Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 07:35
Reklama
Reklama

Raport: Napędzają gospodarkę i są szansą dla polskiego sadownictwa

W 2007 r. Urząd Marszałkowski w Lublinie przejął od wojewody 20 funkcjonujących już grup producenckich rolnych i owocowo-warzywnych. W roku 2015 r. w rejestrze były wpisane już 64 grupy, w tym 32 producentów owocowo-warzywnych. A zatem w ciągu tych lat potrojono liczbę działających w regionie grup (z 20 do 64). Dlaczego więc obecnie ich liczba radykalnie spada?
Raport: Napędzają gospodarkę i są szansą dla polskiego sadownictwa

Możliwości tworzenia grup producentów dała rolnikom ustawa z 15 września 2000 roku. Kompetencje ich rejestracji otrzymał wówczas wojewoda. Pierwsze do lubelskiego rejestru trafiły w roku 2004. W sumie do roku 2007, czyli do czasu, kiedy zadania rejestracji grup przeszły do samorządów wojewódzkich, powstało ich 20 (zarówno rolnych, jak i owocowo-warzywnych). Obowiązywał wtedy jeden rejestr dla wszystkich grup. Po ponownej zmianie prawa w lipcu 2015 roku marszałkowie województw utracili kompetencje administracyjne dotyczące grup producentów. – Od 2007 do 2015 roku potroiliśmy liczbę naszych grup. Do Agencji Rynku Rolnego przekazaliśmy w 2015 roku razem z dokumentacją sprawy 64 grupy producentów, w tym: 32 grup producentów rolnych i 32 grup producentów owoców i warzyw. W gronie tych drugich było już 18 uznanych organizacji producentów owoców i warzyw oraz 14 grup wstępnie uznanych – informuje Beata Górka z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

W lutym 2017 r. Agencja Rynku Rolnego przestała formalnie istnieć, a jej obowiązki z zakresie uznawania grup przejęła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 Obecnie w województwie lubelskim funkcjonuje 29 grup producentów owoców i warzyw. Wszystkie uzyskały już status uznanej organizacji, jednak w przypadku trzech z nich ARiMR wydała w ciągu ostatnich dwóch lat decyzje o zawieszeniu uznania. Najmniejsze grupy liczą sobie po pięciu członków, a największa – aż 203. 6 grup otrzymało decyzje Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stwierdzeniu nieważności decyzji o wpisie do rejestru grup producentów rolnych wydanych przez Marszałka Województwa Lubelskiego lub otrzymały decyzje o cofnięciu uznania i wykreśleniu z rejestru. – Podmioty te nie istnieją i borykają się z ogromnymi długami albo walczą w sądach o sprawiedliwość i przetrwanie. Nie może również umknąć uwadze istotny fakt, iż po objęciu rządów przez PiS z Rejestru Grup Producentów Rolnych Województwa Lubelskiego wykreśliło się kolejnych 9 grup, które były wpisane do rejestru na podstawie decyzji marszałka – informuje Beata Górka z urzędu marszałkowskiego. – Tylko 18 z 32 grup producentów rolnych pozostało w rejestrze, z czego 2 grupy są w likwidacji, wobec 2 kolejnych toczy się w MRiRW postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji marszałka. Kolejna po otrzymaniu decyzji MRiRW o stwierdzeniu nieważności decyzji marszałka podjęła walkę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. 7 czerwca 2018 r. sąd wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonalności decyzji MRiRW i dzięki temu dalej istnieje i znajduje się w rejestrze – dodaje.

 

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 42

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama