Zalesie: Choroba odebrała mi siły

  • 10.07.2020, 10:33 (aktualizacja 10.07.2020, 12:33)
  • Anna Chodyka
Zalesie: Choroba odebrała mi siły
39-letni Grzegorz Łucyk cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów oraz reumatyczne schorzenie tkanek miękkich. Nadal nie przydzielono mu renty. Jego żona Katarzyna przeszła w ostatnim roku sześć operacji, gdyż stwierdzono u niej endometriozę. Kobieta pracuje na pół etatu w miejscowym przedszkolu. Niestety, jej pensja nie starcza na leki, rachunki i utrzymanie dwójki dzieci.

Grzegorz pracował od 16. roku życia. Był stolarzem, ale ni bał się też innych zajęć. Nagle wszystkie siły odebrała mu choroba a całe życie stanęło do góry nogami. Reumatoidalne zapalenie stawów oraz fibliomalgia, na które cierpi, mogą doprowadzić go do kalectwa, a nawet śmierci. Przyznaje, że bardzo boi się przyszłości. Jakby tego było mało rodzina obciążona jest kredytem. 

Mężczyzna wyjawia, że coraz częściej zdarzają się dni, kiedy nie jest w stanie normalnie funkcjonować. - Przeraża mnie, że za chwilę nie będę mógł się podnieść się z łóżka. Brakuje mi funduszy, by pójść na wizytę lekarską czy wykupić leki, gdyż nie jestem w stanie pracować, a nie otrzymuję renty – przyznaje. 

Lekarze rozpoznali u niego chorobę w 2016 r. Od 2017 r. stara się o rentę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W maju tego roku napisał nawet list do prezesa ZUS, wyjaśniając swoją sytuację i prosząc o rentę specjalną. Dotąd jej jednak nie otrzymał. Mimo to zakwalifikowano jego stan, jako niepełnosprawność w stopniu lekkim.

37-letnia Katarzyna pracuje w Niepublicznym Przedszkolu w Zalesiu. Małżeństwo ma na utrzymaniu dwójkę dzieci, 14-letniego Dawida i 15-letnią Paulinę. - Brakuje nam pieniędzy na podstawowe potrzeby, leczenie, żywność, rachunki, opał oraz środki do higieny. Wcześniej radziliśmy sobie lepiej, ale teraz kiedy zachorowała żona jest nam bardzo ciężko – zwierza się jej mąż.

Kobieta przeszła aż sześć operacji, gdyż cierpi na endometriozę. W najbliższym czasie czeka ją też operacja tarczycy. Rodzina jest ogromnie wdzięczna za pomoc pracownikom miejscowego ośrodka pomocy społecznej. - Szczególnie pomogły nam Elżbieta Pykacz oraz Barbara Płaza z apteki w Zalesiu, a także inne osoby prywatne – podkreślają.  

Caritas Diecezji Siedleckiej otworzyła subkonto, na którym zbierane są środki na leczenie i rehabilitację Grzegorza Łucyka. Można przekazać 1% podatku (nr KRS 0000223111 z poniższym dopiskiem) lub wpłacić pieniądze na konto: Caritas Diecezji Siedleckiej Bank Spółdzielczy O/Siedlce 21 9194 0007 0027 9318 2000 0260 z dopiskiem: 45612 – Łucyk Grzegorz.

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe