Bitwa pod Kiełbaskami rozegrała się 5 października 1946 roku. Oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” pod dowództwem por. Tadeusza Marczuka ps. „Kurzawa” i por. Franciszka Michaluka ps. „Polny” starł się z przeważającymi siłami UB, MO, KBW i NKWD. Była to konsekwencja wcześniejszej akcji oddziału „Kurzawy” na niemiecki pociąg Mitropa w Szaniawach koło Łukowa. Starcie zakończyło się dla partyzantów tragicznie – wielu zginęło lub zostało aresztowanych.
Pomnik w Kiełbaskach, odsłonięty wiele lat później, stał się miejscem pamięci o żołnierzach, którzy nie złożyli broni i wbrew represjom podjęli walkę o niepodległość. Każdego roku odbywają się tam uroczystości przypominające ich poświęcenie.
Program tegorocznych obchodów:
15:00 – msza święta polowa przy pomniku poległych,
16:00 – powitanie gości,
16:15 – ceremoniał wojskowy,
17:00 – złożenie wieńców,
17:15 – odczyt historyczny i przemówienia,
17:30 – część artystyczna i poczęstunek.
Organizatorzy podkreślają, że rocznica Bitwy pod Kiełbaskami jest okazją do oddania hołdu poległym, ale też do przypomnienia o dramatycznych wydarzeniach powojennej historii regionu i Żołnierzy Wyklętych, których pamięć przez lata próbowano wymazać.
CZYTAJ TEŻ:













![Spowodował śmiertelny wypadek. Uciekł z miejsca zdarzenia [VIDEO] Spowodował śmiertelny wypadek. Uciekł z miejsca zdarzenia [VIDEO]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-spowodowal-smiertelny-wypadek-uciekl-z-miejsca-zdarzenia-1764673560.jpg)
![Parczewskie Smaki z Marką Lubelskie [LISTA LAUREATÓW] Parczewskie Smaki z Marką Lubelskie [LISTA LAUREATÓW]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-parczewskie-smaki-z-marka-lubelskie-lista-laureatow-1764579477.png)




Napisz komentarz
Komentarze