Powiat radzyński: Jednogłośnie udzielili absolutorium

  • 06.07.2020, 14:18
  • Joanna Danielewicz
Powiat radzyński: Jednogłośnie udzielili absolutorium
Zarząd powiatu otrzymał od rady gminy pozytywną ocenę za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Choć niektórzy mieli wątpliwości co do kondycji finansów samorządu, starosta zapewnia, że nie ma powodów do obaw.

W ubiegłym tygodniu rada powiatu oceniła raport o stanie samorządu i pracę starosty oraz zarządu w poprzednim roku budżetowym. - Raport przygotowano solidnie. Są jednak pewne niuanse. Zadłużenie powiatu sięga 23 procent. Spłata odsetek od kredytu wynosi 200 tys. zł. Ubiegły rok był bez większych perturbacji, ale ten z powodów epidemii może się okazać dużo trudniejszy. Co jeśli wzrosną stopy procentowe kredytu? Powiat będzie w problemie, bo nie widzę w sprawozdaniach,żebyśmy mieli odłożone pieniacze na tzw. czarna godzinę – mówił radny Tadeusz Sławecki.

Starosta Szczepan Niebrzegowski przypomina w jakim stanie 1,5 roku temu obecny zarząd przejmował samorząd. - Dostaliśmy dwie inwestycje już po przetargach, których konstrukcja finansowa nie była najszczęśliwsza. Warsztaty szkolne kosztowały 10 mln zł, a dotacja wynosiła około 30 proc., a droga Wola Chomejowa – Borki planowana była z 50-procentowym udziałem własnym powiatu. Gdyby nie wsparcie gminy Borki, która dołożyła się do realizacji, to byłoby kiepsko – mówi starosta. Wylicza, ze na te dwie inwestycje z własnego budżetu powiat przeznaczył 10 mln zł. - Wzięliśmy 7 mln kredytu. Tych pieniędzy nie przejedliśmy, co widać w realizowanych inwestycjach. W sumie realnego kredytu mamy 15 mln zł, w tym roku chcemy spłacić 1,5 mln zł. Przypomnę natomiast że realizujemy obecnie inwestycje za łączna kwotę 30 mln zł. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 30 czerwca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe