i firmy zaprzyjaźnione sięga swą "łapą" po jeszcze - bo dyrekcja nieudolnie zarządza finansami. Pff i jeszcze trochę. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Budżet Obywatelski coraz mniej obywatelski? Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Wszystko fajnie tylko trzeba znaleźć rozwiązanie dużego ubytku wód gruntowych w Międzyrzecu i pobliskiej okolicy Czy to wina wipaszu czy producentów drobiu pieczarek i świniarnia bo tego w okolicy jest naprawdę dużo setki kurników myślę że w promieniu 10km takich budynków różnego przeznaczenie jest lekko ponad 200 sztuk Jest władza niech się zajmie tym problemem A nie myśleć o inwestycji za kilka baniek na żwirowni jak tam za rok może dwa będzie sadzawka A nie kąpielisko chyba że dla much i ptaków Już poszło 5.5 miliona na stok i co z niego mamy w pewnym czasie pośmiewisko na całą Polskę np w TVN turbo był reportaż 🤣🤣🤣🤣 Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:44 Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Do miasta przyjechała Sława Przybylska [GALERIA ZDJĘĆ] Autor komentarza: Dlaczego Lublin ? Treść komentarza: Dlaczego tą sprawą zajmuje się komenda Policji w Lublinie a nie nasza komenda w Białej Podlaskiej ? Co to nasi kryminalni gorsi ? A nasi kryminalni co mają robić .... zajmować się kradzieżą komptów z blokowych piwnic czy snopków zboża z pola ? Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:51 Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI. Zabójstwo Rosjanina w Białej Podlaskiej. ABW i policja zatrzymały podejrzanego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama