Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 czerwca 2026 18:07
Reklama
Reklama
Karol Nawrocki w Tomaszowie Lubelskim

Młodzież pytała o rolnictwo, wojnę i Leppera (ZDJĘCIA)

Młodzież z tomaszowskich szkół pytała prezydenta Karola Nawrockiego o rolnictwo, patriotyzm i wyzwania dezinformacji, a nawet o śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej i śmierci Andrzeja Leppera. Prezydent odpowiadał podczas debaty, która rozpoczęła drugi dzień międzynarodowej konferencji Klubu Europy Karpat pod nazwą „Między informacją a dezinformacją”.
Młodzież pytała o rolnictwo, wojnę i Leppera (ZDJĘCIA)
Po debacie na konferencji „Między informacją a dezinformacją” była chwila na pamiątkowe selfie z Prezydentem RP.

Autor: Konrad Sinica

W drugim dniu Międzynarodowej Konferencji „Między informacją a dezinformacją” młodzież z Tomaszowa Lubelskiego miała niecodzienną okazję do rozmowy z Prezydentem RP Karolem Nawrockim.

Cała debata trwała blisko godziny, a padały na niej pytania z różnych dziedzin. 

Rolnictwo w centrum uwagi: „Los polskiego rolnika jest dla mnie ważny”

Poruszono m.in. temat szczególnie bliski mieszkańcom Lubelszczyzny. Jeden z uczniów zapytał "Kiedy ceny płodów rolnych będą bardziej adekwatne do ceny produkcji, na przykład cen nawozów sztucznych czy oprysków?”. 

Prezydent przyznał, że to pytanie o przyszłość, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale podkreślił swoje zaangażowanie w sprawy polskiej wsi.

– Los polskiego rolnika jest dla mnie ważny. Dlatego powołałem doradcę ds. rolnictwa – pana prezesa Obszańskiego, a niebawem powstanie Rada do spraw Rolnictwa, na której czele stanie pan Jan Krzysztof Ardanowski – odpowiedział Nawrocki. Przypomniał też o swojej inicjatywie ustawodawczej dotyczącej ochrony polskiej ziemi i rolnictwa. Jak podkreślił, zabiegi dyplomatyczne, m.in. w sprawie zablokowania umowy Unii Europejskiej z państwami Mercosur, „pokazują, że jest to dla mnie temat naprawdę ważny”.

Zakończył tę część symbolicznie: – Trzeba, aby hasło polski rolnik, polskie pole, polski chleb na polskim stole zostało wprowadzone do życia.

„Od patriotyzmu właściwie wszystko się zaczyna”

W kolejnym pytaniu młodzież chciała wiedzieć, jak może aktywnie uczestniczyć w budowaniu bezpieczeństwa i świadomości obronnej Polski.

Prezydent odpowiedział: – Myślę, że wy już uczestniczycie w budowaniu bezpieczeństwa i odporności, uczestnicząc w takich wydarzeniach, nabieracie wiedzy o tym, czym jest Polska i jakie stoją przed nią zadania.

Zachęcił też do angażowania się w inicjatywy proobronne i wstępowania do Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Potrzebujemy największej armii lądowej NATO w Unii Europejskiej, czyli 300 tysięcy żołnierzy. A patriotyzm młodzieży ma nas do tego celu prowadzić – mówił. 

Odnosząc się do słów prowadzącego o roli patriotyzmu, prezydent zaznaczył:

– Sam patriotyzm jest rzeczą zasadniczą. Polska funkcjonuje dlatego, że my Polskę kochamy. Bez miłości do Polski niewiele miałoby sens. Od patriotyzmu właściwie wszystko się zaczyna.

„Trzeba się zawsze opierać na dobrych źródłach”

Kolejne pytanie dotyczyło sposobów walki z dezinformacją i manipulacją w mediach. Przypomnijmy, że tego przede wszystkim dotyczy konferencja. 

– Jakie kroki należy podjąć, aby młodzież była bardziej świadoma zagrożeń informacyjnych i potrafiła odróżnić prawdę od manipulacji? – zapytała jedna z uczennic.

Prezydent nazwał to pytanie „głęboko filozoficznym” i zwrócił uwagę, że w dzisiejszym świecie „informacja i dezinformacja różnią się tak niewiele”.

– Federacja Rosyjska mówi, że jest zagrożona przez NATO, podczas gdy to państwa NATO są zagrożone przez Rosję. To klasyczny przykład językowej kalki, która staje się narzędziem manipulacji –  mówił i podkreślał znaczenie rzetelnych źródeł – Trzeba się zawsze opierać na dobrych źródłach. Nie każde źródło jest opiniotwórcze. Problem pojawia się wtedy, gdy dziennikarze zawodowi stają się tubą propagandową, wykorzystując markę poważnych mediów. Dlatego powinniśmy odnosić się do dobrych źródeł, ale też do własnego rozsądku.

„Nie pozwólmy na podział Polski na A i B” – apel o pozostanie młodych

Nie zabrakło również pytania o przyszłość młodych ludzi w kraju. Młodzież zapytała prezydenta, co należałoby zmienić, aby młodzi po zakończeniu nauki zdecydowali się zostać w Polsce?

Prezydent powiedział wprost: – Po pierwsze – prosiłbym was, żebyście zostali. Jesteście tutaj potrzebni.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego w oczekiwaniu na Prezydenta Karola Nawrockiego [ZDJĘCIA]

Podkreślił konieczność „powrotu do zrównoważonego rozwoju” i odejścia od myślenia w kategoriach Polski A i Polski B.

