Biała Podlaska: Wykonanie budżetu to ich wspólny sukces

  • 23.06.2020, 14:15
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Wykonanie budżetu to ich wspólny sukces
20 radnych zdecydowało, że władze miasta wywiązały się z realizacji ubiegłorocznego budżetu. W klubach nie było dyscypliny głosowania, a radni byli tym razem wyjątkowo zgodni. Michał Litwiniuk został pozytywnie oceniony w kontekście realizacji budżetu za 2019 rok. – Cieszę się, że państwo radni podeszli do sprawy merytorycznie – mówił prezydent. Adam Chodziński, szef klubu Zjednoczonej Prawicy natomiast wyraził nadzieję na nowe otwarcie w radzie miasta i poprawę stosunków na linii radni opozycyjni – władze miasta.

Plan dochodów w ubiegłym roku miasto wykonało w 97.5 proc. w kwocie 375 mln 277 tys. zł, natomiast szacowane wydatki zrealizowano w 86 ,4 proc. w kwocie 356 mln 110 tys. zł. „Budżet miasta na 2019 rok, zaplanowany jako deficytowy zamknął się na koniec okresu sprawozdawczego nadwyżką w kwocie 19 mln 167 tys. zł” – uzasadniała pozytywną opinię o udzieleniu absolutorium prezydentowi Białej Podlaskiej, komisja rewizyjna rady miasta pod przewodnictwem Jana Jakubca.

Podczas sesji absolutoryjnej większej dyskusji nad realizacją ubiegłorocznego budżetu nie było. Radni nie pochylali się szczególnie nad raportem o stanie gminy miejskiej w roku 2019, a absolutorium udzielili 20 głosami za.

– Liczymy na nowe otwarcie w relacjach z radnymi klubu Zjednoczonej Prawicy. Mamy żal, że klub z największą ilością radnych był do tej pory tak traktowany – mówił Adam Chodziński, szef klubu ZP i zapewne chodziło mu między innymi o to, że przedstawiciel klubu nie znalazł się w prezydium rady, gdy ta się konstytuowała. – Chcemy być traktowani na równi z innymi klubami.

ZP nie wprowadziła dyscypliny w głosowaniu nad absolutorium. Jak zaznaczył Adam Chodziński, ucieszyły go wcześniejsze głosowania nad raportem o stanie gminy i wotum zaufania dla prezydenta, w których zdecydowana większość radnych była na tak. – Cieszy mnie ten wynik, bo to ocena naszej wspólnej pracy – dodał radny Chodziński. – Wielu z nas było w radach poprzedniej kadencji. Przez lata wspólnie pracowaliśmy na takie miasto, jakie mamy dziś. To dzięki podwalinom, które stworzył prezydent Andrzej Czapski, postawieniu budynku za prezydenta Dariusza Stefaniuka, dziś prezydent Litwiniuk i obecna rada może ten nasz wspólny dom meblować i upiększać. (...)

Po uzyskanym absolutorium prezydent Michał Litwiniuk podziękował radnym za profesjonalizm w podejmowaniu decyzji. - Oddaliście głos zgodnie z przepisami określającymi za co absolutorium się udziela, a mianowicie za realizację budżetu. Nasze miasto pięknieje i się rozwija, to widać. Cieszę się, że w strategicznych dla miasta sprawach umiemy się wznieść ponad podziały i mówić jednym głosem – mówił prezydent Litwiniuk. Dodał, że perspektywy dla miasta przedstawiają się obiecująco, szczególnie dzięki decyzji o zaproszeniu tu na powrót wojska. – To stanowi najjaśniejszy punkt w przyszłości naszego rozwoju – mówił prezydent. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 23 czerwca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe