Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 11:23
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Region: Zbadamy się samodzielnie

W Białej Podlaskiej przybył kolejny ozdrowieniec, który zwycięsko wyszedł z walki z koronawirusem. Dotychczas w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przebywało sześciu zakażonych Covid-19 pacjentów, jednak wszyscy wrócili do zdrowia. Od 10 maja osoby przebywające na kwarantannie będą mogły skorzystać z badania w mobilnym punkcie, który wskaże czy są zarażeni czy nie. Znajduje się on przy bialskim szpitalu.
Region: Zbadamy się samodzielnie

- W bialskim szpitalu mamy kolejnego ozdrowieńca. W placówce nie ma hospitalizowanych pacjentów z pozytywnym wynikiem COVID-19. Łącznie hospitalizowanych było sześciu pacjentów z wynikiem pozytywnym – wszyscy są ozdrowieńcami. W Oddziale Obserwacyjno - Zakaźnym przebywa jest jedna osoba, która oczekuje na wyniki badania w kierunku COVID-19 – informuje rzecznik Magdalena Us. (...)



 Od 10 maja przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej znajduje się mobilny punkt pobrań wymazów, sprawdzający czy dana osoba jest zakażona koronawirusem. – Punkty pozostają w gotowości we wszystkie dni tygodnia. Nie mniej niż 2 godziny dziennie. Za stronę organizacyjną odpowiadają placówki medyczne, czyli w tym przypadku bialski szpital. Z punktów już korzystają pacjenci przebywający w kwarantannie. Z badania można skorzystać 12. dnia kwarantanny. Na miejsce trzeb się udać własnym samochodem. Działania są uzgodnione z policją i sanepidem. By być zwolnionym z kwarantanny trzeba uzyskać, jednak podwójny wynik badań, co jest koordynowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną i placówki medyczne. Każdy przypadek będzie traktowany indywidualnie. Osoby przebywające na kwarantannie dostają odpowiednią informację smsem, gdzie mają się udać i z kim kontaktować – wyjaśnia Magdalena Smolińska-Kornas rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie. Bialski punkt testowy COVID-19 zlokalizowany jest bezpośrednio przy Izbie Przyjęć Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego przy ul. Jana II Kazimierza. Punkt czynny jest codziennie w godz. 16.00-18.00. Kontakt pod nr tel. 83 41 47 836. W regionie punkty pobierania wymazu znajdują się też w Lublinie, Puławach, w Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju, Hrubieszowie, Kraśniku, Łukowie, Włodawie i Chełmie.

 - W okresie od 4 do 10 maja wszczęliśmy w 5 przypadkach czynności wyjaśniające z art. 116 KK, tj. przypadki łamania kwarantanny. Sprawy prowadzi KMP w Białej Podlaskiej oraz KP Terespol. W 3 przypadkach sprawy przekazane zostały zgodnie z właściwością do innej jednostki. Natomiast co do przypadków niestosowania się do obowiązujących obostrzeń, to w ostatnim tygodniu w 16 przypadkach wszczęliśmy czynności wyjaśniające: KP Terespol - 13 przypadków, KP Międzyrzec Podlaski- 3 przypadki. Nałożono 35 mandatów karnych za rażące naruszenie obowiązujących  przepisów – mówi podkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. Z kolei asp. Piotr Mucha oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim podaje, iż w minionym tygodniu nie ujawniono przypadków nie stosowania się do obowiązkowej kwarantanny. (...)

Izabela Sajna psycholog, terapeutka prowadząca Gabinet Wsparcia Psychologicznego przyznaje, że relacje w rodzinie podczas epidemii mogły się znacząco zmienić.

- Możemy spotkać się z ludźmi, którzy zbliżyli się do siebie bardziej bo np. jest mniejsza presja czasu, z którym muszą się mierzyć, a jest więcej czasu na zabawę i budowanie relacji. A po drugiej stronie są osoby, które się oddaliły np. z powodu zbyt dużego obciążenia obowiązkami. Dodaje też, że jest bardzo dużo zmiennych, które wpływają na zmianę. To własne przekonania o pandemii, rodzinie, relacjach, indywidualne zdolności przystosowania się jednostki jak i członków rodziny, skłonność do wdzięczności, umiejętność samoregulacji czy wiek - wyjaśnia Izabela Sajna

Zaznacza, że badania jasno mówią, o rosnącym niepokoju na skutek przekazywanych przez media informacji, w tym o pandemii. - Każdy z nas martwi się o swoje zdrowie i bliskich, o prace, o nasze bezpieczeństwo, a niestety informacje, które płyną z kanałów masowego przekazu nie pomagają nam, uporać się z tymi emocjami. - Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie oglądania lub czytania wiadomości na temat COVID-19. Ja pacjentom, często proponuję znalezienie czasu, w którym przez jedną godzinę mogą czytać wszystkie informacje na temat pandemii, ale doradzam by na tym poprzestać. Nie rozpowszechniajmy krzykliwych i kontrowersyjnych nagłówków, ponieważ media celowo wywołują wrażenie globalnej paniki - przyznaje. (...)

Z kolei dr Wiesław Romanowicz wykładowca w Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej, przyznaje, że obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa niesie za sobą kilka refleksji na temat funkcjonowania człowieka w zbiorowości ludzkiej.

- Ukazuje ona przede wszystkim to, że człowiek pomimo ogromnego rozwoju techniki, technologii czy uwarunkowań technologicznych związanych z komunikacją społeczną jest w dalszym ciągu ukierunkowany na drugiego człowieka, a właściwie jest od niego uzależniony. Miniony miesiąc w praktyce uświadomił nam, że możliwości komunikacji  internetowej są z jednej strony nieograniczone, lecz zdecydowanie nie wypełniają potrzeb jednostki w zakresie relacji interpersonalnych, czy realizacji potrzeb chociażby w zakresie moralnym, fizycznym czy psychologicznym – zaznacza dr Wiesław Romanowicz. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 maja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama