Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 lutego 2026 21:05
Reklama
Reklama
Reklama

Tak gryzą psy. Tysiące przypadków rocznie. Raczej na wsiach niż w miastach

To pierwsze takie zestawienie w Polsce opisujące skalę pogryzień przez psy. W 2024 roku było – oficjalnie – 26,5 tys. przypadków. Z raportu wynika, że psy gryzą częściej na wsiach.
Tak gryzą psy. Tysiące przypadków rocznie. Raczej na wsiach niż w miastach
Blisko 70 proc. ugryzień ma miejsce na wsiach

Źródło: Canva

Autorką raportu jest Izabela Kadłucka, która przygotowała go we współpracy z Siecią Obywatelską Watchdog Polska. Skalę zdarzeń w poszczególnych latach udało się określić, gromadząc dane z 380 powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Dlaczego akurat sanepid? Odpowiedź jest prosta: szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie.

Tysiące ugryzień

Analizując informacje z poszczególnych lat widać, że skala się zmienia, ale trudno jest też określić przyczyny (może poza rokiem pandemicznym).

„W 2019 roku odnotowano najwyższą liczbę ukąszeń – 33 814 przypadków. W kolejnych latach 2020 i 2021 liczba ta znacząco spada, wynosząc odpowiednio 20 910 i 21 619 przypadków, co Kadłucka wiąże z ograniczeniami społecznymi w wyniku pandemii” – uważa Gazeta Wyborcza.

I dodaje, że w 2024 roku było 26 588 zdarzeń.

Różnie to wygląda w zależności od województwa. Nie zaskakuje informacja, że do pogryzień/ukąszeń dochodzi częściej w regionach o gęstszym zaludnieniu. Mniej przypadków jest w np. w województwie lubuskim, czy opolskim.

Zgłoszone ukąszenia w 2024 roku w województwach:

  • dolnośląskie – 1331
  • kujawsko-pomorskie – 1798
  • lubelskie – 902
  • lubuskie – 397
  • łódzkie -2578
  • małopolskie – 2196
  • mazowieckie – 3492
  • opolskie – 497
  • podkarpackie – 2360
  • podlaskie – 1213
  • pomorskie – 1605
  • śląskie – 1086
  • świętokrzyskie – 915
  • warmińsko-mazurskie – 1310
  • wielkopolskie – 3662
  • zachodniopomorskie – 1248 
Częściej znajomy pies na wsi

I jeszcze ważna informacja zawarta w raporcie. Blisko 70 proc. ugryzień ma miejsce na wsiach. Zazwyczaj w taki sposób atakuje pies znajomy, czyli taki, którego osoba ugryziona kojarzy, miała z nią styczność. 

Więcej pogryzień odnotowuje się też latem i w weekendy.

CZYTAJ TEŻ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Janko MuzykantTreść komentarza: Zacznijmy od tego, że w służbach ręka rękę myje. Zawartość % to nie są dane wrażliwe (ogłaszane wszem i wobec jak ktoś zostanie zatrzymany) Piją za swoje, lecz pobory mają za moje. Chciałbym wiedzieć czy po piwie czy po szklanie?. Jeżeli to służba celno-drogowa to gdzie pili. Pod jałowcem czy na stołówce. Jeżeli pod jałowcem to jak dojechali na oddział. Jeżeli ktoś jest na świeczniku to ma od niego bić blask nie swąd knota. Nie dość że Janusz to jeszcze fujara.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 17:04Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: RolnikTreść komentarza: Na chorych ludzi to powinno się zbierać pieniążki . Na leczenie . Ale dla jakiegoś przedsiębiorcy na odbudowę biznesu ? Pewnie z ubezpieczenia weźmie więcej niż to było warte . Każdy teraz o zdrowych zmysłach ubezpiecza swój biznes . KAŻDY O ZDROWYCH ZMYSŁACH UBEZPIECZA!!!! A nam Rolnikom zawsze robią pod górkę i dotacje coraz mniejsze . To może i my rolnicy będziemy robić sobie zbiórkę bo mamy dotacje coraz mniejsze i Unia Europejska nas oszukuje . Nam rolnikom nich nie daje a przedsiębiorcy sobie zbiórki robią na biznesy .Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:16Źródło komentarza: Pożar zniszczył stolarnię w Łobaczewie Małym. Trwa zbiórka [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Alkomat dawać do końca życia .Treść komentarza: Wielu ludzi zna dane i wie kim byli pijacy . Ale świat i opinia publiczna powinna poznać imiona, nazwiska , adresy , zdjęcia itp tych ludzi aby ich omijać z daleka . Skoro pili alkohol w pracy to mogą też po pijanemu autem jeżdzić ( mogą ale nie muszą ) .... ale lepiej omijać takich z daleka . Ciekawe gdzie teraz pracę znajdą ? Nie bardzo chcą zatrudniać takich co w pracy chleją . Może gdzieś przy łopacie znajdą robotę lub w ochronie bo nigdzie indziej nikt ich nie zatrudni . Większość osób z okolicy wie o kogo chodzi i nie zatrusnią takich . Ja bym ich zatrudnił ale co dziennie bym ich sprawdzał alkotestem czy do pracy przychodzą trzeźwi ?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:10Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: FeliksTreść komentarza: To już takie stare aż żałosne.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:48Źródło komentarza: Podejrzany o zabójstwo ratownika medycznego jest poczytalnyAutor komentarza: Janko FujaraTreść komentarza: A może zacznijmy od tego, do czego ich dane są tobie potrzebne? Własnego życia nie masz?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:14Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama