Międzyrzec Podlaski: Pałac i scena zyskają nowe oblicza!

  • 04.09.2020, 12:27
  • Paulina Chodyka
Międzyrzec Podlaski: Pałac i scena zyskają nowe oblicza!
Miasto znalazło się na liście samorządów, które dostaną unijne dofinansowanie na realizację sporych inwestycji. Dzięki temu pałac Potockich odzyska dawny blask, a sala widowiskowa ośrodka kultury przejdzie prawdziwą metamorfozę.

Urząd marszałkowski ogłosił listę wniosków, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu „Dziedzictwo kulturalne i naturalne – projekty lokalne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020”. Międzyrzec Podlaski może cieszyć się podwójnie, bowiem aż dwa duże projekty miasta zyskają unijną dotację.

Pierwszy to „Rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne dawnego pałacu Potockich”. Wartość inwestycji to 3,987 mln złotych, a wsparcie z UE i budżetu państwa wyniesie 2,261 mln zł. – O dofinansowanie na remont pałacu staraliśmy się już przy okazji składania wniosku na rewitalizację parku. Wtedy się nie udało. Pałac nabierze blasku, koncepcja została bowiem opracowana przez zespół konserwatorów zabytków. Prace z pewnością potrwają, z uwagi na konieczność pieczołowitego odtworzenia szczegółów architektonicznych budynku – wyjaśnia burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego, Zbigniew Kot.

W pomieszczeniach pałacu władze planują umieścić pamiątki, gromadzone przez lata przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk, a zwłaszcza przez jego założyciela Mariana Kowalskiego. - Mamy nadzieję, że powstanie z tego izba pamięci, która stanie się zalążkiem międzyrzeckiego muzeum – dodaje włodarz. Dzięki modernizacji miejscowe stowarzyszenia i organizacje będą mogły częściej korzystać z pałacowych wnętrz. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 1 września

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe