Edukacja: Przedszkolaki wracają do placówek

  • 01.09.2020, 16:44
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Edukacja: Przedszkolaki wracają do placówek
Rozpoczął się rok szkolny. To również powrót większości dzieci do przedszkoli. W środę 25 sierpnia Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało zaktualizowane wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla placówek zapewniających opiekę dzieciom do lat 3. 

GIS zaleca, aby poszczególne grupy dzieci przebywały w jednej sali z tymi samymi, wyznaczonymi opiekunami. Powierzchnia sali przypadająca na 1 dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m. Z sali należy usunąć przedmioty, których nie da się skutecznie uprać ani zdezynfekować. Są to m.in. pluszowe zabawki. Wszelkie akcesoria sportowe typu piłki, skakanki czy obręcze należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.

Ponadto dziecko nie powinno przynosić do placówki niepotrzebnych rzeczy. Wyjątek stanowią maluchy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Przedszkolaki nie powinny pożyczać sobie rzeczy. W trakcie zajęć lub na przerwie należy wietrzyć salę, co najmniej raz na godzinę. Grupy nie mogą spotykać się na korytarzu lub w innych miejscach, a członkowie personelu mają zachować dystans społeczny wynoszący min. 1,5 mkw. Podobnie rodzice w stosunku do innych dzieci, nauczycieli i pracowników placówki. Przy wejściu trzeba zdezynfekować ręce, można też założyć gumowe rękawiczki.

W zajęciach mogą brać udział tylko dzieci zdrowe. Maluchom można też mierzyć temperaturę, ale tylko za zgodą rodziców. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub poddana izolacji, dziecko nie może przyjść na zajęcia. Jeżeli zaś nauczyciel w trakcie zajęć zauważy, że przejawia niepokojące objawy choroby, może je odizolować od reszty, jednocześnie zawiadamiając rodziców.

GIS wydał też zalecenia odnośnie placów zabaw i boisk. Jeżeli dzieci są na placu poza terenem placówki należy go wcześniej zdezynfekować. Najlepiej, jeśli z miejsca korzysta w tym samym czasie jedna grupa. Jeżeli plac znajduje się na terenie przedszkola winien być regularnie czyszczony i dezynfekowany. 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe