Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 19:37
Reklama
Reklama
Jednogłośne wotum zaufania i miliony na inwestycje

Absolutoryjny sukces w Łosicach. Radni jednogłośnie poparli burmistrza

Radni jednogłośnie udzielili burmistrzowi Łosic Mariuszowi Kucewiczowi wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Podczas XXVI sesji rady miejskiej podsumowano inwestycje, których wartość w samym tylko minionym roku wyniosła ponad 25 milionów złotych.
Absolutoryjny sukces w Łosicach. Radni jednogłośnie poparli burmistrza
Burmistrz Łosic Mariusz Kucewicz odebrał gratulacje od radnych oraz pracowników urzędu po jednogłośnym otrzymaniu absolutorium i wotum zaufania

Źródło: Miasto i Gmina Łosice

W poniedziałek, 22 czerwca, odbyły się kluczowe dla łosickiego samorządu obrady. Na 15 radnych obecnych było 15, dzięki czemu wszystkie uchwały zapadały prawomocnie i w pełnym składzie. Na początku sesji przewodnicząca powitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się szefowie lokalnych służb mundurowych: komendant powiatowy policji w Łosicach insp. Agnieszka Sienkiewicz oraz st. bryg. Tomasz Wojtaś, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach.

Na sali obecni byli także dyrektorka Łosickiego Domu Kultury Dorota Kozłowska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Jarosław Pietruszewski, Urszula Konewko z Zespołu ds. Oświaty, Wychowania i Kultury, skarbniczka gminy Dorota Kordaczuk oraz wiceburmistrz Anna Jaszczuk. Wyjątkowym gościem była wieloletnia sekretarz miasta i gminy Małgorzata Łaska, która pod koniec lutego przeszła na emeryturę po blisko 38 latach pracy w łosickim magistracie. Towarzyszył jej nowy sekretarz Łukasz Wiesner. W ławach zasiedli również przedstawiciele młodzieżowej rady miasta wraz z opiekunem, mecenas Małgorzata Warenica-Sokoluk, wicestarosta Michał Michaluk oraz licznie przybyli sołtysi i przewodniczący komitetów osiedlowych.

Czytaj też: Łosickie Bulwary gotowe na wakacje! Oficjalnie otwarcie już wkrótce

Imponujący bilans ubiegłego roku

Głównym punktem sesji była debata nad raportem o stanie miasta i gminy za miniony rok. Skarbniczka Dorota Kordaczuk przedstawiła szczegółowe liczby: dochody gminy zrealizowano na poziomie ponad 90,7 miliona złotych, natomiast wydatki wyniosły 84,3 miliona złotych. Budżet zamknął się nadwyżką przekraczającą 6,7 miliona złotych, a zadłużenie na koniec roku wyniosło zaledwie 1,8 miliona złotych, co stanowi bezpieczne 2,8 procent wykonanych dochodów ogółem.

Samorząd zrealizował w tym czasie wydatki majątkowe warte ponad 25 milionów złotych. Burmistrz Mariusz Kucewicz wyliczał najważniejsze z nich, dziękując za skuteczne pozyskiwanie funduszy z rządowego Polskiego Ładu oraz programów unijnych i marszałkowskich. Wśród kluczowych inwestycji znalazła się budowa ponad 6 kilometrów wodociągu w Szańkowie – ostatniej miejscowości w gminie, która nie miała dostępu do sieci. Wymieniono też ponad 1300 lamp ulicznych na energooszczędne oprawy LED.

W Niemojkach wybudowano nowy budynek przedszkola oraz zaplecze magazynowo-socjalne dla sołectwa Niemojki Stacja. Łosicki Dom Kultury zyskał nowoczesne wyposażenie i profesjonalne nagłośnienie liniowe w ramach wsparcia z programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. Trwają również skomplikowane prace przy relokacji zabytkowej cerkwi unickiej. Gmina mocno postawiła na infrastrukturę drogową – przebudowano m.in. ulice Żwirową, Piaskową, Kasztanową i Przemysłową oraz ciąg łączący most w Dzięciołach z Nowosielcem. Kolejne środki pochłonęły inwestycje w bezpieczeństwo, w tym zakup ciężkiego wozu dla OSP Niemojki oraz średnich samochodów dla strażaków z Łosic i Czuchleb. Pozytywne opinie o budżecie wydały wcześniej Komisja Rewizyjna oraz Regionalna Izba Obrachunkowa.

Czytaj też: Poszukują pamiątek po unickiej przeszłości Łosic. Pomóżmy odtworzyć historię cerkwi

Jednogłośne poparcie i podziękowania dla zespołu

Zarówno w głosowaniu nad wotum zaufania, jak i nad absolutorium, radni wykazali się stuprocentową jednomyślnością. Wszystkie 15 głosów oddano na „tak”. Burmistrz Mariusz Kucewicz podkreślił, że ten sukces to zasługa dobrej współpracy wielu środowisk. Podziękował radnym za merytoryczne dyskusje, sołtysom za codzienne zaangażowanie i bliski kontakt z mieszkańcami, a pracownikom urzędu i jednostek podległych za profesjonalizm.

Słowa uznania dla działań burmistrza popłynęły ze strony wicestarosty Michała Michaluka oraz dyrektor ŁDK Doroty Kozłowskiej, którzy gratulowali sprawnie działającej „drużyny”.

Zarówno w głosowaniu nad wotum zaufania, jak i nad absolutorium, radni wykazali się stuprocentową jednomyślnością; źródło: Miasto i Gmina Łosice

Zmiany w statucie i dyskusja o bezpieczeństwie

W dalszej części obrad radni jednogłośnie przyjęli kilka uchwał. Zmodyfikowano statut Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Łosice, aby usprawnić jej działanie. Wyrażono również zgodę na ponowną, trzyletnią dzierżawę działki przy ulicy Narutowicza oraz formalnie przekazano nowe mienie komunalne do korzystania sołectwu Niemojki Stacja. Radni zaktualizowali też Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2026–2035 i wprowadzili bieżące poprawki w tegorocznym budżecie.

W sprawach różnych przewodnicząca odczytała apel IPN oraz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w sprawie uczczenia 45. rocznicy powstania tego ruchu. Z kolei przewodniczący zarządu Osiedla nr 2 pytał o kwestie ubezpieczenia nowego boiska, monitoring oraz o zapowiadaną firmę ochroniarską, która od lipca ma zabezpieczać osiedlowy plac zabaw i powstające bulwary. Burmistrz uspokoił, że monitoring działa sprawnie, a patrole prywatnych ochroniarzy będą odbywały się losowo, by zabezpieczyć teren. Na koniec Mariusz Kucewicz zaprosił wszystkich na nadchodzące obchody Bitwy pod Jeziorami oraz oficjalne otwarcie Łosickich Bulwarów, które zaplanowano na wtorek, 30 czerwca.

CZYTAJ TEŻ:

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama