Systemy ERP dla księgowości to przyszłość zarządzania firmą

  • 24.06.2020, 14:55
  • Artykuł sponsorowany
Systemy ERP dla księgowości to przyszłość zarządzania firmą
Działy księgowe spotykają się ze szczególnymi wyzwaniami. Ich właściwa praca nie jest możliwa bez odpowiedniego oprogramowania. Podczas doboru systemu dla firmy warto zatroszczyć się o to, aby ten był nie tylko jak najbardziej funkcjonalny, ale również zintegrowany z dostępnymi bazami danych i poszczególnymi segmentami działania podmiotu. W znacznym stopniu ułatwi to nie tylko działania księgowe, ale również zapewnienie odpowiedniego przepływu informacji wewnątrz organizacji. Znakomitym rozwiązaniem okaże się inwestycja w systemy ERP.

Systemy ERP – szkielet firmy
Rozwiązania ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) proponują inne spojrzenie na systemy zarządzania wykorzystywane we współczesnym biznesie. Przede wszystkim zakładają osiągnięcie efektu synergii poprzez integrację poszczególnych działów firmy czy segmentów jej działania. Dzięki temu możliwa staje się automatyzacja procesów i usprawnienie obiegu informacji, w tym kluczowych dokumentów. Aby zapewnić najwyższą efektywność, należy podjąć jednak dobre decyzje już na etapie wdrożenia. W tym celu warto wybrać sprawdzonego dostawcę systemów ERP, takiego jak Kotrak.pl, zapewniający kompleksowe oprogramowanie IT dla biznesu.

Lepsza księgowość dzięki systemom ERP
Jednym z podstawowych wyzwań stojących przed działami księgowymi jest dostęp do odpowiednich dokumentów, w tym faktur, umów czy różnego typu rozliczeń. Choć większość z nich jest zdigitalizowana, sporym wyzwaniem, zwłaszcza w dużych firmach o rozbudowanej strukturze, jest zapewnienie ich właściwego przepływu. Pojawiające się problemy często powodują blokady i zatory, w skrajnych przypadkach potrafią zaważyć na reputacji organizacji i znacząco obniżyć jej efektywność. Bez systemu ERP, który pozwoli na łatwe zarządzanie danymi, prowadzenie rozliczeń jest bardzo trudne. Ważna jest również kwestia bezpieczeństwa. Dobrze dobrane oprogramowanie ochroni dane i pozwoli zastosować najefektywniejsze modele zabezpieczeń. Dzięki centralizacji baz danych wprowadzanie innowacji w tym zakresie będzie natomiast zdecydowanie prostsze.

Modułowa budowa to lepsza księgowość
Systemy ERP wyróżniają się modułową budową. Dzięki temu wszystkie segmenty funkcjonowanie organizacji, a więc np. poszczególne działy, jednostki czy projekty, są ze sobą połączone i mogą jeszcze lepiej realizować wspólne działania. Oczywiście odgrywa to szczególną rolę w przypadku księgowości. Dzięki temu może automatycznie otrzymywać dokumenty rozliczeniowe bez potrzeby podejmowania dodatkowych czynności. Te – w zależności od konfiguracji – mogą spływać po ukończeniu wybranych etapów lub w wybranych odcinkach czasowych. W praktyce: możliwości wyboru są praktycznie nieograniczone, dzięki czemu system ERP można dostosować do potrzeb wybranej organizacji.

Lepsza kontrola i audyty
Dobrze dobrany system ERP może być wzbogacany o nowe funkcjonalności. Znakomicie sprawdzi się zwłaszcza w połączeniu z rozwiązaniami Business Intelligence. Dzięki nim kontrolowanie efektów działań oraz raportowanie będzie jeszcze łatwiejsze. BI wykorzystuje zróżnicowane dane, poddając je jednocześnie zaawansowanej obróbce i interpretacji. Dzięki temu osoby zarządzające będą miały zdecydowanie lepszy ogląd sytuacji, a podejmowane przez nie działania pozwolą na efektywniejsze wykorzystywanie potencjału firmy. To także narzędzie niezwykle ułatwiające prace audytorów czy specjalistów zajmujących się controllingiem. Czynności, które do tej pory kojarzyły się z poważnymi problemami, teraz będą zdecydowanie łatwiejsze, a część prac ulegnie automatyzacji.
 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe