Region: Święto Matki Bożej Zielnej z zachowaniem ostrożności

  • 14.08.2020, 06:14
  • Anna Chodyka
Region: Święto Matki Bożej Zielnej z zachowaniem ostrożności
W sanktuariach Matki Bożej Leśniańskiej i Matki Bożej Kodeńskiej 14 i 15 sierpnia odbędą się uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku będą inne, gdyż wiele pieszych pielgrzymek się nie odbędzie, a podczas mszy konieczne będzie zachowanie zasad reżimu sanitarnego ze względu na panującą pandemię koronawirusa.

- Odpust będzie przebiegał jak w latach poprzednich, ale z zachowaniem obostrzeń sanitarnych, które obowiązują. Pielgrzymi będą zachęcani przez prowadzących by w czasie uroczystości chodzili w maskach ochronnych. Będziemy też starali się zachować odpowiedni dystans. Przed wejściem do bazyliki trzeba będzie zdezynfekować ręce. Główna suma odpustowa odbędzie się na zewnątrz, na Kalwarii i w czasie jej trwania też będziemy się starali respektować przepisy – mówi o. Dariusz Malajka kustosz kodeńskiego sanktuarium i proboszcz parafii św. Anny. (...)

W główny dzień odpustu 15 sierpnia o godz. 12:00  odbędzie się suma odpustowa w intencji pielgrzymów pod przewodnictwem ordynariusza diecezji siedleckiej biskupa Kazimierza Gurdy. Po niej nastąpi poświęcenie ziół i procesja Maryjna z Kalwarii do bazyliki. Odpust zakończy różaniec o godz. 20.30 w bazylice i apel Maryjny Podlasia połączony z zasłonięciem cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

Z kolei o. Justyn Duszczyk przeor i proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej wyjaśnia, iż wydarzenia religijne odbędą się bez zakłóceń, jednak będą utrudnienia w ruchu pielgrzymkowym. - Proboszczowie nie będą mogli zorganizować tak dużych pielgrzymek jak zawsze, będą w nich szły jedynie reprezentacje pątników, którzy pielgrzymowali do tej pory. Jednak, zgodnie z harmonogramem odbędzie się o godz. 18.00, 14 sierpnia msza dla pielgrzymów. Potem o godz. 12.00, 15 sierpnia zaplanowana jest suma odpustowa, której będzie przewodniczył biskup Grzegorz Suchodolski. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 11 sierpnia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe