Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 07:36
Reklama
Reklama
Reklama

Jest data wyborów prezydenckich 2025

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, kiedy będziemy wybierali prezydenta Polski.
Jest data wyborów prezydenckich 2025
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Autor: Kancelaria Sejmu RP

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku. Jeżeli będzie konieczne przeprowadzenie ponownego głosowania, czyli drugiej tury, to stanie się to 1 czerwca. 

Terminarz wyborczy

Decyzję przedstawił właśnie marszałek Sejmu Szymon Hołownia. 

– Wspomniałem wcześniej, że chciałbym odejść od przykrej w moim odczuciu tradycji ogłaszania wyborów przedostatniego możliwego dnia – wyjaśnił. 

Formalnie wystąpienie Hołowni to zapowiedź, bo zgodnie z przepisami data wyborów prezydenckich zostanie ogłoszona w środę 15 stycznia. Tak wynika z konstytucji, która wskazuje, że wybory nie mogą być przeprowadzone w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego. A ten ostatnio w Polsce miał miejsce ze względu na stan klęski żywiołowej spowodowanej powodzią.

– Do 24 marca będzie można zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 31 marca powinny zostać powołane OKW, a do 4 kwietnia będzie biegł termin zgłaszania kandydatów na prezydenta – podał daty Hołownia. 

Lista kandydatów

Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat.

Do tej pory chęć startu w wyborach zadeklarowali:

  • Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, Koalicja Obywatelska,
  • Marcin Nawrocki, prezes IPN popierany przez PiS,
  • Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi,
  • Sławomir Mentzen, poseł Konfederacji,
  • Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu, Nowa Lewica,
  • Marek Jakubiak, poseł, lider partii Wolni Republikanie,
  • Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców.

W kuluarach mówi się jeszcze o innych osobach, które mogą spróbować swojego szczęścia w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego. Ostatnio głośno jest o kandydaturze Grzegorza Brauna z Konfederacji Korony Polskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

chyży rój 09.01.2025 12:19
Zalecam glosować z podanej listy, nadają się tylko nr.1,3,5, pozostali to resztowki i odrzuty ,

chyży rój prawdziwy oryginalny 100% 09.01.2025 16:28
Zalecenia to możesz swojemu chłopakowi wydawać, ruska onuco

Przedsiębiorca 08.01.2025 18:31
Każdy może być prezydentem ...... Każdy aby tylko nie z PiSu lub z Konfederacji. ..

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama