Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 14:41
Reklama
Reklama
Ruch wokół obwodnicy Białej Podlaskije

Samorządy podpisały umowę z marszałkiem. Dołożą do planowania wielkiej inwestycji

Ruch wokół wschodniej obwodnicy miasta w ostatnich tygodniach nie maleje. Miasto jest właśnie w procedurze przetargowej na realizację jej pierwszego etapu, a w międzyczasie z urzędem marszałkowskim podpisana została umowa na projektowanie drugiej części tej trasy.
Samorządy podpisały umowę z marszałkiem. Dołożą do planowania wielkiej inwestycji
Prezydent Białej Podlaskiej i wójt gminy Biała Podlaska asygnować umowę z urzędem marszałkowskim w sprawie projektowania II etapu obwodnicy wschodniej

Źródło: screen/ Michał Litwiniuk (fb)

Prezydent Białej Podlaskiej i wójt gminy Biała Podlaska usiedli przy jednym stole, by asygnować umowę z urzędem marszałkowskim. Tym samym zobowiązali się, że ich samorządy będą partycypować w sfinansowaniu projektu II etapu obwodnicy wschodniej miasta.

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku prezydent Białej Podlaskiej wraz z wójtem gminy Biała Podlaska wystąpili z listem intencyjnym do marszałka województwa lubelskiego w temacie wspólnego zaprojektowania II etapu obwodnicy wschodniej. 5 marca podczas posiedzenia sejmiku województwa lubelskiego radni przegłosowali zmiany do wieloletniej prognozy finansowej województwa. Wprowadzili do WPF zadanie: „Budowa wschodniej obwodnicy miasta Biała Podlaska - etap II - dokumentacja projektowa, odszkodowania za grunty.” Nakłady finansowe przypisane temu zadaniu to 4.200.000 zł. Jego realizację przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie zapisano na lata 2026-2028. Wicemarszałek Piotr Breś deklarował wówczas, że zarząd województwa chce niezwłocznie podpisać porozumienie i z wójtem i z prezydentem, żeby Zarząd Dróg Wojewódzkich mógł ruszyć z pracami przygotowawczymi do przetargu.

Dziś prezydent Białej Podlaskiej i wójt gminy Biała Podlaska podpisują dokumenty.

 - Wspólnie z wójtem Konradem Gąsiorowskim podpisujemy umowę, której partnerem wiodącym jest marszałek województwa. Na jej podstawie sporządzona zostanie dokumentacja projektowa II etapu obwodnicy wschodniej. Łącznie oba samorządy poniosą wkład finansowy w wysokości połowy nakładów na to projektowanie. Kwoty samorządów odzwierciedlają długość odcinków projektowanej trasy, znajdujących się w obszarach administracyjnych miasta i gminy. Drugą połowę finansuje budżet województwa lubelskiego – informuje Michał Litwiniuk.

Jak dodaje Konrad Gąsiorowski: - Po stronie gminy Biała Podlaska wartość orientacyjna projektu to 1,8 mln zł, a po stronie miasta 300 tys. zł.

II etap obwodnicy wschodniej top dopełnienie inwestycji, której pierwsza część niedługo ruszy, a jej realizacja jest w całości poi stronie miasta Biała Podlaska. 9 czerwca miasto ogłosiło przetarg na budowę pierwszej części obwodnicy. Oferenci mają czas na przystąpienie do przetargu do 9 lipca, kiedy zaplanowano otwarcie ofert. Cała inwestycja ma być zrealizowana do 30 listopada 2027 roku. Miasto, na I etap obwodnicy, który przebiega w jego granicach administracyjnych, pozyskało fundusze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W miejskim budżecie na całe zadanie inwestycyjne zaplanowano 123.756.000,00 zł.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama