Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 22:18
Reklama baner reklamowy
Reklama
Nie będzie można kupić lokalu na rynku pierwotnym, od dewelopera

Minister chce dać „Klucz do mieszkania” Potencjalny problem dla Białej Podlaskiej?

Nie będzie już ani kredytu 2 procent ani 0 procent. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawia nowy pomysł na to, żeby Polacy mogli kupić mieszkania. Ale nie nowe.
Minister chce dać „Klucz do mieszkania” Potencjalny problem dla Białej Podlaskiej?
Nowością w tym podejściu jest to, że tym razem nie będzie można kupić lokalu na rynku pierwotnym, od dewelopera

Autor: Zbiory własne

Ostatnim znaczącym programem mieszkaniowym był realizowany przez PiS kredyt 2 procent. Kiedy wygasł, nowa władza zapowiadała własne rozwiązania. Była mowa nawet o kredycie 0 procent, co oznaczało, że Polacy mogliby liczyć na pomoc państwa w zakupie własnego domu lub mieszkania z zerowym oprocentowaniem kredytu na kilka lat. Jednak obiekcji było tak wiele, że plan nigdy nie został wdrożony. Ale jest nowy

Mieszkanie z drugiej ręki
 

Program zakłada m.in. budowę akademików oraz wsparcie TBS-ów), ma w przypadku tzw. zwykłych klientów marginalne znaczenie. Najważniejsze jednak jest państwowe wsparcie przy zakupie domu lub mieszkania. Nowością w tym podejściu jest to, że tym razem nie będzie można kupić lokalu na rynku pierwotnym, od dewelopera. W grę wchodzi tylko rynek wtórny. Aby skorzystać z programu, kupowane mieszkanie lub dom muszą być oddane do użytku co najmniej 5 lat wcześniej, a dotychczasowy właściciel musi je posiadać od co najmniej 3 lat. Zakup od deweloperów lub tzw. flipperów będzie więc niemożliwy. -

 W przypadku domów jednorodzinnych, program „Pierwsze klucze” może też posłużyć do wsparcia finansowania budowy domu systemem gospodarczym – informuje ministerstwo.
 

Nie zmienia się jednak to, w porównaniu z poprzednimi programami, że z pomocy mogą skorzystać tylko osoby, rodziny, które nie mają własnego mieszkania lub domu. Będą też musiały spełnić określone (nie są jeszcze znane) kryteria dochodowe. Będą także wprowadzone limity cenowe za metr kwadratowy. Jak podaje MRiT, to do 11 tys. zł w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu oraz 10 tys. zł w innych miejscowościach. – Gminy będą miały także możliwość samodzielnego wyznaczania limitu cenowego – zaznacza resort.
 

Nieadekwatne limity za mkw.
 

Agent Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej, Wojciech Gałecki twierdzi, że inicjatywa rządu w sprawie powstania nowego programu mieszkaniowego ”Klucz do mieszkania” była mocno oczekiwana przez część klientów, zwłaszcza dotyczy to filaru programu pod nazwą „Pierwsze klucze.” 

– Na program ten oczekiwały osoby, które z przyczyn obiektywnych nie mogły uzyskać finansowania w banku. Z reguły było to spowodowane brakiem zdolności kredytowej lub raty były po prostu za wysokie. Klienci oczekiwali kontynuacji poprzedniego programu „Kredyt 2 procent”, który to program rozbudził bardzo wysokie oczekiwania, szczególnie wśród osób mniej zamożnych. Niestety, poprzedni program spowodował lawinowy wzrost cen, zwłaszcza mieszkań ale także domów (o czym niestety klienci nie pamiętają lub nie chcą pamiętać!) – mówi Wojciech Gałecki. 

Dodaje, że obecny program, według założeń autorów, ma to uniemożliwiać. 

– Bezpieczniki wbudowane w program powinny zabezpieczać klientów przed niekontrolowanym wzrostem cen (mieszkanie lub dom z rynku wtórnego, obowiązek oddania do użytku 5 lat wstecz, etc.) Szczególny zabezpieczeniem ma być limit cenowy za jeden metr kwadratowy. I tutaj jest problem. Bo o ile ma to rację bytu w dużych miastach, gdzie cena mkw. często przewyższa 10 000 lub 11 000 zł, o tyle w mniejszych miastach i miejscowościach ceny były niższe – zaznacza agent.
 

Lepiej byłoby poczekać na spadek cen

 

Podkreśla też, że w przypadku wpłynięcia na rynek dużej ilości taniego pieniądza, właściciele nieruchomości z pewnością będą chcieli wykorzystać ten fakt. A to oczywiście spowoduje wzrost cen. 

– W skrajnym przypadku w Białej Podlaskiej ceny 1mkw. mogą dochodzić do 10 000 zł, czyli do górnego limitu. Natomiast deweloperzy, pomimo, że formalnie ich program nie dotyczy, również podniosą ceny. Bo przecież sprzedający zapewne zechcą kupić nowe mieszkania. W mojej ocenie limity cenowe powinny być dostosowane do lokalnego rynku a nie do średniej krajowej, która jak wiemy często jest złudna. Brak takiego uszczegółowienia cen lokalnych, a co za tym idzie limitów cenowych 1 mkw., z dużą dozą prawdopodobieństwa wpłynie na wzrost cen. A przecież to nie o to chodzi. Pomimo dopłat klienci znowu mogą nie mieć szansy na zakup sensownego mieszkania lub domu. I historia zatoczy koło. Lepszym rozwiązaniem byłoby poczekać na spadek cen (proces ten się już zaczął) niż sztucznie pompować rynek – mówi agent. 

W jego ocenie wszystkie dotychczasowe rządy nie potrafiły zbudować i wdrożyć sensownego programu wspierające nabycie pierwszego mieszkania lub domu.

 

🏡 Rynek nieruchomości zmienia się każdego dnia. Jeśli chcesz być o krok przed innymi – warto mieć dobrego doradcę.

📩 Skontaktuj się: [665 750 197/ [email protected]]

🔗 Więcej info: [Strona internetowa]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Clark Griswald 22.02.2025 09:10
Na zdjęciu: Pan Wojtek, w trakcie udzielania wywiadu, dzwoni do dewelopera renegocjować prowizję.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Drosed
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: por. Nos Treść komentarza: Najgorsze jest to , że takich " Dzbanów " i " Przy-głupów " wyprzedzających przed przejście dla pieszych widzi się dziennie dziesiatki w Białej Podlaskiej . I nie chodzi mi tylko o młodych nie doświadczonych źrebaków , czy dziadów bez kasy w 15 letnich albo i pełnoletnich 18 + rozdygotanych śrutach Audi czy Bmw . Ale o ludzi , którzy jeżdżą już bardzo długo , często zawodowo i w nowych autach z salonu . Za niskie są mandaty w Polsce i za mała liczba punktów za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim ! Ludzie kupujcie kamerki , zakładajcie w autach i zgłaszajcie takich dzbanów !!! Data dodania komentarza: 28.06.2026, 11:03 Źródło komentarza: Rajd 19-latka w Radzyniu Podlaskim [FILM] Autor komentarza: Zulu Gula Treść komentarza: A jak myślisz? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:33 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: [email protected] Treść komentarza: Czy nikt nie zginął? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:53 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: Rafa Treść komentarza: Ano beda, beda inwestorzy i miejsca pracy. Za 3606 zl na reke😅Z premia to 3900 plus usmiech szefa. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:20 Źródło komentarza: Mamy to! Kierowcy pojechali nowym odcinkiem A2 Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama