Radzyńska kwesta prowadzona była od 31 października do 2 listopada. - To inicjatywa, która połączyła mieszkańców wokół idei troski o przeszłość i pamięć o tych, którzy tworzyli historię miasta. Kwesta została zorganizowana przez Komitet Społeczny „Ratujemy Zabytkowe Nagrobki w Radzyniu Podlaskim”, w którego składzie znaleźli się: ks. kan. Krzysztof Pawelec, dziekan Dekanatu Radzyńskiego i proboszcz parafii Trójcy Świętej; Robert Mazurek, nauczyciel, regionalista i samorządowiec; Ewa Grodzka, dyrektor I LO; dr Grażyna Dzida, dyrektor ZSP im. Jana Pawła II; Wojciech Kwiatek i Karol Niewęgłowski – informuje Robert Mazurek.
Kwestującym przez trzy dni udało się zebrać kwotę ponad 32 tys. zł. W zbiórce uczestniczyło 50-ciu wolontariuszy. - Nie zabrakło harcerzy, przedstawicieli instytucji i organizacji, a przede wszystkim ludzi dobrej woli, którzy wrzucając datki do puszek, pokazali, że pamięć i wdzięczność mogą łączyć ponad pokoleniami – wylicza Mazurek, dziękując wszystkim zaangażowanym w akcję.
Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na renowację nagrobka Haliny Rudnickiej (1896–1925), nauczycielki z założycielki pierwszego w Radzyniu Podlaskim czteroklasowego gimnazjum, na którego czele stanęła, jako pierwszy dyrektor.
- Mija właśnie sto lat od jej śmierci. To symboliczny moment, by przywrócić pamięć o osobie, której życie i działalność odcisnęły trwały ślad w dziejach lokalnej oświaty, kobiety wyjątkowej, która w czasie pierwszej niemieckiej okupacji dała początek radzyńskiej edukacji średniej. Kontynuacją założonej przez nią szkoły jest dziś I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim – wskazuje Robert Mazurek.
Inicjatorzy podkreślają walor integracyjny kwesty, która zgromadziła wokół jednego celu wiele środowisk. - Dzięki wspólnemu wysiłkowi radzynian udało się nie tylko zebrać środki na renowację pierwszego zabytkowego nagrobka, ale też rozbudzić w mieszkańcach poczucie dumy z lokalnej historii. To początek pięknej tradycji, która jak wierzymy, będzie kontynuowana w kolejnych latach – dodaje Robert Mazurek.


![Ogromny pożar w Puszczy Solskiej. Do akcji wchodzą wyspecjalizowane jednostki strażaków [ZDJĘCIA] Ogromny pożar w Puszczy Solskiej. Do akcji wchodzą wyspecjalizowane jednostki strażaków [ZDJĘCIA]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-ogromny-pozar-w-puszczy-solskiej-do-akcji-wchodza-wyspecjalizowane-jednostki-strazakow-zdjecia-1778074876.jpg)






![Biała Podlaska. Odeszli do wieczności [03-05-2026] Biała Podlaska. Odeszli do wieczności [03-05-2026]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-biala-podlaska-odeszli-do-wiecznosci-01-03-2026-1777790633.jpg)



![Pierwsza czwórka na remis [GALERIA ZDJĘĆ] Pierwsza czwórka na remis [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-pierwsza-czworka-na-remis-1777835701.jpg)



Napisz komentarz
Komentarze