– Są w Polsce miasta powiatowe, które nie mają nawet dworca kolejowego. Musimy zmienić filozofię myślenia o Polsce jako o jednym państwie. Wtedy młodzi ludzie będą mogli rozwijać się zawodowo w rodzinnych miejscowościach, korzystając jednocześnie z potencjału dużych miast.

Jednocześnie zwrócił uwagę na renomę Polaków za granicą, szczególnie w branży nowych technologii:

– Polacy są postrzegani jako wyjątkowo sprawni i kompetentni. Ale jeśli ktoś mimo wszystko wyjedzie, ważne, żeby pozostał Polakiem i był polskim ambasadorem poza granicami Rzeczpospolitej. 

Odważne pytanie o Popiełuszkę, Leppera i Katastrofę Smoleńską

Na debacie nie zabrakło trudnych i odważnych pytań. Jeden z uczniów chciał wiedzieć, czy prezydent podejmie kroki w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, pytał też o zabójstwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki i śmierć Andrzeja Leppera.

Prezydent, odnosząc się do swoich doświadczeń jako prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, powiedział:

– Wspólnie z prokuratorami prowadziliśmy śledztwo w sprawie prowokacji na Chłodnej. Wiemy, że konteksty dotyczące zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki nie są do końca wyjaśnione. Czułem to samo, co pan – że są rzeczy, które powinny zostać jeszcze raz wyjaśnione –  i zaznaczył – Niewyjaśnione śmierci zostawię organom ścigania, czyli polskiej prokuraturze i polskiemu sądowi.

Jestem z Wami

Podsumowując spotkanie, prezydent podziękował młodzieży i dorosłym, mówiąc: "Polska to jest wielka sprawa. Kochajmy Polskę. Wy jesteście wspaniali".
Zakończył takim apelem do młodych: 

– Bądźmy pozytywnie zuchwali. Wy naprawdę możecie tak jak i Polska przełamywać wszystkie bariery i na wiele nas stać. A prezydent jest i będzie z wami i będzie was prowadził do wielkiej, silnej, ambitnej Polski. Niech żyje Polska.

Na zakończenie debaty wręczono prezydentowi wszystkie pytania tomaszowskiej młodzieży, z których zaledwie kilka można było usłyszeć na konferencji. Nawrocki wyraził chęć odpowiedzenia na każde. Następnie starosta tomaszowski Henryk Karwan podziękował prezydentowi za przyjazd i zaprosił go na kolejną edycję konferencji „Między informacją a dezinformacją”. 

Konferencja Klubu Europy Karpat „Między informacją a dezinformacją” organizowana jest z inicjatywy posła Tomasza Zielińskiego, starosty tomaszowskiego Henryka Karwana, Krzysztofy Nagowskiej ze Stowarzyszenia Nowoczesność i Tradycja oraz Zygmunta Berdychowskiego z Fundacji Instytut Studiów Wschodnich. Patronat medialny sprawuje Kronika Tygodnia. 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Klasyk Treść komentarza: pożeczki i inne drzewa Data dodania komentarza: 20.06.2026, 22:07 Źródło komentarza: Nowe imperium dyni. Jak susza zmienia Lubelszczyznę? Autor komentarza: Ela Treść komentarza: Jaki sukces ? Typ to zakala rodziny z dlugami. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:43 Źródło komentarza: Dominik Szewczyk wywalczył tytuł mistrza Polski w Zalesiu Autor komentarza: żenuła Treść komentarza: Popieram częściowo pana Halickiego i dokładam swoją "cegiełkę" - większość procedury "zrzucono" na zgłaszającego (odpowiednia lokalizacja inwesycji, wycena, etc.). Co mieszkańca obchodzi, czy w tym lub tamtym miejscu, zgodnie z MPZP "NIE WOLNO" wybudować wieżyczki tudzież ambony ornitologicznej? Bo BO schodzi na psy. Instytucja publiczna jak SZKOŁA finansowana przez władzę i składki rodziców oraz darczyńców i firmy zaprzyjaźnione sięga swą "łapą" po jeszcze - bo dyrekcja nieudolnie zarządza finansami. Pff i jeszcze trochę. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Budżet Obywatelski coraz mniej obywatelski? Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Wszystko fajnie tylko trzeba znaleźć rozwiązanie dużego ubytku wód gruntowych w Międzyrzecu i pobliskiej okolicy Czy to wina wipaszu czy producentów drobiu pieczarek i świniarnia bo tego w okolicy jest naprawdę dużo setki kurników myślę że w promieniu 10km takich budynków różnego przeznaczenie jest lekko ponad 200 sztuk Jest władza niech się zajmie tym problemem A nie myśleć o inwestycji za kilka baniek na żwirowni jak tam za rok może dwa będzie sadzawka A nie kąpielisko chyba że dla much i ptaków Już poszło 5.5 miliona na stok i co z niego mamy w pewnym czasie pośmiewisko na całą Polskę np w TVN turbo był reportaż 🤣🤣🤣🤣 Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:44 Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Do miasta przyjechała Sława Przybylska [GALERIA ZDJĘĆ] Autor komentarza: Dlaczego Lublin ? Treść komentarza: Dlaczego tą sprawą zajmuje się komenda Policji w Lublinie a nie nasza komenda w Białej Podlaskiej ? Co to nasi kryminalni gorsi ? A nasi kryminalni co mają robić .... zajmować się kradzieżą komptów z blokowych piwnic czy snopków zboża z pola ? Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:51 Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI. Zabójstwo Rosjanina w Białej Podlaskiej. ABW i policja zatrzymały podejrzanego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama