Biała Podlaska: Pielgrzymkowa sztafeta na Jasną Górę 

  • 04.08.2020, 17:00
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Pielgrzymkowa sztafeta na Jasną Górę 
Na Jasną Górę w tym roku pielgrzymi idą sztafetą, czyli każdego dnia do Częstochowy wędruje inna grupa, złożona z dziesięciu osób. Pątnicy idą cały dzień, a wieczorem wracają autokarem do domów. Kolejnego dnia przyjeżdżają nowe osoby, które także uczestniczą w rekolekcjach w drodze przez jeden dzień. W ten sposób będzie się odbywać cała 40. Podlaska Piesza Pielgrzymka.

Pielgrzymi nie nocują i korzystają wyłącznie ze swoich zapasów jedzenia, w przeciwieństwie do lat poprzednich, kiedy po drodze częstowali się wypiekami przygotowanymi przez mieszkańców mijanych miejscowości. W tym roku obowiązuje wiele obostrzeń. Pielgrzymi muszą być w wieku od 18 do 60 lat i nie mogą mieć żadnych chorób. Wszyscy mają też codziennie mierzoną temperaturę. W przypadku, gdy jest ona wyższa niż 37 stopni Celsjusza dana osoba będzie musiała przejść test na koronawirusa. Jeśli okaże się, że jest zakażona Covid-19 40. Podlaska Piesza Pielgrzymka zostanie rozwiązana.

Duchowa stolica Polski
-  Jasna Góra jest duchową stolicą. Jan Paweł II mówił, iż nawet kiedy byliśmy w niewoli różnych zaborców, to w Częstochowie byliśmy zawsze wolni. Pielgrzymowanie do Matki Bożej jest naturalnym odruchem. Kiedy mamy troski i radości chcemy się z nimi podzielić z ukochaną matką. Pielgrzymowanie to nie zamykanie się na drugiego człowieka, a otwieraniem serca na bliźniego. Podczas rekolekcji w drodze jest okazja by się zastanowić nad swoim życiem, pomyśleć, co jest jego celem – wyjaśnia ks. kanonik Marian Daniluk proboszcz parafii Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej. – Uważam, że to detoks dla duszy, bardzo potrzebny każdemu. Pielgrzymka powoduje, że przechodzimy przemianę – zauważa ks. kanonik Marian Daniluk. - W czasie pielgrzymowania przypominamy sobie, że każdy człowiek to nasz brat lub siostra, a także, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni – zaznacza duchowny. Zachęca też do rodzinnego pielgrzymowania do Sanktuarium Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej. (...)

Anna pielgrzymowała w tym roku w 40. Podlaskiej Pieszej Pielgrzymce, drugiego dnia. Dotychczas na Jasną Górę chodziła pieszo już siedem razy. – Początki pielgrzymowania nie były łatwe, gdyż jest to ogromny wysiłek. Na pielgrzymce bardzo dobrze można poznać siebie, poprzez nasz stosunek do innych. Można też doświadczyć ciszy i rozważać Słowo Boże. W czasie rekolekcji w drodze panuje wspaniała atmosfera, zawiązują się głębokie przyjaźnie, które trwają wiele lat – mówi Anna. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 4 sierpnia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe